Fields of Fire - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3365
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 116 times
Been thanked: 131 times

Fields of Fire - pytania i wątpliwości

Post autor: maciejo »

siemka

czy ktos z was ma moze w planie przetlumaczenie instrukcji na jezyk polski. :roll:
i jeszcze jedno czy mozecie mi polecic gry tego typu (czyli typowo dla jednej osoby)do ktorych wiecie ,ze jest dostepna instrukcja w jezyku polskim,lub zostaly wydane w jezyku niemieckim.

z gory dzieki za pomoc :!:

pozdrawiam :D
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: FIELDS OF FIRE instrukcja po polsku

Post autor: Ezechiel »

1. FoF - O ile mi wiadomo nie ma polskiej instrukcji do tej gry. Jeżeli masz jakieś wątpliwości - pisz. Jeżeli masz okazję - wpadnij na Polcon (Łódź, koniec sierpnia) lub Pola Chwały (Niepołomice, wrzesień), chętnie Ci wytłumaczę co i jak. Podejrzewam, że na Galicyjskich Manewrach Strategów (Muszyna, koniec lipca) też znajdziesz kogoś, kto Cię nauczy grać.

Istnieje niewielka szansa, że wezmę się sam za tłumaczenie instrukcji - ale to dalekie plany (listopad, grudzień).

2. Solo:

Z gier typowo wojennych:
Duel in the Dark ma oficjalny tryb jednoosobowy, chociaż została zaprojektowana dla dwóch graczy. Gra jest mniej wymagająca niż FoF, ale raz na jakiś czas spokojnie może być. Instrukcja do gry jest po polsku. W pudełku z grą jest też instrukcja po niemiecku.

Z gier innych:
Odkrywcy Nowych Światów, antyk wyd. Encore. Jest typowo dla jednego gracza i stanowi miks paragrafówki z grą strategiczną (również wojenną). Gra została wydana w języku polskim. Do kupienia na Allegro.

Race for the Galaxy - tryb jednoosobowy (udany) został dodany wraz z dodatkiem Gathering Storm. Nie wiem czy gra ma polską instrukcję, na pewno wyszła w języku niemieckim. Pomimo obecności dekoracji militarnych, gra jest typowo ekonomiczna.

Poza tym nic mi do głowy nie przychodzi - jednoosobówki wojenne to nisza w niszy a większość pozycji wychodzi w małych nakładach za Atlantykiem.
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: FIELDS OF FIRE instrukcja po polsku

Post autor: Andy »

Są świetne wojenne gry jednoosobowe, ale w przypadku żadnej z nich nie słyszałem o polskich instrukcjach. Najbardziej godne polecenia:

Silent War (symulacja całej kampanii amerykańskich okrętów podwodnych na Pacyfiku)
B-29 Superfortress (symulacja pojedynczej Superfortecy z czasów nalotów na Japonię)
RAF: The Battle of Britain 1940 (tegoroczne wznowienie legendarnej gry dla samotnika, rozszerzone o wariant dla gracza niemieckiego i wariant dwuosobowy).

To są gry wydane ostatnio i dostępne w sprzedaży. Ale podkreślam: poza Silent War, do której widziałem na BGG hiszpańską instrukcję, pozostałe mają reguły tylko po angielsku!
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
manieek
Posty: 45
Rejestracja: 01 gru 2006, 10:57
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: FIELDS OF FIRE instrukcja po polsku

Post autor: manieek »

A wiesz może gdzie w necie znaleźć instrukcję do RAF? Bo właśnie ostatnio zacząłem się zastanawiać nad RAF, FOF, SW, Alexander... Chciałbym sobie wcześniej zobaczyć jak działają gry w teorii.

pzdr
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: FIELDS OF FIRE instrukcja po polsku

Post autor: Andy »

Nie widziałem nigdzie instrukcji do RAF-u.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Grzech
Posty: 594
Rejestracja: 20 maja 2005, 13:55
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: FIELDS OF FIRE instrukcja po polsku

Post autor: Grzech »

