Carcassonne - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
srokaplotkara
Posty: 223
Rejestracja: 01 paź 2009, 13:25
Lokalizacja: Mazury

Carcassonne - Opactwo i Burmistrz

Post autor: srokaplotkara »

Mam jedną wątpliwość co do ustawiania stodoły. W jakim momencie można ją ustawić, czy wyłącznie musi zahaczać o żeton, który kładę w mojej rundzie (w tej rundzie, w której zamierzam położyć stodołę), czy można ją ustawić na spojeniu czterech żetonów, które już zostały wcześniej ułożone?
Awatar użytkownika
abadura
Moderator
Posty: 6536
Rejestracja: 07 gru 2009, 10:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 28 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: Carcassonne - Opactwo i Burmistrz

Post autor: abadura »

Musi leżeć jednym rogiem na właśnie położonym kaflu.
Awatar użytkownika
srokaplotkara
Posty: 223
Rejestracja: 01 paź 2009, 13:25
Lokalizacja: Mazury

Re: Carcassonne - Opactwo i Burmistrz

Post autor: srokaplotkara »

Tak myślałam, w przeciwnym razie byłoby za prosto :)
Dziękuję za pomoc.
olku
Posty: 74
Rejestracja: 27 lip 2010, 11:16

Re: Carcassonne

Post autor: olku »

Starałam się przeczytać wszystkie posty w tym wątku, ale nie zawsze odpowiadają one wprost na pytanie które mnie nękają w związku z dodatkiem kupcy i budowniczowie:

1) jeśli dobrze zrozumiałam dostawianie pionów typu budowniczy i świnka nie ma nic wspólnego z dominacją na danym obszarze i jeśli doszło do sytuacji w której dwóch graczy uprawia tę samą łąkę i jeden wyprowadził już na nią swoją świnkę, to czy drugi może to zrobić także?

2) jeśli gracz 1. ma jednego piona na łące + świnkę a gracz 2 ma dwa pionki na tej samej łące, to rozumiem, że dominacja jest liczona wg. pionów, czyli gracz nr 1 nie dostaje żadnych punktów za łąkę?

mam jeszcze dodatek "cult siege and creativity" ale aż boję się go "odpalić" tyle wątpliwości moich budzi - postaram się przebrnąć przez pdf - z instrukcją ;)
Ostatnio zmieniony 27 lip 2010, 12:18 przez olku, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Odżi
Posty: 57
Rejestracja: 24 lip 2010, 12:50
Lokalizacja: Poznań

Re: Carcassonne

Post autor: Odżi »

Polskie, angielskie, niemieckie, hiszpańskie i czort jeszcze wie jakie
no ja mam norwesko, duńsko, szwedzką
powaga :D
olku
Posty: 74
Rejestracja: 27 lip 2010, 11:16

Re: Carcassonne

Post autor: olku »

dzięki - czyli cudza świnka nie przeszkadza we wprowadzeniu drugiej świnki na tę bo cytowany fragment instrukcji mówi jedynie o tym, że muszę mieć piona łące, aby postawić na niej świnkę, nie mówi nic o ograniczeniach (koleżanka np. zinterpretowała stawiani świnki jak stawianie piona na łące - nie możesz się "dostawić" do zajętej łąki chyba, że łąka, którą zajmiesz się połączy - i taka sama syt. może mieć miejsce w przypadku dostawiania świnki - masz swoją łąkę - hodujesz na niej świnkę a potem ona łączy się z inną łąką, na którą inny gracz tez już świnkę postawił. (i jeśli grają tylko 2 osoby liczba punktów za tę konkretną łąkę jest dokładnie taka sama dla obu graczy)

co do miejsc kultu - muszę zerknąć na instrukcję, która była dołączona do mojego zestawu - pewne określenia budziły moje wątpliwości (miejsca kultu i kapliczki czy jakoś tak - teraz nie pamiętam instrukcję mam po angielsku - jak na nią rzucę okiem i doczytam, to na pewno się zgłoszę ;))))

super forum ;)
olku
Posty: 74
Rejestracja: 27 lip 2010, 11:16

Re: Carcassonne

Post autor: olku »

mam kilka pytań do dodatku HRABIA:

1) czy na koniec gry mogę przenieść pion z Carcassonne na niezamknięte obiekty, które należą do innych graczy i tym samym dostać punkty na równie z graczem, który jako pierwszy zajął dany obszar?

2) czy mogę przenieść gracza z Carcassone na DOWOLNĄ łąkę? także tę zajętą przez innych czy dotyczy to tylko wolnych łąk?

