Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
pavel
Posty: 795
Rejestracja: 09 sie 2015, 13:45
Lokalizacja: EU
Has thanked: 74 times
Been thanked: 113 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: pavel »

Bruno pisze: 15 lis 2021, 21:15
pavel pisze: 15 lis 2021, 20:31 :) To Richard Wilkins, bardzo sympatyczny człowiek, gorzej jak przegrywa. Twórca gier, pasjonat rozgrywki pasjansowej, widzi w grach coś więcej niż rozrywkę. Nauczył "wszystkich" na świecie grać w Mage Knighta :) Dla mnie człowiek legenda.
Czy mógłbyś rozwinąć wytłuszczone wątki? Najlepiej za pomocą linku? :wink:
Mnie co prawda grać w MK nie uczył, ale oglądałem kilka jego filmów dla samego słuchania JAK mówi :D
Oczywiście, dlatego wszystkich wziąłem w cudzysłów :), Często w wywiadach mówią mu o Mage knight i przez tą serię stał się popularny. Jego niektóre "archaiczne" gameplay'e mają chyba ponad 200tys. wyświetleń! Nie top 10 Dice tower, Ricky Royal playthrough :D
Ciężko przytoczyć za pomocą linku jego wielekie oczy, ale to takie spostrzeżenie, nic więcej. A co do jego aktywności, to tak na szybko : https://boardgamegeek.com/boardgamedesi ... rd-wilkins
R.Wilkins jest kilka wywiadów z nim m/in tabletop gaming december 2019. Z ciekawostek, to dawno temu mówił, że granie solo będzie popularne i takie tam.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3588
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 454 times
Been thanked: 1061 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: psia.kostka »

zaorane by psia.kostka
Ostatnio zmieniony 16 lis 2021, 15:14 przez psia.kostka, łącznie zmieniany 1 raz.
Szukam/Kupie: Chronicle X, Tide of Iron, HoN, Laboratorium (1ed PSz), Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub] ʕ•ᴥ•ʔ
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 818
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 129 times
Been thanked: 384 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: kurdzio »

psia.kostka pisze: 15 lis 2021, 23:51 Jak widac nie kazdy ma potrzebe wklejac swoja "pape" na afisz KAZDEGO filmu. Bo i po co??
A no właśnie po to, żeby film się lepiej oglądał. To żadna tajemnica, że jeśli chcesz mieć większą szansę na to że nowy (lub dorywczy) widz kliknie w twój film to miniaturka musi wywoływać emocje i być generalnie ładna. Te schematy są widoczne na wielu kanałach, tak działa YT.
psia.kostka pisze: 15 lis 2021, 23:51 Nie wiem, nie wchodze tam. Miniaturki mi wystarczaja, clickbait level 120%
Co trzeci obrazek to pani tanczy makarene przed szklanym pulpitem w kusej kiecce :roll:
Myslalem, ze wyswietlenia nabijaja tam napalone nastolatki, ale z tych przedstawionych slupkow jawi sie jeszcze gorszy obraz. Widac nastolatki maja lepsze widoki w szkole, a to 30-40 latkowie klikaja "ladna pani opowie mi dzis o grach".
Tutaj to już naprawdę lekko cię ponosi. Tańczy makarene w kusej kiecce? Do tego spłycasz widownię do napalonych 30 latków? Sory, dawno nie przeczytałem większych kocopołów.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3588
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 454 times
Been thanked: 1061 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: psia.kostka »

zaorane by psia.kostka
Ostatnio zmieniony 16 lis 2021, 15:14 przez psia.kostka, łącznie zmieniany 1 raz.
Szukam/Kupie: Chronicle X, Tide of Iron, HoN, Laboratorium (1ed PSz), Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub] ʕ•ᴥ•ʔ
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: detrytusek »

psia.kostka pisze: 15 lis 2021, 23:51 Becca Scott to aktorka, robi show w studio, a planszowki to rekwizyty tego przedsiewziecia. Jest to pewnie gdzies w napisach koncowych objasnione i swietnie! Podobnie skecze Pauli Deming, ktore bardzo lubie. Jest rezyser, scenariusz, sponsor, patronite i swietnie. Nikt tam nie udaje, ze robi recenzje gry, to sa skecze.
Czyli krytykując scenę recenzencką podparłeś się zdjęciami aktorek.
psia.kostka pisze: 15 lis 2021, 23:51 Jest to po prostu slabe i zenujace jak na kazdej miniaturce ktos umieszca wydekoltowany biust, gole nogi w mini lub swoja podobizne, a nazywa to recenzjami gier lub magazynem o planszowkach. W Sieci jest miejsce na wszystko, zgoda. Ale planszowki to jedno, a "onlyfans" to drugie i nie nalezy tego mieszac. A nawet jak ktos to miesza i gustuje w takim miksie to nie zabraniam, ale nie nazywajmy tego normą.