Andy pisze:Nie widziałem nigdzie instrukcji do RAF-u.
Instrukcji do RAFu nie ma w sieci. Miała być udostępniona ale nie jest. Samą gre (przynajmniej po jednej rozgrywce) polecam. Bardzo dobre wykonanie i 3 gry w jednym pudełku :) jedynie karty mogłyby być lepszej jakości.
manieek
Posty: 45
Rejestracja: 01 gru 2006, 10:57
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: FIELDS OF FIRE instrukcja po polsku

Post autor: manieek »

http://www.boardgamegeek.com/thread/427546 i mamy instrukcję... z linkiem do przykładowej rozgrywki

powoli temat robi się nie na temat :roll:

tutaj mamy http://www.boardgamegeek.com/filepage/20660 instrukcję do RAF z 1986 r.

Tak między nami:P jest coś takiego jak - http://translate.google.pl/#
można tam wrzucić plik do tłumaczenia, które nie jest najlepsze ale... dla osób nie znających ang, myślę, że przydatne narzędzie. Można ogólny zarys zasad pojąć...
aniol1979
Posty: 82
Rejestracja: 02 mar 2009, 18:24
Lokalizacja: TUREK,WIELKOPOLSKA

Re: Fields of Fire

Post autor: aniol1979 »

witam.a wiec zakupilem w koncu fof!mam zamiar tlumacyc instrukcje!:) system jaki wymyslilem,to najpierw bede wrzucal w google translator,a to cowyleci poprawial jeszcze ze slownikiem w reku.na koniec ewentualnie poprose zone-anglistke o korekte(pod warunkiem,ze bedzie miala czas).moze jest ktos chetny,eby podzielic sie robota?byloby na pewno duzo szybciej,bo pracy bedzie chyba sporo.
LUBIE OBCOWAC Z PLANSZSOWKAMI.Z BRAKU CHETNYCH W REALU GRAM PRAKTYCZNIE TYLKO W SIECI :-)
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3365
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 116 times
Been thanked: 131 times

Re: Fields of Fire

Post autor: maciejo »

aniol1979 pisze:witam.a wiec zakupilem w koncu fof!mam zamiar tlumacyc instrukcje!:) system jaki wymyslilem,to najpierw bede wrzucal w google translator,a to cowyleci poprawial jeszcze ze slownikiem w reku.na koniec ewentualnie poprose zone-anglistke o korekte(pod warunkiem,ze bedzie miala czas).moze jest ktos chetny,eby podzielic sie robota?byloby na pewno duzo szybciej,bo pracy bedzie chyba sporo.
Widze,że jesteś podobny do mnie ja też nie odpuszczam.Jak sobie jakąś gre upatrze to staram się zrobić "wszystko" aby ją mieć po polsku.
To tylko moje zdanie ale translatory sobie odpuść - mam nieprzyjemne wspomnienia z tłumaczeniem Silent War.Przy takiej złożoności instrukcji nie ma to najmniejszego sensu bez b.dobrej znajomości jęzka :(
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
aniol1979
Posty: 82
Rejestracja: 02 mar 2009, 18:24
Lokalizacja: TUREK,WIELKOPOLSKA

Re: Fields of Fire

Post autor: aniol1979 »

eee,nie ma już zapału,nie ma już FOF na stanie :-) aha,no inie ma oczywiście instrukcji.czy coś się przez ten czas zmieniło w tej kwestii? :-)
LUBIE OBCOWAC Z PLANSZSOWKAMI.Z BRAKU CHETNYCH W REALU GRAM PRAKTYCZNIE TYLKO W SIECI :-)
adi
Posty: 36
Rejestracja: 28 cze 2013, 14:53
Has thanked: 1 time

Re: Fields of Fire

Post autor: adi »

Zawsze można się złożyc na tłumaczenie:)
Zapraszam do gry. Jak zaczniecie swoją przygodę z grą WoWs przez ten link to dostaniecie i ja także bonusy do gry jak okręty premium i surowce potrzebne w grze. Uważajcie gra uzależnia:P
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Fields of Fire

Post autor: rastula »

aniol1979 pisze:eee,nie ma już zapału,nie ma już FOF na stanie :-) aha,no inie ma oczywiście instrukcji.czy coś się przez ten czas zmieniło w tej kwestii? :-)
Fort gier właśnie zbiera zamówienia na nową edycję FoF.

