Cywilizacja: Poprzez Wieki 3 ed. (Vlaada Chvatil)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6468
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 596 times
Been thanked: 948 times

Re: Cywilizacja: Poprzez Wieki 3 ed. (Vlaada Chvatil)

Post autor: Odi »

Sloth, ale naprawdę - apka do Cywilizacji jest absolutnie jedną z najlepszych komputerowych implementacji planszówek ever. A może najlepszą. Pozwala grać z innymi i samemu, daje fantastyczne tryby zmieniające zasady gry i ma świetne AI. Tona zabawy w Twojej kieszeni.
Nie ma opcji, żeby jakikolwiek tryb solo dawał choćby blade poczucie tego, co daje apka.

Próbuj oczywiście - Twoje prawo. Ale akurat w tym przypadku to odpowiedź jest jasna: do gry solo TYLKO apka.
Arius
Posty: 1423
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 302 times
Been thanked: 162 times

Re: Cywilizacja: Poprzez Wieki 3 ed. (Vlaada Chvatil)

Post autor: Arius »

Odi pisze: 08 lut 2022, 22:05 Probuj oczywiście - Twoje prawo. Ale akurat w tym przypadku to odpowiedź jest jasna: do gry solo TYLKO apka.
Dokładnie. Apka wymiata.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Cywilizacja: Poprzez Wieki 3 ed. (Vlaada Chvatil)

Post autor: Abizaas »

Może ktoś podesłać fotkę jak ma ułożone karty w pudełku w koszulkach?

Edit: udało mi sie posortować w sensowny sposób.
Obrazek

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 717 times

Re: Cywilizacja: Poprzez Wieki 3 ed. (Vlaada Chvatil)

Post autor: arturmarek »

Właśnie wszedłem w ten wątek podzielić się wrażeniami z ostatnich dwóch rozgrywek, a tu widzę, że ostatni post ponad pół roku temu... Moja ukochana gra nie jest zbyt popularna. Także w skrócie.

Gram w CPW tylko 2-osobowo z żoną i jest to moje TOP1, po prostu uwielbiam. Ostatnio zagraliśmy dwie partie i pierwsza skończyła się różnicą 5 punktów, gdzie ostatnia karta wydarzenia III ery zamieniła kolejność. Jednak wczoraj mieliśmy partię, gdzie w środku I Ery, po 30min rozgrywki, żona powiedziała, że to koniec i się spakowaliśmy. Ani ona ani ja nie mieliśmy o to pretensji ani do siebie ani do gry. Trzeba to zaakceptować w tej grze i jeśli ktoś uważa, że grę należy skończyć "no matter what" to CPW zdecydowanie nie jest dla niego. Po drugie, to jest gra 2-osobowa. Mimo, że to moja ulubiona gra wrzechczasów, to nie chcę w nią grać 3-osobowo, nie mówiąc już o 4. Co prawda nigdy nie próbowałem (w wersję Steamową z botami grałem 3/4-osobowo), ale nia mam zamiaru. Długość rozgrywki i, przede wszystkim, możliwość, że jeden gracz będzie "grał o nic" przez te 2-3 godziny, dyskwalifikuję tę grę do grania w 3/4.

No, ale jako 2-osobówka to jest absolutny sztos. Kocham to jak w tej grze wszystko się zazębia. Jak zawsze nam czegoś (przeważnie wszystkiego) brakuje. W każdej rundzie jest poczucie "gdybym miał jeden kamień/żarówkę/akcję/..." więcej to bym tyyyyyle zrobił, a tak to jestem w D. Wydaje mi się, że jest kanon epickich 2-osobówek: Star Wars Rebelia; Wojna i Pierścień; Twilight Struggle. Dla mnie tą epicką dwuosobówką, w którą chcę grać zawsze i którą chcę masterować jest CPW.
Arius
Posty: 1423
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 302 times
Been thanked: 162 times

Re: Cywilizacja: Poprzez Wieki 3 ed. (Vlaada Chvatil)

Post autor: Arius »