Ponizej miniaturki z trzech polskich kanalow. Czy jest jakis schemat?
https://www.youtube.com/user/GameTrollTV/videos
https://www.youtube.com/channel/UCJldBg ... oQg/videos
https://www.youtube.com/c/GambitTV/videos

Jak widac nie kazdy ma potrzebe wklejac swoja "pape" na afisz KAZDEGO filmu. Bo i po co??
Myślisz, że gametroll ma więcej kliknięć bo ma "papę" w miniaturce??
I pokaż mi w tych linkach, zdjęciach, które sam wkleiłeś jeden wydekoltowany przesadnie biust albo mini o długości ujemnej.
Naprawdę to, że ktoś nie nosi co najmniej burki nie jest żadnym problemem, a jak ją założy to nie dostanie +10 do fachowości.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 715
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: citmod »

Nie jestem fanem On Table, kanał odrzucił mnie już na samym początku sztucznością i nie mam zamiaru sprawdzać, czy coś się poprawiło. Nie mniej jednak to co w tym wątku jest wypisywane pod jej adresem to jest już grube przegięcie. Aż dziwię się, że moderacja się tym nie zajmuje. Celna krytyka to jedno, ale bezpodstawne obsmarowywanie kogoś, dopowiadanie jakichś wymyślonych teorii, czy też czepianie się jakichś durnych miniaturek i zarzucanie strategii "sex sells", jest po prostu żenujące.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3588
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 454 times
Been thanked: 1061 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: psia.kostka »

zaorane by psia.kostka
Ostatnio zmieniony 16 lis 2021, 15:14 przez psia.kostka, łącznie zmieniany 1 raz.
Szukam/Kupie: Chronicle X, Tide of Iron, HoN, Laboratorium (1ed PSz), Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub] ʕ•ᴥ•ʔ
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 715
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: citmod »

psia.kostka pisze: 16 lis 2021, 02:01
citmod pisze: 16 lis 2021, 01:45 zarzucanie strategii "sex sells", jest po prostu żenujące.
Ciebie zenuje moj zarzut, a mnie zenuje uzycie tej strategi w praktyce. Chyba nie mamy co sie klocic.
Nie wiem w jakiej dziurze trzeba mieszkać albo członkiem jakiej sekty trzeba być, żeby uznać kobietę w zwykłej sukience lub spódnicy i/lub z dekoltem odsłaniającym raptem górną część mostka za "sex sells". :roll:
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3588
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 454 times
Been thanked: 1061 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: psia.kostka »

zaorane by psia.kostka
Ostatnio zmieniony 16 lis 2021, 15:15 przez psia.kostka, łącznie zmieniany 1 raz.
Szukam/Kupie: Chronicle X, Tide of Iron, HoN, Laboratorium (1ed PSz), Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub] ʕ•ᴥ•ʔ
bobiaczek
Posty: 417
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:28
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 141 times
Been thanked: 111 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: bobiaczek »

psia.kostka pisze: ...
Twoje ostatnie tyrady naprawdę przykro się to czyta. Jeśli mi jest przykro, a jestem dość gruboskórnym, bezpośrednim facetem, to zastanawiam się jak to odbiera Asia. A wszak parę postów wcześniej była informacja, że zbytnio się przejmuje opiniami. Po Twoich wpisach to dopiero musi być jej przykro.

Wydawało mi się, że na forum staramy się trzymać jakiś poziom dyskusji. Więc trzymajmy. Być może interwencja moderatora byłby już wskazana a przynajmniej mem z Bosemanem "We don't do that here".

Formuła BN nie każdemu musi pasować. Asia miała taki pomysł i albo go kupujesz i oglądasz, albo stwierdzasz, że potrzebujesz czegoś innego, więc szukasz dalej. Nie staraj się na siłę doginać innych do swojego widzimisię, światopoglądu, czy czego tam jeszcze. A jeśli już chcesz wpływać to rób to finezyjnie zamiast lać "w pysk".

