Battlestar Galactica: The Board Game (Corey Konieczka)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Battlestar Galactica

Post autor: yosz »

tu nie chodzi mi nawet o fabułę - bo wiem że to dwa różne seriale. Ale aktorsko i realizacyjnie BSG jest w ogóle na innej orbicie niż większość seriali SF. Na bardzo długo zapadnie w pamięci "Dissmissed" Adamy :)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Wuja
Posty: 170
Rejestracja: 14 gru 2006, 15:33
Lokalizacja: Nakło nad Notecią \ Wrocław

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Wuja »

Wy tu gadu-gadu, a temat 'Seriale' na offtopicu leży odłogiem. :P
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Dzej »

yosz pisze:. Na bardzo długo zapadnie w pamięci "Dissmissed" Adamy :)
O ty niedobry spojlerze :evil:
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Battlestar Galactica

Post autor: yosz »

jaki spojlerze? Dissmissed to znaczy odmaszerować - i Adama mówi to w prawie każdym odcinku ;P
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Dzej »

Chyba jestem nieźle zmęczony bo zinterpretowałem to że obalili adame czy coś. Wiedzę o serialu mam tylko z gry i opowiadań kolegów ale miałem zamiar się wsiąść za niego w najbliższych tygodniach
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
Wehr
Posty: 333
Rejestracja: 27 maja 2008, 19:10
Lokalizacja: C.K.S.M.K.Kraków/Zakopane
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Wehr »

Kontynuując ten frakowy offtop - SG-1 zaczynał jako serial niskobudżetowy, pierwszych kilka sezonów to tak w 80% żal straszny, później też ma bardzo słabe momenty. Ale summa summarum twórcom udało się w sposób doskonały rozwinąć pomysł zawarty w filmie, do tego zarysowując rewelacyjne uniwersum, w którym wkurza tylko trochę brak realizmu w badaniu tych wszystkich światów i te setki planet zamieszkanych przez anglojęzycznych Tatarów.

Niemniej jednak gra aktorska samego zespołu stoi na wysokim poziomie (szczególnie rewelacyjny Dean "McGyver" Anderson i Chris "T'ealc" Judge, ikony SG-1), do tego serial ma niesamowite "momenty" - ten, kto widział Bitwę nad Antarktydą, wie co mam na myśli. :-) Obejrzałem wszystkie 10 sezonów i nie żałuję czasu nad nimi spędzonego, pomimo, ze wcześniej obejrzałem 2 sezony BSG. SG-1 jest niedzisiejszym serialem, ale nadal potrafi wciągnąć i jest IMO super.
Obecnie: Agricola, Bitwy Westeros, 7 Cudów
Moja kolekcja
A to bym chciał :-P
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Aba »

I najlepszy komediowy odcinek w SF czyli wielokrotne cofanie się w czasie przez Tealca i Andersona :D - scena gry w golfa wymiata :).
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Battlestar Galactica

Post autor: BloodyBaron »

dziś zagrałem w BSG dwie gry i to był pełen odlot. Obie w zespole 4 osób. Za pierwszym razem gra zmasakrowała nas w 70 minut (żadnego cylona na pokładzie jeszcze nie było) przez centurionów, za to za drugim...

Byłem Gaiusem Baltarem ;)... Dostałem jedynego Cylona w grze od pierwszej chwili i powolutku usrywałem ludzi nie zagrywając kart quorum, które podnosiłyby morale i nie przeszkadzając za bardzo (3-4 testy nieudane z mojego powodu) i spokojnie czekając na połowę gry, kiedy wiadomo było, że jeden z graczy pójdzie siedzieć do brigu, bo już trzy wskaźniki spadły na czerwone. Kiedy w pace wylądował Chief spokojnie załadowałem kartą Quorum do pudła Admirała, pozostała tylko sierotka pilot, która nie miała kart, żeby wyciągnąć kompanionów z pudła, a ja szybko zredukowałem populację do 0 przesuwając statki cywilne do sektorów zajętych przez raidery, a potem skokiem na -3.

To był cyloński majstersztyk: nawet nie musiałem się ujawniać ;)

BSG rules, chcę więcej, na BGG mocne 8.8.