3) Hrabia w połączeniu z dodatakiem "KUPCY i BUDOWNICZOWIE" - czy zamykając komuś miasto i zgarniając punktowane (co prawda dopiero na koniec gry) emblematy (beczka, zboże, tkaniny) mogę wstawiać swojego piona do Carcassone czy nie? Bo w sumie to, że dostanę np. 1 beczkę jeszcze nie przeważa szali i nie jest gwarantem tego, że na koniec gry dostanę za to punkty. Z drugiej strony są miasta które mają tak dużo emblematów, że w zasadzie na 100% gwarantują przewagę ilościową danego emblematu a tym samym punkty na koniec gry.
Awatar użytkownika
abadura
Moderator
Posty: 6536
Rejestracja: 07 gru 2009, 10:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 28 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: Carcassonne

Post autor: abadura »

olku pisze:1) czy na koniec gry mogę przenieść pion z Carcassonne na niezamknięte obiekty, które należą do innych graczy i tym samym dostać punkty na równie z graczem, który jako pierwszy zajął dany obszar?
Nie. Można przenosić tylko przy zamykaniu struktury lub w przypadku łąki tylko na koniec gry.
olku pisze:2) czy mogę przenieść gracza z Carcassone na DOWOLNĄ łąkę? także tę zajętą przez innych czy dotyczy to tylko wolnych łąk?
Tak. Tak samo jak z innymi strukturami.
olku pisze:3) Hrabia w połączeniu z dodatakiem "KUPCY i BUDOWNICZOWIE" - czy zamykając komuś miasto i zgarniając punktowane (co prawda dopiero na koniec gry) emblematy (beczka, zboże, tkaniny) mogę wstawiać swojego piona do Carcassone czy nie? Bo w sumie to, że dostanę np. 1 beczkę jeszcze nie przeważa szali i nie jest gwarantem tego, że na koniec gry dostanę za to punkty. Z drugiej strony są miasta które mają tak dużo emblematów, że w zasadzie na 100% gwarantują przewagę ilościową danego emblematu a tym samym punkty na koniec gry.
Możesz przenieść pionek. Surowce dają punkty na koniec gry (a i to warunkowo), więc nie liczą się do zasady.
olku
Posty: 74
Rejestracja: 27 lip 2010, 11:16

Re: Carcassonne

Post autor: olku »

abadura pisze:
olku pisze:1) czy na koniec gry mogę przenieść pion z Carcassonne na niezamknięte obiekty, które należą do innych graczy i tym samym dostać punkty na równie z graczem, który jako pierwszy zajął dany obszar?

Nie. Można przenosić tylko przy zamykaniu struktury lub w przypadku łąki tylko na koniec gry.
a co w takim razie ze stwierdzeniem, które kopiuję z instrukcji zamieszczonej na tym forum "complete annotated rules" v. 5.0, które mówi: (str. 31)

"73 Question: How does follower placement during the final scoring work?

Answer: In principle very similarly to the way it works during the game. The 'trigger' for the final scoring is the player who placed the last tile and so ended the game. Beginning with the player on the left of the 'trigger' player, each player redeploys one of his or her followers from Carcassonne to an appropriate feature [followers in castle can only be deployed to cities, and so on] on the board. Followers can also be redeployed to incomplete roads, cities, cloisters or farms, since these will also be scored at the end of the game. This process continues until no player can redeploy any more players from Carcassonne. The Count still blocks the city quarter in which he is resident. Normally the player with the most followers in Carcassonne will be the one to redeploy the last figure."

moje pytanie bardziej więc dotyczyło nie tego, czy można się dostawić do otwartej struktury (oczywiście mowa o końcu gry, kiedy wyprowadzamy piony z Carcassonne), ale do otwartej zajętej wcześniej przez innego gracza
Awatar użytkownika
abadura
Moderator
Posty: 6536
Rejestracja: 07 gru 2009, 10:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 28 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: Carcassonne

Post autor: abadura »

Słusznie, nie miałem racji. Przepraszam. (Dawno już z tym dodatkiem nie grałem.)

Ale wobec tego uważam, że można dołóżyć do struktury w której już ktoś (być może także ja sam) jest. Tak samo jak w trakcie normalnej gry (a przynajmniej ja tak rozumiałem zasady - może znów się mylę.)
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Carcassonne

Post autor: vaski »

Nie możecie pisać po polsku!! Strasznie drażnią mnie nieprzetłumaczone cytaty z instrukcji w obcym języku.
Ja osobiście nie znając angielskiego nie wiem jaki problem staracie się rozwiązać.
Może i ja gram źle??
Awatar użytkownika
abadura
Moderator
Posty: 6536
Rejestracja: 07 gru 2009, 10:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 28 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: Carcassonne

Post autor: abadura »

Tłumaczenie cytowanych fragmentów zasad jest moim zdaniem pomyłką. To już nie jest cytat tylko własna jego interpretacja po tłumaczeniu. Co najwyżej można dować oryginał i własne tłumaczenie. Ale mało komu chce się zadawać sobie tyle trudu.