Ale ja kupiłem w plaszostrefie do solo comancheria. Rise and fall of comnachee empire .
aniol1979
Posty: 82
Rejestracja: 02 mar 2009, 18:24
Lokalizacja: TUREK,WIELKOPOLSKA

Re: Fields of Fire

Post autor: aniol1979 »

LUBIE OBCOWAC Z PLANSZSOWKAMI.Z BRAKU CHETNYCH W REALU GRAM PRAKTYCZNIE TYLKO W SIECI :-)
Awatar użytkownika
skiba
Posty: 331
Rejestracja: 13 kwie 2018, 07:17
Has thanked: 24 times
Been thanked: 211 times

Re: Fields of Fire - pytania i wątpliwości

Post autor: skiba »

W segmencie 3.3.1 Activation Segment rozrzucamy rozkazy wg Chain of Command: od Battalion HQ, przez Company HQ itd. w dół łańcucha. Jeden HQ może aktywować podległych mu HQ, z którymi ma łączność, co skutkuje tym, że podlegli HQ dostają więcej rozkazów do rozdysponowania.

W segmencie 3.3.2 Initiative Segment wszyscy HQ i Staff, którzy nie zostali aktywowani w ramach poprzedniego segmentu dostają mniejszą liczbę rozkazów do rozdysponowania. Najpierw Company HQ, potem Pluton HQ itd.

Czyli w ACTIVATION Segment dostajemy większą liczbę rozkazów, a w INITIATIVE Segment mniejszą.

I tutaj pytanie: czy w Initiative Segment mogę wydać rozkaz z CO HQ, żeby AKTYWOWAĆ podległego HQ, co będzie skutkowało tym, że podległy HQ dostanie większą ilość rozkazów do rozdysponowania? Czy też w Initiative Segment nie można aktywować podległych HQ, bo jest to nieopłacalne?
Boîte à Jeux: ilu2112
BGA: mskiba
BoardGameGeek: mskiba
TTA: ilu2112
dariusz
Posty: 52
Rejestracja: 30 paź 2015, 21:21
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 4 times

Re: Fields of Fire - pytania i wątpliwości

Post autor: dariusz »

skiba pisze: 26 cze 2021, 11:27 W segmencie 3.3.1 Activation Segment rozrzucamy rozkazy wg Chain of Command: od Battalion HQ, przez Company HQ itd. w dół łańcucha. Jeden HQ może aktywować podległych mu HQ, z którymi ma łączność, co skutkuje tym, że podlegli HQ dostają więcej rozkazów do rozdysponowania.

W segmencie 3.3.2 Initiative Segment wszyscy HQ i Staff, którzy nie zostali aktywowani w ramach poprzedniego segmentu dostają mniejszą liczbę rozkazów do rozdysponowania. Najpierw Company HQ, potem Pluton HQ itd.

Czyli w ACTIVATION Segment dostajemy większą liczbę rozkazów, a w INITIATIVE Segment mniejszą.

I tutaj pytanie: czy w Initiative Segment mogę wydać rozkaz z CO HQ, żeby AKTYWOWAĆ podległego HQ, co będzie skutkowało tym, że podległy HQ dostanie większą ilość rozkazów do rozdysponowania? Czy też w Initiative Segment nie można aktywować podległych HQ, bo jest to nieopłacalne?

Dawno nie grałem, ale z tego co pamiętam to było tak:

Jeżeli straciłeś połączenie z Battalion HQ, to wtedy w 3.3.1 nic się nie dzieje i przechodzisz do 3.3.2 Initiative Segment, gdzie korzystasz z mniejszej liczby rozkazów (liczba pod hełmem na karcie – Initiative Commands).