Ciekawe, czy jako człowak bawiłbym się równie dobrze...
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 755
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: pingus »

Czy druga gra to była ta w której musieliście przelosowywać kart ponieważ przez pomyłkę wsadziliście 4 cylonów do gry 6 osobowej? 8)
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Battlestar Galactica

Post autor: BloodyBaron »

pingus pisze:Czy druga gra to była ta w której musieliście przelosowywać kart ponieważ przez pomyłkę wsadziliście 4 cylonów do gry 6 osobowej? 8)
huh?? :wink:
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Dzika Mrówka
Posty: 150
Rejestracja: 04 wrz 2008, 20:11

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Dzika Mrówka »

BloodyBaron pisze:dziś zagrałem w BSG dwie gry i to był pełen odlot. Obie w zespole 4 osób. Za pierwszym razem gra zmasakrowała nas w 70 minut (żadnego cylona na pokładzie jeszcze nie było) przez centurionów, za to za drugim...

Byłem Gaiusem Baltarem ;)... Dostałem jedynego Cylona w grze od pierwszej chwili i powolutku usrywałem ludzi nie zagrywając kart quorum, które podnosiłyby morale i nie przeszkadzając za bardzo ...

Hmm, twoi współgracze chyba spali, jeśli przez dwie tury widzę że prezydent nie używa kart kworum od razu zapala mi się czerwona lampka że to jest cylon ;p
Nie cierpię nie grać w gry planszowe!!
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Battlestar Galactica

Post autor: BloodyBaron »

Dzika Mrówka pisze:
BloodyBaron pisze:dziś zagrałem w BSG dwie gry i to był pełen odlot. Obie w zespole 4 osób. Za pierwszym razem gra zmasakrowała nas w 70 minut (żadnego cylona na pokładzie jeszcze nie było) przez centurionów, za to za drugim...

Byłem Gaiusem Baltarem ;)... Dostałem jedynego Cylona w grze od pierwszej chwili i powolutku usrywałem ludzi nie zagrywając kart quorum, które podnosiłyby morale i nie przeszkadzając za bardzo ...

Hmm, twoi współgracze chyba spali, jeśli przez dwie tury widzę że prezydent nie używa kart kworum od razu zapala mi się czerwona lampka że to jest cylon ;p
Spać, nie spali. Natomiast to były pierwsze dwie gry dla każdego z nas i nikt nie wiedział co w tych kartach quorum jest - a nie wszystkie są też jakieś przesadnie wypakowane. Na początku doszły mi dwie karty inspirującego przemówienia, zagrałem, oczywiście nie rzuciłem wymaganego wyniku i wspólnie uznaliśmy, że w dobie zalewu cylonami planszy bardziej przydam się jako strzelec/operator viperów/operator komunikacyjny (przy 4 graczach jest deficyt załogi - było 2 pilotów: Helo i Starbuck, i Chief poza mną). A potem z różnych powodów na Colonial One wróciłem dopiero po to, żeby zagrać kartę pakującą do brygu admirała ;)
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
outsider255
Posty: 21
Rejestracja: 31 lip 2009, 20:01

Re: Battlestar Galactica

Post autor: outsider255 »

A jak myslicie po jakim czasie moze zostac spolszczony dodatek, jak wyjdzie? bo zastanawiam sie nad kupnem ,a nie wiem czy angielska czy polska wersje wybrac ;p
Fear is the path to the dark side. Fear leads to Anger. Anger leads to Hate. Hate leads to Suffering. - Master Yoda
Awatar użytkownika
Wuja
Posty: 170
Rejestracja: 14 gru 2006, 15:33
Lokalizacja: Nakło nad Notecią \ Wrocław

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Wuja »

Ciężko przewidzieć, ale nie wydaje mi się, żeby wyszedł wcześniej niż w lutym 2010.
EstEst
Posty: 282
Rejestracja: 02 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Kraków

Re: Battlestar Galactica

Post autor: EstEst »

No cóż, każdy kto zostawia Gaiusa Balatara na prezydenturze dłużej niż jedną turę, zasługuje na swój los...
Sługa Koła. Młot na humanistów. Miecz w ręku dyrekcji.

Gry EstEsta
Awatar użytkownika
Wehr
Posty: 333
Rejestracja: 27 maja 2008, 19:10
Lokalizacja: C.K.S.M.K.Kraków/Zakopane
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Wehr »

@Aba

Odcinek istotnie genialny, jeden z lepszych w SG-1 w ogóle.

