Brian Boru: High King of Ireland (Peer Sylvester)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1681
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 878 times

Brian Boru: High King of Ireland (Peer Sylvester)

Post autor: XLR8 »

Obrazek

In Brian Boru: High King of Ireland, you strive to unite Ireland under your domain, securing control through might, cunning, and matrimony. Join forces to fend off Viking invaders, build monasteries to extend your influence, and gather support in towns and villages throughout the land. To become High King of all Ireland, you need to navigate a web of shifting alliances, outmaneuver your enemies, and grab history by the reins.

The success of the historical Brian Boru rested on three pillars: his victories against the Vikings, the favor he managed to garner with the Church, and the alliances he forged through political marriages. This became the foundation of the game, with each pillar becoming a suit in the trick-taking that forms the core of the mechanisms. Win a trick and you gain influence in a town, which, in turn, gains you majorities in the regions; if you lose the trick, however (deliberately or otherwise), you instead take an action corresponding to the suit of the card.

https://boardgamegeek.com/image/6518927 ... ng-ireland
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1681
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 878 times

Re: Brian Boru: High King of Ireland (Peer Sylvester)

Post autor: XLR8 »

Drafting > area control > trick taking.

Wygląda naprawdę ciekawie patrząc na to jak ostatnio rynek area control jest zdominowany przez gry z toną plastiku, ale bez duszy.
Zobaczyłem gameplay, wszystkie recenzje, ale niestety dla mnie pass. W tej kategorii raczej nie przebije Inis z dodatkiem, a King is Dead to straszny średniak. Na pewno jednak znajdzie sporą rzeszę fanów, bo zdecydowanie jest to powiew świeżego powietrza w tym podgatunku. :)
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Brian Boru: High King of Ireland (Peer Sylvester)

Post autor: staniach21 »

Mam nadzieje, że to tytuł, który będzie zbawieniem dla tych (czyt. ja), którzy chcieli polubić The King is Dead II ed. przez elegancje zasad, ale na końcu okazało się, że emocji tam zero....Tutaj są jakieś tory(marriage) i miejsca (katedra) o które rywalizujesz, żeby zdobywać bonusy i zdobywasz tarcze wikingów, żeby "zburzyć" przeciwnikowi zdobyte miasto, więc liczę, że to coś ruszy (moją euro dusze) i nada rozgrywce emocji....
feniks_ciapek
Posty: 2296
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1600 times
Been thanked: 936 times

Re: Brian Boru: High King of Ireland (Peer Sylvester)

Post autor: feniks_ciapek »

Recenzja No Pun Included napawa optymizmem. Czekamy :)

https://www.youtube.com/watch?v=nlpOJdq_Fdo
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Brian Boru: High King of Ireland (Peer Sylvester)

Post autor: staniach21 »

feniks_ciapek pisze: 24 lis 2021, 20:36 Recenzja No Pun Included napawa optymizmem. Czekamy :)

https://www.youtube.com/watch?v=nlpOJdq_Fdo
Tylko on sam wspomina w niej, ze The King is dead było ich grą roku. To, że gracze doceniający TKID docenią Brian Boru jest pewne. Pytanie czy twist z trick takingiem sprawi, że znajdzie się ich więcej :) Ja bardzo chce te grę polubić, bo 1h area control z ciekawą interakcją i banalnymi zasadami jest pożądane. Znaleźć 4 ograne osoby w codziennym towarzystwie jest ciężkie, a tak jak TKID i Brian Boru wystarczy 5-10min tłumaczenie zasad i można zagrać, a jak już taka grupa mniej doświadczonych to załapie to czas rozgrywki pozwala zagrać drugą świadomą :) I czegoś takiego szukam. TKID koniec końców było zagrywaniem karty przed siebie i o ciekawe jak to zmieni... Tutaj raczej bardziej świadomie można pograć i z większymi emocjami wśród niedzielnych znajomych.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1681
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 878 times

Re: Brian Boru: High King of Ireland (Peer Sylvester)