Nie wyznaję się na marketingu, ale wklejanie twarzy, to jedynie element brandingu. Asia generuje SWÓJ brand, a nie brand pod logiem BN. To samo robi Piotr.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1486
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 724 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: arturmarek »

Jeśli od kilku dni życzliwie podpowiadamy Asi i dzielimy się konstruktywną informacją zwrotną w tym wątku, to może też pomożemy Jasikowi? Czy to jednak prawda z pozwami?
Ogólnie nie podzielam Twoich opinii, ale dzięki za pokazanie tego "fenomenu miniaturek". Nie zwróciłem na to uwagi i pewnie jest to zamierzone i są jakieś badania wskazujące, że ludzie chętniej klikają w twarze. Ciekawa sprawa, u mnie to wywołuje efekt odwrotny do zamierzonego, u Gambita klikam we wszystko, bo widzę okładki, a Twarze nie bardzo mnie zachęcają. To pewnie ma związek z moimi problemami z inteligencją emocjonalną.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3588
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 454 times
Been thanked: 1061 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: psia.kostka »

Fakt, cos mnie widac uwieralo i wylalo sie, to mleko :? Jesli trzeba zaorac, to moge zaczac orac swoje posty.
Zawsze mozna powiedziec, ze "zrobilismy tak zeby bylo INACZEJ, deal with it!"
Mysle, ze na te pomysly marketingowe to mogl wpasc ktos zza kamery, a nie glowna twarz serwisu. Mojej niecheci do tego dzialania nie laczylem z jakas konkretna osoba. Kanalow to stosujacych jest wiele na swiecie. Chyba sam yt jest konkretnie spaczony.

Brazylijski serial już nie cieszy jak kiedyś
Nawet seks jest banalny i nie kręci mnie
Może jestem nienormalny, za krótko byłem w wojsku
Może w lecie jakiś komar adidasa sprzedał mi
Szukam/Kupie: Chronicle X, Tide of Iron, HoN, Laboratorium (1ed PSz), Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub] ʕ•ᴥ•ʔ
menelobej
Posty: 408
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:33
Has thanked: 95 times
Been thanked: 206 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: menelobej »

Czytając ten wątek zaczynam odnosić wrażenie, że najwiekszym problemem Asi z OnTable jest to, że według jej zawziętych krytyków jest atrakcyjną kobietą, która do tego się jeszcze dobrze ubiera i przez to wykorzystuje efekt 'sex sells'. Czekam teraz, aż ktoś może skrytykuje Kaczmara, że wykorzystuje żonę do podbijania oglądalności swojego kanału zapraszając ją do wspólnych recenzji. No i jeszcze, że jak recenzent nosi t-shirt z jakimś Mr. Meplem czy Marvelem albo Gwiezdnymi Wojnami to jest wtedy ultrageekiem planszowym i wszyscy go wtedy uważają za wiarygodnego. Ta dyskusja chyba nie idzie w dobrym kierunku.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: detrytusek »

psia.kostka pisze: 16 lis 2021, 02:01
Chciałem, żebyś wkleił to epatowanie sexem, które tak Cię drażni bo sam nie znalazłem ani jednego przykładu w materiałach, które zamieściłeś ale widzę, że problem jest głębszy jeśli uruchamia Cię to o czym pisze citmod. Nie wiem w takim razie w co by te kobiety miały się ubierać, żeby Cię nie drażniło. Górna część mostka absolutnie nie, noga pod stołem nie, szklany stół :shock: czyste zło, a jeszcze 0 twarzy na miniaturce bo monetyzacja "papy".

Chłopie to jest jakaś średniowieczna masakra co Ty wypisujesz tutaj.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
czikenpredator
Posty: 266
Rejestracja: 18 gru 2018, 20:27
Has thanked: 60 times
Been thanked: 58 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: czikenpredator »

bobiaczek pisze: 16 lis 2021, 08:41
psia.kostka pisze: ...
Twoje ostatnie tyrady naprawdę przykro się to czyta.
To :roll:

Ponieważ sam współtworzę kanał planszówkowy staram się tutaj jak najmniej udzielać i zaglądać. Teraz to robię, bo faktycznie słowa, które tu padają mogą serio zaboleć (mnie by na pewno zabolały).