A u nas w zasadzie Gaius rzadko jest Cylonem. :-P Za to karty quorum są niesamowicie ważne i w zasadzie to powinno być jedyne zajęcie prezydenta. :-P

Jaki Waszym zdaniem jest najlepszy układ postaci przy grze pięcioosobowej? Zakładamy, ze dwie osoby zostają Cylonami, więc musi być dość dobrze zbalansowany i dawać radę nawet po ujawnieniu się tosterów. Kara/Laura/William/Galen/kto piąty? :-P
Obecnie: Agricola, Bitwy Westeros, 7 Cudów
Moja kolekcja
A to bym chciał :-P
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Aba »

Co do prezydenta to ..... często gęsto morale, które może on dodać są jakoś nie potrzebne w danym momencie.
Brak na ręku kart rozwalających cylony zmusza często prezydenta do wykonywania akcji normalnych - np wysyłania Viperów czy ruszania statków cywilnych, że o skoku na -1 już nie wspomnę.
Do tego ja osobiście chyba bardziej cenię sobie wysyłanie zwiadów z karty akcji niż karty kworum, wiedza jaki byłby następny kryzys (powiedzmy odrzucanie tych bez ikonki skoku) albo karta celu dla Amirała (odrzucania jedynek) jest moim zdaniem ważniejsze.
No i na początku gry trochę ryzykowne jest dawania do ręki prezydentowi wielu kart kworum, czemu? A co jak jest Cylonem? Ja wolę jak prezydent zaczyna się popisywać jak już wiemy z dużym prawdopodobieństwem że jest człowiekiem.
EstEst
Posty: 282
Rejestracja: 02 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Kraków

Re: Battlestar Galactica

Post autor: EstEst »

Ktoś na BGG przeliczał prawdopodobieństwa i wyszło, że w grze 5-osobowej Baltar ma 60% szans na bycie cylonem. Czyli, jeśli nic nie wiesz o nim, to zakładaj, że raczej jest cylonem niż nie jest. Dlatego prezydent Baltar u nas jest prawie zawsze zmieniany w 1 turze (zwłaszcza jeśli w grze jest też Zarek).

Najlepszy układ 5 osób? W sensie - najlepszy dla ludzi?

Na pewno William Adama - jego stała umiejętność czyni go kiepskim cylonem, a ludziom zawsze trochę pomaga.
Kto poza tym? Dwóch pilotów się przydaje, gdyby któryś się okazał Cylonem, ale czerwone karty nieczęsto się przydają w testach, więc dociąganie 4 to nadmiar. Zatem Helo - najlepiej jako pierwszy gracz.
Drugi pilot? Na 3/4 osoby Starbuck, ale przy pięciu osobach raczej niezbyt często może zyskać akcję dzięki stałej umiejętności - może raz na skok. Tyle samo statystycznie uzyska Apollo, a w ważniejszych momentach. Ponadto, Apollo ma lepszy układ kart (zwłaszcza, jeśli trzeba uzupełnić braki po ujawnionych cylonach). Zatem Lee na głównego pilota.
Pozostała dwójka: Skoro rezygnuję ze Starbuck i Boomer, oraz zapewne z Baltara, to przydałby się Chief do napraw. Na piątego dorzucam polityka (Zarek lub Roslin - trudny wybór) i mamy wielką piątkę.

Ewentualnie, można zaryzykować, że naprawy nie będą aż tak potrzebne (w końcu niebieskie karty zawsze można w testach zastąpić fioletowymi) i wziąć obu polityków, a odrzucić Galena.

BTW, w grze chodzi nie o to, by ludzie wygrali, tylko, żeby Twoja drużyna wygrała, więc formowanie ludzkiego Dream Teamu niekoniecznie ma sens.
Sługa Koła. Młot na humanistów. Miecz w ręku dyrekcji.

Gry EstEsta
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Aba »

Ja tutaj bym dyskutował bo dla mnie Boomer i Laura ze swoimi stałymi umiejętnościami są bardzo przydatne dla ludzi ale także są dobrymi Cylonami - szczególnie Laura.
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2819
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 103 times
Been thanked: 160 times
Kontakt:

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Ink »

Umiejętność stała Boomer to tak średnio użyteczna jest dla Cylona, chyba że tuż przed ujawnieniem. Bo jak zostawi coś trudnego na wierzchu, rzuca na siebie dość poważne podejrzenie. Więc w sumie może raptem przewijać stos.