Post autor: XLR8 »

staniach21 pisze: 24 lis 2021, 20:44
feniks_ciapek pisze: 24 lis 2021, 20:36 Recenzja No Pun Included napawa optymizmem. Czekamy :)

https://www.youtube.com/watch?v=nlpOJdq_Fdo
Tylko on sam wspomina w niej, ze The King is dead było ich grą roku. To, że gracze doceniający TKID docenią Brian Boru jest pewne. Pytanie czy twist z trick takingiem sprawi, że znajdzie się ich więcej :) Ja bardzo chce te grę polubić, bo 1h area control z ciekawą interakcją i banalnymi zasadami jest pożądane. Znaleźć 4 ograne osoby w codziennym towarzystwie jest ciężkie, a tak jak TKID i Brian Boru wystarczy 5-10min tłumaczenie zasad i można zagrać, a jak już taka grupa mniej doświadczonych to załapie to czas rozgrywki pozwala zagrać drugą świadomą :) I czegoś takiego szukam. TKID koniec końców było zagrywaniem karty przed siebie i o ciekawe jak to zmieni... Tutaj raczej bardziej świadomie można pograć i z większymi emocjami wśród niedzielnych znajomych.
Dokładnie są to moje obawy. TKiD przy pierwszej partii było super, ale jak zagraliśmy jeszcze kilka razy to szybko entuzjazm ostygł i okazało się, że jest to straszny średniak.
Niestety Brian Boru wygląda na kolejną grę, która na papierze obiecuje wiele, ale trzeba w nią zagrać żeby samemu zobaczyć czy gameplay dorównuje oczekiwaniom, a cena (175zł) odstrasza.
Awatar użytkownika
_Berenice_
Posty: 763
Rejestracja: 17 lis 2012, 14:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 62 times
Been thanked: 478 times

Re: Brian Boru: High King of Ireland (Peer Sylvester)

Post autor: _Berenice_ »

I parę słów od nas na temat Brian Boru:

https://youtu.be/gaGeWZ8LIms

Ogólnie podeszło i to lepiej niż The King is Dead. Im lepiej pamięta się karty (wartość w połączeniu z kolorem), tym jest lepiej i więcej można zaplanować. Draft przy zachowaniu dwóch kart o wiele lepszy niż zazwyczaj :wink:
Moja kolekcja

Planszówkowy PKS - gdzie planszówki kupujemy sami, a wy decydujecie, czy również chcecie wydać na nie swoje pieniądze!

ZnadPlanszy.pl - zapraszamy też do naszego bloga, gdzie także dzieją się różniste rzeczy :>
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 957
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: Brian Boru: High King of Ireland (Peer Sylvester)

Post autor: yrq »

Jak jest już wątek to pewnie będą pojawiać się pytania do polskiej edycji. A co znalazłem:

W talii zaślubin są dwie karty księżniczki duńskiej, powinna być jedna.
Instrukcja mówi o 9 kartach nie mówiąc, że jedna jest nadmiarowa i chwilę mi zajęło o co chodzi, a po prostu przetłumaczono obydwie wersje karty z wersji angielsko-niemieckiej.

Angielska instrukcja w dwóch miejscach podkreśla, żeby grać bez wersji po niemiecku, niestety w naszym wydaniu zabrakło komentarza co z nimi zrobić.

Czyli: jedną kartę księżniczki duńskiej możemy oprawić w ramkę.

Też z tego powodu karta pomocy ma po obydwu stronach to samo (w oryginale była angielsko-niemiecka). Szkoda, że druga strona nie została lepiej wykorzystana, np. na to, co jest na promkach z przedsprzedaży ;)

I jeszcze porównywałem różnice pomiędzy instrukcjami i znalazłem jedną rozbieżność, bez wpływu na grę właściwie.
Chodzi o akcję dodatkową: zapłać 5 monet i zajmij miasto połączone drogą z innym Twoim miastem.
Polska instrukcja doprecyzowuje, że nie można przejąć miasta, w którym leży znacznik innego gracza lub znacznik aktywnego miasta.. Angielska nie wyłącza tej drugiej opcji - ruch jest możliwy ale bez sensu. Nawet jeśli przejmiemy to miasto, to gracz wykonujący akcję główną i tak przejmie to miasto (źródło - FAQ na BGG). Także taka drobnostka.
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 429
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 78 times
Been thanked: 502 times
Kontakt:

Re: Brian Boru: High King of Ireland (Peer Sylvester)

Post autor: crazygandalf »

Jeśli ktoś chciałby zobaczyć jak działa tytuł w grze 4-osobowej (!) to zapraszamy na naszą rozgrywkę wraz z recenzją na koniec.
Brian Boru: Wielki Król Irlandii
Awatar użytkownika
Ciuniek
Posty: 401
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:33
Lokalizacja: Babin k/ Lublina
Has thanked: 2 times
Been thanked: 373 times

Re: Brian Boru: High King of Ireland (Peer Sylvester)

Post autor: Ciuniek »

A tutaj moja recenzja na Games Fanatic:
https://www.gamesfanatic.pl/2023/05/23/ ... -chlopcem/
kuba32
Posty: 328
Rejestracja: 23 sie 2021, 17:01
Has thanked: 219 times
Been thanked: 192 times

Re: Brian Boru: High King of Ireland (Peer Sylvester)