Odnośnie grania w 3-4 osoby trochę się zgodzę.
Ale nie jest tak, ze juz w 1 erze wiesz, że przegrasz.
Ileż razy miałem sytuację, że z kulturą odstawałem, a potem w 3 erze czy to szybki sprint, czy wojny i wygrana.
Po drugie w 3-4 osoby gram na apce. Więc to też sprawia, że gra się aż tak bardzo nie nuży. A że jeszcze gram w lidze, to nawet 2 czy 3 miejsce ma znaczenie.
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Cywilizacja: Poprzez Wieki 3 ed. (Vlaada Chvatil)

Post autor: Jools »

arturmarek pisze: 19 paź 2022, 09:43 Jednak wczoraj mieliśmy partię, gdzie w środku I Ery, po 30min rozgrywki, żona powiedziała, że to koniec i się spakowaliśmy. Ani ona ani ja nie mieliśmy o to pretensji ani do siebie ani do gry. Trzeba to zaakceptować w tej grze i jeśli ktoś uważa, że grę należy skończyć "no matter what" to CPW zdecydowanie nie jest dla niego.
W sensie dlaczego stwierdziła że to koniec? Bo nie dostała kopalni żelaza?
Foch i koniec?
Dziwne.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Cywilizacja: Poprzez Wieki 3 ed. (Vlaada Chvatil)

Post autor: Abizaas »

My gramy głównie rozgrywki 3 osobowe i jest ciekawie - np. jeżeli jeden gracz zagra chciwie 2 teatry w 1 erze to dostaje agresje i wojny od dwóch pozostałych, sprawia to, że każdy musi grać bardzo ostrożnie i cały czas pilnować poziomu wojska i produkcji.

W 4 rzeczywiście nie chciałbym już grać. Moim zdaniem najlepiej chodzi w dwie osoby a w trzy specjalnie nie traci.

No i dodam, że my w TTA gramy korespondencyjnie, inaczej nie bylibyśmy w stanie znaleźć czasu na parę partii w miesiącu.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3072
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 89 times

Re: Cywilizacja: Poprzez Wieki 3 ed. (Vlaada Chvatil)

Post autor: cezner »

Abizaas pisze: 19 paź 2022, 10:42 my w TTA gramy korespondencyjnie
Ale jak korespondencyjnie??? Jak 30 lat temu w szachy? Nie macie apki na telefon?
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Cywilizacja: Poprzez Wieki 3 ed. (Vlaada Chvatil)

Post autor: Abizaas »

cezner pisze: 19 paź 2022, 11:00
Abizaas pisze: 19 paź 2022, 10:42 my w TTA gramy korespondencyjnie
Ale jak korespondencyjnie??? Jak 30 lat temu w szachy? Nie macie apki na telefon?
Korespondencyjnie przez aplikację. Każdy robi 2-3 ruchy dziennie. Daje to sporo czasu na zastanowienie się i ogólną analizę partii.

Ogólnie jestem byłym graczem w szachy więc dla mnie takie granie jest naturalne i bardzo lubię takie tempo rozgrywki.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Kal-El83
Posty: 1146
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 241 times
Been thanked: 131 times

Re: Cywilizacja: Poprzez Wieki 3 ed. (Vlaada Chvatil)

Post autor: Kal-El83 »

Mi się udawało wygrać z kopalniami A. Despotyzmem na koniec IV ery, ale częstym zjawiskiem to to nie jest ;)
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Arius
Posty: 1423
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 302 times
Been thanked: 162 times

Re: Cywilizacja: Poprzez Wieki 3 ed. (Vlaada Chvatil)

Post autor: Arius »

Azazelek pisze: 19 paź 2022, 11:39 Mi się udawało wygrać z kopalniami A. Despotyzmem na koniec IV ery, ale częstym zjawiskiem to to nie jest ;)
Jasne da się. Rzadkość, ale owszem.
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Cywilizacja: Poprzez Wieki 3 ed. (Vlaada Chvatil)

Post autor: Jools »

