Area Control - proszę o radę który wybrać

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Fujis
Posty: 99
Rejestracja: 01 lut 2022, 17:20
Has thanked: 37 times
Been thanked: 12 times

Area Control - proszę o radę który wybrać

Post autor: Fujis »

Cześć ! ☺️
Chce się Was doradzić przed zakupem area control a mam w sumie 3 tytuły które chodzą mi po głowie. Problem jest taki, ze będę grał głównie w 2 a czasem 3 osoby. Gry które biorę pod uwagę:
- Bloodrage
- Cyklady
- smallworld of warcraft (ale ponoć nie wymagający)

W tych jakos klimat mi najbardziej odpowiada ale nie wiem które w składzie 2 lub 3 osobowym będą lepiej śmigać. Prosiłbym o kilka słów 🤗
MowMiStefan
Posty: 648
Rejestracja: 17 sie 2020, 15:09
Lokalizacja: Warszawa/Tychy
Has thanked: 71 times
Been thanked: 166 times

Re: Area Control - proszę o radę który wybrać

Post autor: MowMiStefan »

BR na dwie na pewno nie. Na trzy eee tez nie.
Cyklady - dwoch nadal nie polecam. Trzy juz powinno byc ok.

Ale jak masz 3 osoby, to polecam Inis. Na trzech chodzi pieknie.
Moja półka - chetnie umówię się na partyjkę (Tychy i okolice).

Sprzedam / Kupię
Awatar użytkownika
cichywiatr
Posty: 95
Rejestracja: 26 wrz 2019, 10:52
Has thanked: 33 times
Been thanked: 43 times

Re: Area Control - proszę o radę który wybrać

Post autor: cichywiatr »

Grałem w Bloodrage, Cyklady i w normalnego smallworld i na pewno odradzałbym Cyklady bez dodatku Tytani. Według mnie jest to obowiązkowy dodatek ponieważ tylko jedna osoba będzie mogła się ruszać na rundę (jak wygra odpowiednią licytacje).

Bym wybrał Bloodrage, ale kosztuję więcej od pozostałej dwójki i średnio się gra w 2 osoby
Fujis
Posty: 99
Rejestracja: 01 lut 2022, 17:20
Has thanked: 37 times
Been thanked: 12 times

Re: Area Control - proszę o radę który wybrać

Post autor: Fujis »

Cena tutaj nie przeszkadza, byle by fajnie się grało. Właśnie znalazłem jeszcze, ze Kemet ponoć tez spoko. A Cyklady z dodatkami? Wtedy grywalność lepsza w moim składzie ?
Awatar użytkownika
cichywiatr
Posty: 95
Rejestracja: 26 wrz 2019, 10:52
Has thanked: 33 times
Been thanked: 43 times

Re: Area Control - proszę o radę który wybrać

Post autor: cichywiatr »

Fujis pisze: 05 lut 2023, 16:09 Cena tutaj nie przeszkadza, byle by fajnie się grało. Właśnie znalazłem jeszcze, ze Kemet ponoć tez spoko. A Cyklady z dodatkami? Wtedy grywalność lepsza w moim składzie ?
Bardziej naprawia grę, ale nie wypowiem jak gra się w nią w mniej osób, bo u mnie zawsze było przynajmniej 4.

Skoro myślałeś o BloodRage to może zobacz sobie Ankh ? Jak kiedyś czytałem instrukcję to miała modyfikowaną mapę pod mniejszą ilość graczy.

Ewentualnie jeszcze Spirit Island, ale nie wiem czy można to pod czyste area control podpiąć.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2098
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 434 times

Re: Area Control - proszę o radę który wybrać

Post autor: tomp »

Zastanów sie nad aura/petrichor lub wczesniej wyminionym inis. wg bardzo dobre gry na 3 graczy. daja rade na dwoch graczy.
ps. kemet na 2-ch taki sobie...
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
SwistakCZC
Posty: 166
Rejestracja: 16 lis 2018, 19:10
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 96 times
Been thanked: 26 times

Re: Area Control - proszę o radę który wybrać

Post autor: SwistakCZC »

Small World ogólnie z tego co słyszałem na 2 osoby jest OK.

Jak klimat Kemeta siada to może- Ankh, bo działa na 2 osoby super (z tego co piszą), pozostałe AC tak średnio bym powiedział, mam wrażenie że AC często zyskuje w większym składzie. Kemet na dwie osoby to do zagrania parę razy, raczej się nudzi. Graliśmy kiedyś w 2 os. razem z żoną po partii na 5 osób, potestować jakieś rozwiązania, to było OK, ale znacznie słabiej niż choćby w 3 osoby moim zdaniem.
Fujis
Posty: 99
Rejestracja: 01 lut 2022, 17:20
Has thanked: 37 times
Been thanked: 12 times

Re: Area Control - proszę o radę który wybrać

Post autor: Fujis »

No dokładnie. Zdaje sobie sprawę ze AC na 2-3 osoby to faktycznie ciężki temat. Ale podaliście kilka ciekawych tytułów, które sprawdzę napewno :D dzięki ☺️
MowMiStefan
Posty: 648
Rejestracja: 17 sie 2020, 15:09
Lokalizacja: Warszawa/Tychy
Has thanked: 71 times
Been thanked: 166 times

Re: Area Control - proszę o radę który wybrać

Post autor: MowMiStefan »

Inis na 3 jest super :P Przez konstrukcje kart akcji - jest tylko po jednej wiec we 3 nie wiesz juz kto ja ma.