Z własnego doświadczenia powiem, że naprawdę rzadko to co komuś się wydaje być konstruktywną krytyką naprawdę nią jest. Bo co można zrobić z uwagę typu "jesteś nijaki/jesteś attention whore/manipulujesz ludźmi/robisz słabe treści". Wolę myśleć, że takie teksty wynikają faktycznie z niewiedzy ile czasu i pracy kosztuje nakręcenie czegokolwiek, oraz o jakich korzyściach finansowych (lub raczej ich braku) mówimy. Być może też braku zrozumienia, że większość recenzentów dokłada do tego biznesu (mam na myśli samą publicystykę) i/lub rezygnuje z jakiegokolwiek wolnego czasu. Oczywiście nikt nikogo nie zmusza, ale to raczej nie jest tak, że jak się zgnoi tych, którzy mimo wszystko starają się coś w polskim mini-światku stworzyć to będą lepsze, darmowe materiały. Jak to mawiał klasyk prędzej nie będzie niczego.

Czy preferujemy ładnych ludzi, a tym bardziej takich, którzy nas pociągają? Oczywiście, że tak. Czy przeważnie (oczywiście nie zawsze) kobiety bardziej o siebie dbają, a w efekcie również samym wyglądem łatwiej przyciągają uwagę ludzi? Czy naturalnie zwykle zwracamy w przyrodzie uwagę na ludzkie twarze? Prawdopodobnie tak. Tak nas ukształtowała ewolucja (albo jak ktoś woli Bóg, Wielki Wybuch, kultura - wszystko jedno tak naprawdę). Ale czy to powód by psioczyć na recenzentów planszówek? Czy faktycznie to akurat tutaj dochodzi do takich kosmicznych patologii (o ile w ogóle można mówić o patologii, skoro to część tego jak działa społeczeństwo)? Mi to się wydaje tak absurdalne, że już tu skończę.

Oczywiście każdy kto tworzy wystawia się na krytykę i to jest w porządku. Każdy kto coś pokazuje musi umieć sobie też w jakimś stopniu radzić z hejtem. Ale czy nie fajniej by było jakby godzenie się z tym, że ktoś na Ciebie wyleje ścieki nie było jednym z warunków tego, że chcesz coś pokazać? Ja dużo skromniej - po prostu zachęcałbym do zagrzewania ludzi, a nie ich poniżania. Zachęcałbym do zadania czasem sobie pytania czy dany komentarz faktycznie piszę właśnie po to, żeby szczerze komuś doradzić i pomóc robić coś lepiej, czy po prostu piszę tylko po to, żeby dopiec, wygrać w internetowej sprzeczce, sobie ulżyć i zakomunikować światu swoje wymagania. W imieniu swoim (ale domyślam się, że podobnie mają inni twórcy) bardzo dziękuję wszystkim, którzy to rozumieją i starają się innych budować! :wink: 8)

EDIT:
psia.kostka pisze: 16 lis 2021, 09:18
Widzę, że główny adresat mojego komentarza okazał się człowiekiem większym od tej dyskusji i zdolnym do autorefleksji, więc za to czapka z głowy.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: yosz »

Irr3versible pisze: 14 lis 2021, 19:45
ednyfed pisze: 14 lis 2021, 13:14 (ciach)... i szczere oceny dla poszczególnych tytułów (Sleeping Gods :D ) ...(ciach)
Jedna z częstszych głupot i uproszczeń (nie znam Cię, więc oznaczam jako uproszczenie) wypowiadanych w sieci jako opinie o recenzentach. Powielenie własnych prognoz w słowach recenzenta = szczerość.
Wiem, że to było dwie strony temu, ale nie mogę tak po prostu przejść obojętnie obok tego stwierdzenia. @Irr3versible napisał(a) już w zasadzie o co chodzi, ale takie opinie są dość częste na forum i pod YouTubem. Kiedy ktoś napisze o popularnej grze, albo takiej która akurat jest w momencie szczytu promocji i marketingu (jest w wielu miejscach), nie raz i nie dwa można usłyszeć "No w końcu ktoś szczerze powiedział o tej grze, a nie jak "sprzedajni" recenzenci tylko chwalił. Brawo!". Często te zdania padają bez zagrania w dany tytuł. To w szczególności tyczy się gier, które są prostsze, bardziej familijne i nie palą zwojów mózgowych.

Mamy też sytucjaę w "drugą stronę". Jak ktoś recenzujący przejedzie się po grze, która jest uznana, trudna itd, to dostanie wiązanką, że się nie zna (patrz Terraformacja Marsa u "Wyjdzie w graniu"), musi pograć więcej, a w ogóle to czemu narzekasz na xyz, przecież to ma tak działać (zerknijcie do wątku Clash of Cultures - nie jest źle, ale jak ktoś pisze, że gra mu się nie podoba bo jest losowa, dość szybko znajdują się obrońcy tego tytułu, że trzeba się nauczyć grać i radzić sobie z losowością).