Azazelek pisze: 19 paź 2022, 11:39 Mi się udawało wygrać z kopalniami A. Despotyzmem na koniec IV ery, ale częstym zjawiskiem to to nie jest ;)
Też raz tak miałem, że dojechałem jako pierwszy (300-400 pt?) na bazowej kopalni. Konkurencja była silna, ale da się. Choć zdecydowanie łatwiej jest jak ma się technologię.
Kluczem do wygranej nie są kopalnie, ale kuźwa Opery (to z 3/3). To jest karta wygrywająca.
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 301
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Cywilizacja: Poprzez Wieki 3 ed. (Vlaada Chvatil)

Post autor: Bruno555 »

Kluczem do wygranej nie są kopalnie, ale kuźwa Opery (to z 3/3). To jest karta wygrywająca.
Kłóciłbym się że to jest karta wygrywająca. Ja np. rzadko gram na Opery. Ale to zależy od stylu gry. Dróg do zwycięstwa jest multum. Ja głównie gram strategią technologiczną - inwestycja w laboratoria, w III erze nadrabiam kulturowo Bill Gatesem lub Sid Meierem + jakiś cud III + karty wydarzeń w III erze głównie nastawione są na karty technologii.

Ja bym nawet powiedział że przytłaczającej większości rozgrywek, grałem cały czas z kopalniami poziomu A, bez ulepszania :) . Szkoda mi żarówek, akcji i surowców na ich ulepszanie . Rekompensuje to sobie wczesną inwestycją w akcje cywilne, przez co więcej mogę wyłapać żółtych kart z surowcami.
Na BGA ma poziom ekspert, więc jakby to nie działało to bym nie był tak wysoko :) .
Arius
Posty: 1423
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 302 times
Been thanked: 162 times

Re: Cywilizacja: Poprzez Wieki 3 ed. (Vlaada Chvatil)

Post autor: Arius »

Jools pisze: 19 paź 2022, 12:45
Azazelek pisze: 19 paź 2022, 11:39 Mi się udawało wygrać z kopalniami A. Despotyzmem na koniec IV ery, ale częstym zjawiskiem to to nie jest ;)
Też raz tak miałem, że dojechałem jako pierwszy (300-400 pt?) na bazowej kopalni. Konkurencja była silna, ale da się. Choć zdecydowanie łatwiej jest jak ma się technologię.
Kluczem do wygranej nie są kopalnie, ale kuźwa Opery (to z 3/3). To jest karta wygrywająca.
Hmm, ja gram z dodatkiem już teraz. Warta uwagi, ale dzięki dodatkowi jest tyle możliwości, że trzeba sobie to poukładać.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 717 times

Re: Cywilizacja: Poprzez Wieki 3 ed. (Vlaada Chvatil)

Post autor: arturmarek »

Ja tu dyskutuję jedynie o wersji fizycznej. Apka czy BGA to zupełnie inna gra dla mnie. W Steamową apkę raz na jakiś czas zagram, najbardziej lubię challenge, ale już większość zrobiłem, także mi się nie bardzo chce to samo robić po raz kolejny. UI w BGA jakoś mi nie przypadł do gustu. Poza tym na BGA gram jedynie w szybkie gierki, w które dobrze gra się na telefonie, na PC to wolę "prawdziwe" gry komputerowe.

Co do kopalnie, to u nas żelazo wcale nie jest najbardziej rozchwytywaną kartą. Myślę, że najczęściej graną kartą jest irygacja. Wydaje się, że akcje cywilne są "cenniejsze" od kamieni. Akcje cywilne dają najwięcej elastyczności. Można je między innymi "przerobić" na kamienie żółtymi kartami. Dodatkowo, żeby wykorzystać dużo kamieni potrzeba sporo akcji, bo chce się budować cuda. No i tak to się wszystko kręci w Cywilizacji.