Laura - pełna zgoda. U nas uznana za najlepszego sajlona.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Aba »

Dlatego napisałem "szczególnie Laura", choć też jak wrzuci ze dwa kryzysy bez ikonki skoku albo coś podobnego to od razu jest na tacy.
Awatar użytkownika
Wuja
Posty: 170
Rejestracja: 14 gru 2006, 15:33
Lokalizacja: Nakło nad Notecią \ Wrocław

Re: Battlestar Galactica - Pegasus Expansion

Post autor: Wuja »

Cisza tutaj, a przecież dostępna jest już instrukcja

Nie wiem jak Wy, ale ja już nie mogę się doczekać. :twisted:
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 755
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: Battlestar Galactica - Pegasus Expansion

Post autor: pingus »

Przeczytałem, na pierwszy rzut oka dodatek zapowiada się znakomicie, prawie wszystkie rzeczy, które były złe w podstawce zostały poprawione albo wręcz naprawione. Też nie mogę się doczekać żeby wypróbować jak to będzie działać. :)
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: sirafin »

Garść pytań od kolejnej osoby któłra zaopatrzyła się w BSG ;)

KARTY UMIEJĘTNOŚCI
Rozumiem iż mogę zagrać dowolną ilość kart umiejętności nie będących akcjami, w turze dowolnego gracza.


POWRÓT PILOTA
INSTRUKCJA pisze:Podczas fazy ruchu może
przesunąć vipera na sąsiednie pole przestrzeni lub wrócić
postacią na „Pokład hangarowy”
(patrz „Powrót z vipera”
poniżej).
Niestety to co jest napisane później nieco mąci sprawę.
INSTRUKCJA pisze:Powrót z vipera
Kiedy flota dokona skoku, wszystkie postacie, które pilotowały
vipery, trafiają na „Pokład hangarowy”, a same vipery odkłada
się do „Rezerwy”.
Podczas fazy ruchu gracz może również przesunąć się
bezpośrednio z vipera na Galacticę lub Colonial One. Aby tego
dokonać, musi odrzucić jedną kartę umiejętności. Gdy to zrobi,
po prostu odkłada vipera do „Rezerwy” i umieszcza swój żeton
postaci na wybranym obszarze. Tę akcję można wykonać z
dowolnego pola przestrzeni.
OK więc:
- mogę odrzucić kartę i przenieść się z dowolnego pola przestrzeni na dowolny obszar wybranego statku
- z powodu wykonania skoku automatycznie zostać przeniesionym na "Pokład hangarowy"
Teraz pytanie, czy pierwszy cytat odnosił się do wspomnianego później przymusowego powrotu podczas skoku, czy może jednak jest możliwość powrotu na Galactice z własnego wyboru, bez odrzucania karty, ale nie na dowolne pole tylko na "Pokład hangarowy". Jeśli zaś druga opcja jest prawdziwa to pojawia się pytanie czy zastosować ją można z dowolnego pola przestrzeni czy może tylko z pola startowego Viperów?


JESTEŚ SYMPATYKIEM
INSTRUKCJA pisze:Oprócz graczy prowadzących ludzi i Cylonów, we flocie mogą
też przebywać sympatycy każdej ze stron. Karta „Jesteś
sympatykiem” przedstawia człowieka lub Cylona, który chce
sprzymierzyć się z przeciwnym zespołem.
Czytam te zasady karty "Sympatyka", czytam i ni czorta nie mogę załapać jak może ona spowodować, że Cylon będzie sympatyzował ludziom? Ujawniony przekazuje ją innemu graczowi, bo pożytek ma z niej żaden, z kolei nieujawniony może trafić do Aresztu, albo stać się pseudo "ujawnionym" i przenieść na obszary Cylonów. W żadnym z tych przypadków Cylon nie sympatyzuje ludziom, więc o co do jasnej niepodległej chodzi z tymi "sympatykami KAŻDEJ ze stron"?
INSTRUKCJA pisze:Jeśli chociaż jeden z zasobów został przynajmniej w połowie
wyczerpany (znajduje się w czerwonej strefie), postać gracza
trafia do „Aresztu”. Od tej chwili kartę traktuje się jak kartę
„Nie jesteś Cylonem”.
Po czym ją zakrywa, ma się rozumieć?
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Jacek_PL »

ad. Karty umiejętności - tak
ad. Powrót pilota na statek jako ruch - z dowolnego pola można wrócić na "Pokład hangarowy" za darmo lub za zrzucenie kart na dowolną lokację na BSG lub Colonial One
ad. Sympatyk - jeśli masz kartę sympatyka i dołączasz do grupy ludzi to oznacza że jesteś cylonem który pomaga ludziom, w odwrotnej sytuacji jesteś człowiekiem który pomaga cylonom. Opis że karta sympatyka jest traktowana jako "Nie jesteś cylonem" ma tylko znaczenie dla mechaniki gry. Karta sympatyka raczej zostaje odkryta, ale nie mam pewności.
ODPOWIEDZ