I Inis to gra tego samego wydawcy co Cyklady i Kemet.
Jeszcze raz podkresle, ze Blood Rage we dwoch jest do kitu, a we trzech… i tak jest meh. BR super dziala w 4-5 osob.
Moja półka - chetnie umówię się na partyjkę (Tychy i okolice).

Sprzedam / Kupię
Fujis
Posty: 99
Rejestracja: 01 lut 2022, 17:20
Has thanked: 37 times
Been thanked: 12 times

Re: Area Control - proszę o radę który wybrać

Post autor: Fujis »

W takim razie skupiam się na Inis i Ankh :D
Awatar użytkownika
preshiq
Posty: 268
Rejestracja: 16 gru 2012, 13:36
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 271 times
Been thanked: 112 times

Re: Area Control - proszę o radę który wybrać

Post autor: preshiq »

I warto jeszcze Tyrants of the Underdark rozważyć :)
Fujis
Posty: 99
Rejestracja: 01 lut 2022, 17:20
Has thanked: 37 times
Been thanked: 12 times

Re: Area Control - proszę o radę który wybrać

Post autor: Fujis »

O tez wyglada ciekawie :D a jeszcze teraz mi mignęło ze władca pierścieni wojna o pierścień tez nie najgorsza. No to mam już w czym wybierać :D
Cyel
Posty: 2581
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1228 times
Been thanked: 1437 times

Re: Area Control - proszę o radę który wybrać

Post autor: Cyel »

Uprzedzam, że Inis to takie zupełne abstrakcyjne puzzle - nie ma nic wspólnego z przemarszami armii, oblężeniami twierdz, liniami frontów itp, jeśli szukacie takich wojennych wrażeń.

Jeśli jest Was dwójka, to może jednak lepiej wybrać nie tytuły, w których walka 1vs1 jest ułomną namiastką właściwej gry, ale takie, gdzie od początku tytuł jest tworzony z myślą o dwóch graczach - Twilight Struggle, Wojna o Pierścień...
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
prib4
Posty: 226
Rejestracja: 20 mar 2021, 21:12
Has thanked: 22 times
Been thanked: 103 times

Re: Area Control - proszę o radę który wybrać

Post autor: prib4 »

Polecam Ankh, działa wyśmienicie na 2 osoby - ogólnie gra fenomenalna.
Fujis
Posty: 99
Rejestracja: 01 lut 2022, 17:20
Has thanked: 37 times
Been thanked: 12 times

Re: Area Control - proszę o radę który wybrać

Post autor: Fujis »

Chyba właśnie moja decyzja idzie w strone Ankh, od wczoraj oglądam różne recenzje i faktycznie super wypada jeżeli chodzi o te moje "dziwne" wymagania do AC a poza tym wygląda bardzo ładnie :D
staniu90
Posty: 29
Rejestracja: 17 sty 2016, 00:22
Been thanked: 3 times

Re: Area Control - proszę o radę który wybrać

Post autor: staniu90 »

Dla mnie ukochaną gra z pośród wszystkich pozostaną Cyklady więc je polecam najbardziej. Nie zgodzę się że Tytani są obowiązkowe. Ten dodatek odmienia całkowicie grę i też kupiłem od razu z podstawką. Moim zdaniem podstawka Cyklady jest wystarczająca i na moim stole o wiele częściej lądowała niż tytani. Poza tym Tytani są od 3-6 graczy. W podstawkę dla mnie gra się super w dwie osoby (oczywiście wszystkie tego typu gry w moim przekonaniu lepiej wypadają w większą ilość graczy ale w przypadku Cyklad nic nie brakowało). Ciągle gdzieś ciągnie się temat Cyklad 2 edycji z modularna mapa i dodatkami w jednym ale kiedy co i jak to chyba odległy temat...

Jeśli chodzi też o nowości i area Control to zobacz sobie Heroes of land air & sea galakta zapowiedziała polską wersję na ten rok i chyba warto było by się przyjrzeć i poczekać...
Fujis
Posty: 99
Rejestracja: 01 lut 2022, 17:20
Has thanked: 37 times
Been thanked: 12 times

Re: Area Control - proszę o radę który wybrać

Post autor: Fujis »

Myślałem nad Cykladami jak najbardziej, faktycznie rozgrywka wygląda super. Niestety tak jak mówiłem, głównie gramy w 2 osoby, w 3 osoby średnio raz na miesiąc (moooże 2) uda się nam spotkać w większym gronie, dlatego szukałem czegoś co będzie dobre przede wszystkim na 2 osoby. Tak jak pisaliście wcześniej w AC jest to trochę problem ;p Dlatego jak przeglądnąłem Cyklady, poczytałem trochę to stwierdzam, że niestety na 2 osoby to nie chodzą za dobrze :( A szkoda :/
ODPOWIEDZ