Post autor: kuba32 »

Ciuniek pisze: 23 maja 2023, 19:23 A tutaj moja recenzja na Games Fanatic:
https://www.gamesfanatic.pl/2023/05/23/ ... -chlopcem/
W takim razie muszę spróbować jeszcze na 3 osoby, bo na 5 bardzo nie siadło.
kratylos
Posty: 29
Rejestracja: 27 lut 2022, 21:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Brian Boru: High King of Ireland (Peer Sylvester)

Post autor: kratylos »

taka ciekawostka - tytuł jest na stronie wydawcy do wzięcia za niecałe 60 zł...
gdyby ktos chciał jedna wypróbowany
Awatar użytkownika
zuroslawski
Posty: 119
Rejestracja: 21 paź 2013, 13:49
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Brian Boru: High King of Ireland (Peer Sylvester)

Post autor: zuroslawski »

Cena fajna ale czy warto? Właśnie się zastanawiam
Awatar użytkownika
Mark442
Posty: 86
Rejestracja: 25 wrz 2019, 11:11
Has thanked: 248 times
Been thanked: 63 times

Re: Brian Boru: High King of Ireland (Peer Sylvester)

Post autor: Mark442 »

zuroslawski pisze: 28 kwie 2024, 20:48 Cena fajna ale czy warto? Właśnie się zastanawiam
Szybciej będziesz chciał ją sprzedać niż zastanawiając się nad jej zakupem :D
O popularności tytułu chyba świadczy głęboka i szczera ochota wydawcy na pozbycie się tytułu z własnego magazynu...
Mark
___________________________
Patchwork to nie moja bajka !!
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 933
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 95 times
Been thanked: 70 times

Re: Brian Boru: High King of Ireland (Peer Sylvester)

Post autor: louiscyphre »

Śmiem nie zgodzić się z przadpiszczą. W mojej grupie się przyjęło i gramy z wielką przyjemnością.
sgor
Posty: 71
Rejestracja: 24 sty 2009, 15:51
Lokalizacja: Luboń/Poznań
Has thanked: 43 times
Been thanked: 45 times

Re: Brian Boru: High King of Ireland (Peer Sylvester)

Post autor: sgor »

Mark442 pisze: 28 kwie 2024, 20:57
zuroslawski pisze: 28 kwie 2024, 20:48 Cena fajna ale czy warto? Właśnie się zastanawiam
Szybciej będziesz chciał ją sprzedać niż zastanawiając się nad jej zakupem :D
O popularności tytułu chyba świadczy głęboka i szczera ochota wydawcy na pozbycie się tytułu z własnego magazynu...
Ale piszesz tak, bo grałeś i gra Ci nie przypadła do gustu? Bo to, że gra się nie sprzedała dobrze i jest na przecenach nie świadczy o jej jakości.
Nam siadła i podobnie jak poprzednia gra autora (The King is Dead, kupiona przy okazji na jakieś przecenie w sklepie wydawcy grubo poniżej 100) od czasu do czasu ląduje na stole. Są to specyficzne pozycje, ale bardzo dobrze się przy nich bawimy.

Za taką cenę grzech nie sprawdzić ;)
Awatar użytkownika
zuroslawski
Posty: 119
Rejestracja: 21 paź 2013, 13:49
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Brian Boru: High King of Ireland (Peer Sylvester)

Post autor: zuroslawski »

Mark442 pisze: 28 kwie 2024, 20:57
zuroslawski pisze: 28 kwie 2024, 20:48 Cena fajna ale czy warto? Właśnie się zastanawiam
Szybciej będziesz chciał ją sprzedać niż zastanawiając się nad jej zakupem :D
O popularności tytułu chyba świadczy głęboka i szczera ochota wydawcy na pozbycie się tytułu z własnego magazynu...
Ja wlasnie raczej pytam osoby ktore faktycznie w nia graly. Cena wydaje sie atrakcyjna, recenzje tez sa pozytywne, tylko widac ze popularnosci nie zdobyla wiec tu mam dylemat, czy nie bedzie to jednorazowa przygoda.
wajwa
Posty: 2225
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 256 times
Been thanked: 402 times
Kontakt:

Re: Brian Boru: High King of Ireland (Peer Sylvester)

Post autor: wajwa »

Jak tu ktoś już wcześniej wspomniał to jest specyficzna gra.
Jest dobry pomysł, wszystko tam działa, ale parę uwag bym miał :wink:
Ogólnie jak dla mnie za mało " mięsa" w tej grze 8)
Przy czym 5 dyszek z haczykiem to dobra cena za wykonanie i za to co ten tytuł oferuje.
Tylko teraz nie wiem czy ta ostatnia uwaga to komplement czy raczej odwrotnie :wink:
Always look on the bright side of life
kratylos
Posty: 29
Rejestracja: 27 lut 2022, 21:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Brian Boru: High King of Ireland (Peer Sylvester)