Tu i tak jest nieźle, bo kolega powołał się na angielskie zasady. A w przypadku Carcassonne często powoływać się trzeba na zasady niemieckie.
olku
Posty: 74
Rejestracja: 27 lip 2010, 11:16

Re: Carcassonne

Post autor: olku »

koleżanka, hi hi
Eldian
Posty: 50
Rejestracja: 20 lut 2009, 20:52

Re: Carcassonne

Post autor: Eldian »

Mam pytanie. Wczoraj podczas grania pojawiła się sytuacja taka:

Jest miasto z dwoma łąkami wokół
na łące A jest jeden farmer szwagra i dwóch moich
na łące B jest dwóch farmerów szwagra

I teraz pytanie: kto powinien dostać punkty?
Liczy się tylko ilość łąk wtedy, i kto je ma, czy liczyc farmerów?
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Carcassonne

Post autor: vaski »

Cześć
Punkty dostajecie obaj.
Na łące A punktujesz Ty
Na łące B punktuje szwagier.
Awatar użytkownika
abadura
Moderator
Posty: 6536
Rejestracja: 07 gru 2009, 10:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 28 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: Carcassonne

Post autor: abadura »

Tu poruszane jest zagadnienie związane z wersjami zasad.

1) W pierwszej wersji miasto punktuje ten kto ma więcej łąk wokół niego. Czyli punktujecie oboje, bo macie po jednej łące.

2) W drugiej wersji miasto punktuje ten kto ma więcej farmerów na łąkach wokół niego. Czyli punktuje szwagier bo ma 3 farmerów łącznie, a Ty tylko 2.

3) W trzeciej wersji miasto punktuje ZA KAŻDA ŁĄKĘ ten kto TĘ ŁĄKĘ posiada, czyli tak jak napisał Vaski, punktujecie oboje bo każde z Was ma po jednej łace.

(Uwaga, nie jestem pewny czy istotnie wersja 1 i 2 tak wyglądały: nigdy nimi grałem a dziś to już tylko historia.)

Do niedawna było to istotne zagadnienie bo amerykański wydawca (Rio Grande) stosował starszą wersję niż niemiecki (Hans im Gluck). Nie wiem jak było z polskimi wydaniami. Ale od jakiegoś czasu wersja 3 obowiązuje wszystkich i wszędzie.
olku
Posty: 74
Rejestracja: 27 lip 2010, 11:16

Re: Carcassonne

Post autor: olku »

abadura pisze:
1) W pierwszej wersji miasto punktuje ten kto ma więcej łąk wokół niego. Czyli punktujecie oboje, bo macie po jednej łące.

2) W drugiej wersji miasto punktuje ten kto ma więcej farmerów na łąkach wokół niego. Czyli punktuje szwagier bo ma 3 farmerów łącznie, a Ty tylko 2.

3) W trzeciej wersji miasto punktuje ZA KAŻDA ŁĄKĘ ten kto TĘ ŁĄKĘ posiada, czyli tak jak napisał Vaski, punktujecie oboje bo każde z Was ma po jednej łace.

(Uwaga, nie jestem pewny czy istotnie wersja 1 i 2 tak wyglądały: nigdy nimi grałem a dziś to już tylko historia.)

Do niedawna było to istotne zagadnienie bo amerykański wydawca (Rio Grande) stosował starszą wersję niż niemiecki (Hans im Gluck). Nie wiem jak było z polskimi wydaniami. Ale od jakiegoś czasu wersja 3 obowiązuje wszystkich i wszędzie.
wersja 1 wygląda jak na załączonym obrazku i problem polega na tym, że taka instrukcja jest dołączana do gry nadal (ja kupiłam swój egzemplarz może 1,5 miesiąca temu i jest to wersja językowa bodajże fińska i tak właśnie to tam wygląda. Dostępne on-line polskie wersje też taką opcję promują a co za tym idzie osobom, które nie śledzą forów cieżko jest przetłumaczyć, że w tej chwili obowiązująca wersja liczenia punków mówi co innego. Mało tego zauważyłam, że nawet korzystając z tej wersji zasad gracze często pomijają liczenie całościowej przewagi pionów na różnych łąkach otaczających to samo miasta i liczą punkty na zasadzie: jeśłi na jednej łące gracz A i B mają po jednym pionie a na drugiej łące przylegającej do tego samego miasta piona ma tylko gracz A to punkty dostaje gracz A i B (za pierwszą łąkę a z drugiej łąki gracz A nie ma nic) - co prawda gracz A nie traci na tym punków za to gracz B zyskuje punkty niesłusznie, co może oczywiście przeważyć o szli zwycięstwa...
Walczę z tym, ale uwierzcie mi - jest ciężko.