My rzadko gramy na dziennikarzy, choć nieraz mi się udało dobrze ich wykorzystać. Raczej staramy się unikać religii i sportowców: szukamy szczęścia w cudach i aktorach.
Jools pisze: 19 paź 2022, 10:17
arturmarek pisze: 19 paź 2022, 09:43 Jednak wczoraj mieliśmy partię, gdzie w środku I Ery, po 30min rozgrywki, żona powiedziała, że to koniec i się spakowaliśmy. Ani ona ani ja nie mieliśmy o to pretensji ani do siebie ani do gry. Trzeba to zaakceptować w tej grze i jeśli ktoś uważa, że grę należy skończyć "no matter what" to CPW zdecydowanie nie jest dla niego.
W sensie dlaczego stwierdziła że to koniec? Bo nie dostała kopalni żelaza?
Foch i koniec?
Dziwne.
Nie było żadnego focha. Rzeczywiście słabo pograła, okropnie się poblokowała i jeszcze wyszły pechowe dla niej wydarzenia.
Awatar użytkownika
Vuk0
Posty: 67
Rejestracja: 28 mar 2021, 12:46
Has thanked: 39 times
Been thanked: 12 times

Re: Cywilizacja: Poprzez Wieki 3 ed. (Vlaada Chvatil)

Post autor: Vuk0 »

Która cyfrowa wersja TTA jest najlepsza? Apka na Android, Steam czy może BGA?
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Cywilizacja: Poprzez Wieki 3 ed. (Vlaada Chvatil)

Post autor: Abizaas »

Vuk0 pisze: 19 paź 2022, 21:55 Która cyfrowa wersja TTA jest najlepsza? Apka na Android, Steam czy może BGA?
Steam i Android to w teorii ta sama appka na inną platformę.

Bga nie ma dodatku, więc przegrywa z powyższymi.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 717 times

Re: Cywilizacja: Poprzez Wieki 3 ed. (Vlaada Chvatil)

Post autor: arturmarek »

Vuk0 pisze: 19 paź 2022, 21:55 Która cyfrowa wersja TTA jest najlepsza? Apka na Android, Steam czy może BGA?
Steam i Android to to samo, różnica jest tylko w tym na jakim ekranie grasz. Nie grałem nigdy na telefonie, ale domyślam się, że może być trochę za mały, żeby wygodnie pograć, na tablecie spoko. Ogólnie ta apka jest fantastycznie zrobiona, UI jest bardzo dobry. Ja grałem bardzo mało multiplayer, ale dość szybko znajdowało przeciwników (to było kilka lat temu jak grałem multiplayer). Poza tym, że jest dodatek, to są challenge, które są znakomite. Sam AI nie jest wybitny, raczej nie da się przegrać, ale w challengach są przeróżne modyfikacje zmieniające zasady, a często dające jakieś boosty przeciwnikom.

Ja na BGA zagrałem kilka razy i zupełnie mi się nie podobało. Wizualnie wygląda słabo, UI dla mnie jest niewygodny.
Onishin
Posty: 136
Rejestracja: 23 kwie 2016, 09:22
Has thanked: 26 times
Been thanked: 42 times

Re: Cywilizacja: Poprzez Wieki 3 ed. (Vlaada Chvatil)

Post autor: Onishin »

W wersję na Androida, tez sie super grą na telefonie (ja gram na 5,2 cale). Interfejs jest dostosowany do takiej wielkości.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Cywilizacja: Poprzez Wieki 3 ed. (Vlaada Chvatil)

Post autor: Abizaas »

Czy ktoś z Was robił upgrade na drewniane kostki z np. mepla? Nie jestem pewien liczby kostek każdego typu, a szczerze nie bardzo mi się widzi usiąść na pół godziny je przeliczać :D znalazłem zestaw zastępczy kostek i chyba zamówię kostki w takiej samej liczbie jak w tym zestawie. Zastanawiałem się tylko, czy ktoś już wymieniał te kostki - ja osobiście nie przepadam za plastikowymi elementami w grach więc wolałbym się ich pozbyć skoro to i tak nie wielki koszt.