Post autor: kratylos »

ja zaryzykowałem swoje 60 zł w ten tytuł ;)
jak przyjdzie paczka ogram podzielę sie wrażeniami

ogólnie łubię area control a przy okazji nie mam żadnej gry z taka karciana mechanika lew.. wiec zawsze bedze coś nowego do wypróbowania
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1000
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 742 times
Been thanked: 227 times

Re: Brian Boru: High King of Ireland (Peer Sylvester)

Post autor: Beskid »

Trzymam za słowo ciekaw wrażeń :)
Barolek i Gandalf polecali po rozgrywce czteroosobowej (link kilka postów wyżej) więc to raczej nie może być kiepski tytuł, a te 60 zł w promocji to ekstremalnie niska cena za względnie nową grę.
Tu zebrane recki:
https://daoofboardgaming.home.blog/2022 ... r-ireland/
https://spacebiff.com/2021/12/15/brian-boru/
https://boardgamegeek.com/thread/300200 ... rit-review
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1000
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 742 times
Been thanked: 227 times

Re: Brian Boru: High King of Ireland (Peer Sylvester)

Post autor: Beskid »

kratylos pisze: 30 kwie 2024, 12:00 ja zaryzykowałem swoje 60 zł w ten tytuł ;)
jak przyjdzie paczka ogram podzielę sie wrażeniami
Sklep Portalu już wyprzedał :shock: możliwe, że taki mały nakład?
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3478
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 445 times
Been thanked: 1051 times

Re: Brian Boru: High King of Ireland (Peer Sylvester)

Post autor: psia.kostka »

Beskid pisze: 04 maja 2024, 21:36 Sklep Portalu już wyprzedał :shock: możliwe, że taki mały nakład?
Tu chyba mieszasz dwa pojecia, co jest tez dosc powszechne u graczy, a co lubia wykorzystac czasem wydawcy.

Portal ma, zdaje sie, magazyn zewnetrzny gdzies pod Miastem Łodzią. Tam trafiaja palety z Hamburga czy innej Gdyni. Potem to jest rozwozone po hurtowniach, czy sklepach. I ponoc tak zaopatruje sie rowniez sklepik Portalu, jak kazdy inny sklep. Czyli zamowili np 100egzemplarzy Brajana, dali dobre promo i zszedl. Co nie ma wplywu na to, jaki jest stan magazynu centralnego.

Niektore "zbyt marketingowo napinajace sie wydawnictwa" lubia oglaszac rozne momenty, typu "oproznilismy nasz sklepik", "koniec gier na magazynie centralnym", co nie znaczy, ze po hurtowniach, sklepach nie lezy jeszcze pincet sztuk. Ale ludzie lubia FOMO, wiec takie komunikaty dzialaja. Mimo, ze czesto nic nie znacza.

Edit:
moze byc tez tak, ze ustawili recznie limit na Brajany w tej cenie, np na 100sztuk. Teraz w poniedzialek handlowiec bedzie ogarnial temat, czy warto to ciagnac na kolejne 100 czy premia juz weszla na ten miesiac :P
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 322
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 228 times
Been thanked: 98 times

Re: Brian Boru: High King of Ireland (Peer Sylvester)

Post autor: scraber »

Beskid pisze: 04 maja 2024, 21:36
Sklep Portalu już wyprzedał :shock: możliwe, że taki mały nakład?
Dostępne ponownie, może jednak się skuszę - 60zł to raptem ze 2 kebaby na mieście :D
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1000
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 742 times
Been thanked: 227 times

Re: Brian Boru: High King of Ireland (Peer Sylvester)

Post autor: Beskid »

Faktycznie Portal uzupełnił, w swoim sklepie mają chyba jakiś dziwny limit do 100 szt.
Z tego co wiem promo jest do dzisiaj włącznie.

Przy okazji, symptomatyczne wydaje się podnoszenie oceny po kilku partiach tego tytułu, co dobrze wróży.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tutaj z kolei linki do propozycji wariantów solo i na dwie osoby:
https://www.boxofdelights.net/brianboru
https://boardgamegeek.com/thread/2809657/solo-variant
https://boardgamegeek.com/thread/283764 ... icky-royal

https://boardgamegeek.com/thread/286597 ... er-variant
https://boardgamegeek.com/thread/286169 ... er-variant
https://boardgamegeek.com/thread/311901 ... king-brian
ODPOWIEDZ