W 3.3.2a nie ma sensu aktywować podległej PLT HQ, bo one i tak w następnym punkcie (3.3.2b) będą dobierały kartę, każda z osobna, więc możesz po prostu zaoszczędzić trochę rozkazów w ramach limitu CO HQ.
Awatar użytkownika
skiba
Posty: 331
Rejestracja: 13 kwie 2018, 07:17
Has thanked: 24 times
Been thanked: 211 times

Re: Fields of Fire - pytania i wątpliwości

Post autor: skiba »

Fields of Fire 2, druga misja w Chosin jest misją defensywną. W tabelce "Potential Contacts" nie ma jako tako wpisu dotyczącego rozłożenia PC Markers, zamiast tego jest tabelka "Attack Placement", która wygląda mniej więcej tak:

Kod: Zaznacz cały

Turn | Marker
-------------
  1  |   B
  2  |   A
  
itd...
Jak mam to rozumieć? Gdzie kładę PC Markers? Co robię z PC, których nie odkryłem w turze poprzedniej?
Boîte à Jeux: ilu2112
BGA: mskiba
BoardGameGeek: mskiba
TTA: ilu2112
dariusz
Posty: 52
Rejestracja: 30 paź 2015, 21:21
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 4 times

Re: Fields of Fire - pytania i wątpliwości

Post autor: dariusz »

Na początku misji kładziesz PC Markers na wszystkich kartach. Na początku drugiej rundy te nie rozpatrzone w pierwszej zamieniasz zgodnie z tabelą, czyli z B na A.
Awatar użytkownika
skiba
Posty: 331
Rejestracja: 13 kwie 2018, 07:17
Has thanked: 24 times
Been thanked: 211 times

Re: Fields of Fire - pytania i wątpliwości

Post autor: skiba »

dariusz pisze: 11 mar 2022, 14:50 Na początku misji kładziesz PC Markers na wszystkich kartach. Na początku drugiej rundy te nie rozpatrzone w pierwszej zamieniasz zgodnie z tabelą, czyli z B na A.
Dzięki! A możesz mi jeszcze powiedzieć gdzie to jest napisane? Z ciekawości pytam :-)
Boîte à Jeux: ilu2112
BGA: mskiba
BoardGameGeek: mskiba
TTA: ilu2112
dariusz
Posty: 52
Rejestracja: 30 paź 2015, 21:21
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 4 times

Re: Fields of Fire - pytania i wątpliwości

Post autor: dariusz »

Wydaje mi się, że nie ma tego w instrukcji…

Wcześniej sugerowałem się tym wątkiem z pierwszej części gry:
https://boardgamegeek.com/thread/227722 ... act-timing

Natomiast teraz udało mi się znaleźć wypowiedzi autora i wychodzi na to, że PC Markers umieszczamy na wszystkich kartach na początku każdej rundy:
https://boardgamegeek.com/thread/808633 ... 63#9259963
Awatar użytkownika
skiba
Posty: 331
Rejestracja: 13 kwie 2018, 07:17
Has thanked: 24 times
Been thanked: 211 times

Re: Fields of Fire - pytania i wątpliwości

Post autor: skiba »

Kto wydaje polecenia LAT?

Wiadomo, że 1st PLT HQ wydaje rozkazy swoim marines (1/1, 2/1, 3/1...). Jeżeli w wyniku ostrzału wroga jeden ze stepów zostanie zredukowany do LAT (Limited Action Team) - pod czyje rozkazy podlega ten LAT? Wszystkich HQ w grze? Czy tylko 1st PLT HQ, CO HQ, BN HQ i CO Staff? Czy 2nd PLT HQ może wydać rozkazy LAT, który powstał z 1st PLT?

Pytam, bo tokeny odpowiadające LAT nie mają na sobie oznaczeń z których plutonów pochodzą. Przez to w grze może być problem, żeby odróżnić kto jest czyj, co pozwala mi myśleć, że LAT-ami dowodzą wszyscy HQ i Staff w grze.

To jak jest? :D


EDIT:
Chyba znalazłem odpowiedź: https://boardgamegeek.com/thread/264250 ... ault-teams
Piszą, że LAT-om wszyscy mogą wydawać polecenia.
Boîte à Jeux: ilu2112
BGA: mskiba
BoardGameGeek: mskiba
TTA: ilu2112
ODPOWIEDZ