EDIT:
Przeliczyłem. Wliczając kostki z dodatku w pudełku mam:

Białych kostek 40
Czerwonych kostek 31
Żółtych kostek 120
Niebieskich kostek 85

Zaokrąglając liczby w górę do pełnych dziesiątek (co w sumie średnio ma sens, wątpię, że wyciągnę TTA na stół przy 3 graczach a co dopiero 4) mamy ilości 120/90/40/40 i całkowity koszt w meplu 34,80 + dostawa.
Obrazek

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Tyberiusz
Posty: 1
Rejestracja: 05 lis 2022, 12:38

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Tyberiusz »

Nataniel pisze: 07 sty 2016, 11:43 Spis kart cywilnych w formie do wydrukowania i sprawdzenia sobie, czy wszystko mamy:
http://www.rebel.pl/e4u.php/1,ModFiles/ ... ywilne.pdf
http://www.rebel.pl/e4u.php/1,ModFiles/ ... itarne.pdf
Możesz wstawić ten spis jeszcze raz? Linki już nie działają a chciałbym sprawdzić czy mam wszystkie karty w moim egzemplarzu gry.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Abizaas »

Tyberiusz pisze: 11 lis 2022, 07:17
Nataniel pisze: 07 sty 2016, 11:43 Spis kart cywilnych w formie do wydrukowania i sprawdzenia sobie, czy wszystko mamy:
http://www.rebel.pl/e4u.php/1,ModFiles/ ... ywilne.pdf
http://www.rebel.pl/e4u.php/1,ModFiles/ ... itarne.pdf
Możesz wstawić ten spis jeszcze raz? Linki już nie działają a chciałbym sprawdzić czy mam wszystkie karty w moim egzemplarzu gry.
Jeżeli ogarniasz podstawy angielskiego to łap tutaj listę z podstawki:
https://boardgamegeek.com/filepage/1233 ... -reference

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
raphaell7
Posty: 774
Rejestracja: 17 kwie 2014, 01:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 143 times
Been thanked: 83 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: raphaell7 »

Tyberiusz pisze: 11 lis 2022, 07:17
Nataniel pisze: 07 sty 2016, 11:43 Spis kart cywilnych w formie do wydrukowania i sprawdzenia sobie, czy wszystko mamy:
http://www.rebel.pl/e4u.php/1,ModFiles/ ... ywilne.pdf
http://www.rebel.pl/e4u.php/1,ModFiles/ ... itarne.pdf
Możesz wstawić ten spis jeszcze raz? Linki już nie działają a chciałbym sprawdzić czy mam wszystkie karty w moim egzemplarzu gry.
Oba pliki nadal są dostępne na stronie wydawcy, jedynie linki się zmieniły.
https://www.rebel.pl/gry-planszowe/cywi ... 98546.html
(S)przedam, (K)upię, Wishlista (BGG)
Rabaty: 3Trolle 7%, Mepel 5%, Rebel 5%, Planszostrefa 5%, Portal Games 4%, GryGrora 3%
Awatar użytkownika
Vuk0
Posty: 67
Rejestracja: 28 mar 2021, 12:46
Has thanked: 39 times
Been thanked: 12 times

Re: Cywilizacja: Poprzez Wieki 3 ed. (Vlaada Chvatil)

Post autor: Vuk0 »

Orientuje się ktoś czy jest szansa na dodruk dodatku do Cywilizacji? Obecnie z racji braków magazynowych ceny z drugiej ręki osiągają kosmiczne wartości.
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 412
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 606 times
Been thanked: 402 times

Re: Cywilizacja: Poprzez Wieki 3 ed. (Vlaada Chvatil)

Post autor: kuleczka91 »

Vuk0 pisze: 30 kwie 2023, 15:39 Orientuje się ktoś czy jest szansa na dodruk dodatku do Cywilizacji? Obecnie z racji braków magazynowych ceny z drugiej ręki osiągają kosmiczne wartości.
Póki co się nie zapowiada na to. Pisałam do rebela w tym miesiącu z tym pytaniem i uzyskałam odpowiedź, że póki co nie mają w swoich planach dodruku tego dodatku :(
ODPOWIEDZ