O przeforsowaniu wersji 3, że miasto liczy kilkakrotnie się do każdej łąki z osobna w niektórych przypadkach w ogóle nie ma mowy.....
Eldian
Posty: 50
Rejestracja: 20 lut 2009, 20:52

Re: Carcassonne

Post autor: Eldian »

yyy, czyli łąki są skomplikowane :P

Okej, inna kwestia. Mam dodatek Karczmy i Katedry w wersji skandynawskiej. I większości kafelków na łąkach jest narysowany taki cień farmera. I pytanie: czy coś to oznacza? :) Bo nie wygląda by oznaczały te cienie łąki które można zająć, bo są sytuacje gdzie ze spokojem można zająć inne (np. skrzyżowanie 3 dróg. A cień jest tylko na jednej łące z 3)

Jak na to patrzeć?
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4481
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1439 times
Been thanked: 1102 times

Re: Carcassonne

Post autor: garg »

Cienie na kafelkach są narysowane we wszystkich dodatkach. Każdy dodatek to inny symbol i ma to ułatwiać rozsortowanie kafelków po grze.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
abadura
Moderator
Posty: 6536
Rejestracja: 07 gru 2009, 10:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 28 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: Carcassonne

Post autor: abadura »

olku pisze:wersja 1 wygląda jak na załączonym obrazku i problem polega na tym, że taka instrukcja jest dołączana do gry nadal (ja kupiłam swój egzemplarz może 1,5 miesiąca temu i jest to wersja językowa bodajże fińska i tak właśnie to tam wygląda.
Obrazek sugeruje wariant 2. Wspomina bowiem, że niebieski ma więcej farmerów na łąkach wokół miasta, a nie że niebieski kontroluje więcej łąk wokół miasta (co też jest prawdą). Co więcej, wydaje mi się że trafienie na wersję 1 zasad jest trudne, bo niemiecki wydawca zmienił ją na łatwiejszą wersję 2 zaraz po otrzymaniu nagrody SDJ (co było też powodem zasadnych wątpliwości, czy nadal ma prawo posługiwać się tytułem). Ale to w sumie nie jest istotne.

A tak na marginesie to ja kupuję wydania Hans im Glück. Więc nie mam tego problemu.
Awatar użytkownika
un4given
Posty: 34
Rejestracja: 16 lip 2010, 12:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Carcassonne

Post autor: un4given »

Witam.

Mam pytanie odnośnie podstawki. Jeżeli układam płytkę, która zamyka puste miasto/drogę to czy mogę na tej płytce postawić pionek, zainkasować punkty i zabrać pionek?
"Więc idź, są światy inne niż ten."
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4481
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1439 times
Been thanked: 1102 times

Re: Carcassonne

Post autor: garg »

un4given pisze:Witam.

Mam pytanie odnośnie podstawki. Jeżeli układam płytkę, która zamyka puste miasto/drogę to czy mogę na tej płytce postawić pionek, zainkasować punkty i zabrać pionek?
Jak najbardziej tak :)
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
rhcorvin
Posty: 249
Rejestracja: 10 mar 2008, 09:33
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1 time

Re: Carcassonne

Post autor: rhcorvin »

Mam carcassonne the castle. I moje pytania brzmi:
1.Czy po wylosowaniu płytki z drogą muszę ją dołozyć do innej drogi już na planszy ? Jeśli nie to czy może być ta płytka położona w taki sposób że zamyka inną drogę a nie staje się jej przedłużeniem ?
2. Czy mając płytkę bez drogi mogę ją połozyć na końcu dowolnej drogi zamykając ją z tej strony w ten sposób?
3. Czy mając płytkę z drogą mogę ją połozyć w taki sposób że staje się ona przedłużeniem istniejącej drogi ale jednocześnie drugi koniec z mojej płytki zatrzymuje się na murze zamku, lub na innej płytce nie posiadającej drogi przez co staje się ona zamkniętą drogą ?
rhcorvin
Grać czy nie grać oto jest pytanie. OCZYWIŚCIE GRAĆ!!!
rhcorvin
Posty: 249
Rejestracja: 10 mar 2008, 09:33
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1 time

Re: Carcassonne

Post autor: rhcorvin »

Nikt nie zna odpowiedzi z grających w carcassonne na moje powyższe pytania ? :(
rhcorvin
Grać czy nie grać oto jest pytanie. OCZYWIŚCIE GRAĆ!!!
Awatar użytkownika
abadura
Moderator
Posty: 6536
Rejestracja: 07 gru 2009, 10:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 28 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: Carcassonne

Post autor: abadura »

rhcorvin pisze:Nikt nie zna odpowiedzi z grających w carcassonne na moje powyższe pytania ? :(
Spróbuj zadać pytanie w nowym wątku "Carcassonne: The Castle" (albo jakoś tak), bo to jest inna gra niż "Carcassonne".
ODPOWIEDZ