Recenzja to OPINIA danej osoby / osób o grze. Sami musicie wyciągać wnioski z recenzji. Musicie znaleźć swoich recenzentów, którzy mają zbliżony gust. Musicie też znać swój gust i jak nie lubicie deck buildingu, to nie kupujcie najnowszej gry o deckbuildingu bo wszyscy o niej piszą. Ale też nie piszcie pod pierwszą recenzją gdzie ktoś ją zjedzie "no w końcu szczera recenzja" tylko dlatego, że dana osoba podziela wasz pogląd.

A co do Sleeping Gods - dla mnie była to jedna z fajniejszych gier, w które zagrałem w tym roku! Spędziliśmy nad nią jakieś 18h (i drugie tyle jeżeli chodzi o kręcenie materiałów, montowanie itd). Tak - dostałem grę od Lucky Duck Games, ale polską wersję kupię sobie sam. Jeżeli ktokolwiek uważa, że jakieś 35h mojej pracy/mojego czasu można "kupić" pudełkiem gry za 300-400zł to srogo go pogięło. Wpakowałem w to tyle godzin bo mi się ta gra po prostu podoba. Ale sięgając po ten tytuł wiedziałem, że jest duże prawdopodobieństwo że mi się spodoba bo lubię takie gry (i obstawiałem, że Gradaniu się nie spodoba, bo po tylu latach trochę ich gust poznałem, ale często też mnie zaskakują). Właśnie planujemy z Agą kolejną kampanię.

I nie lubię Terraformacji Marsa. Nie jest to zła gra, ale trwa 2x za długo. Czekam za to na Ares Expedition, ale ponieważ wygląda to na mieszankę Race'a z Terraformacją, to mojego ukochanego Race'a raczej nie przeskoczy - ale sprawdzę.

I nie lubię Zamków Burgundii, w które zagrałem raz i wystawiłem ocenę 5/10. Ale nie będę wszystkich którzy uwielbiają tę grę pisał, że się nie znają. Mają inny gust niż ja.

Przestańcie traktować recezentów jak agentów wydawnictw i/lub wyrocznie, bo każdy ma inny gust i może też się co do gry pomylić np: uważam, że ocena Gambita dla Gloomhaven jest tak niska, że zagrał dużo za dużo partii w bardzo krótkim czasie. I ponieważ nie ma ochoty w nią więcej grać, to ocena 4/10 bardzo dobrze oddaje to co Tomek czuje do tej gry. Ale to są uczucia Tomka i jego opinia. Nie żadna prawda objawiona i "Nie uwierzycie - znany recenzent, obnażył słabości najpopularniejszej gry na świecie. Wydawnictwa go za to nienawidzą". Tak samo jak opinia Gradania nie jest "szczera" tylko jest opinią Gradania.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5242
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 527 times
Been thanked: 1849 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Gambit »

yosz pisze: 16 lis 2021, 09:54 uważam, że ocena Gambita dla Gloomhaven jest tak niska, że zagrał dużo za dużo partii w bardzo krótkim czasie.
Zastanawia mnie zawsze ten argument. Graliśmy w to nieco ponad rok. Jaki jest "odpowiedni" czas do rozegrania Gloomhaven?
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: detrytusek »

yosz pisze: 16 lis 2021, 09:54 Mamy też sytucjaę w "drugą stronę". Jak ktoś recenzujący przejedzie się po grze, która jest uznana, trudna itd, to dostanie wiązanką, że się nie zna (patrz Terraformacja Marsa u "Wyjdzie w graniu"), musi pograć więcej, a w ogóle to czemu narzekasz na xyz, przecież to ma tak działać (zerknijcie do wątku Clash of Cultures - nie jest źle, ale jak ktoś pisze, że gra mu się nie podoba bo jest losowa, dość szybko znajdują się obrońcy tego tytułu, że trzeba się nauczyć grać i radzić sobie z losowością).
No dobrze ale gdzie wyznaczyć granicę wg Ciebie? Nie reagować na ewidentną głupotę/krzywdzącą tezę bo jest czyjąś opinią i nic mi do niej? Jeśli ktoś mi mówi, że zagrał 2 razy i gra jest wybitnie losowa, a ja wiem, że nie bo zagrałem 20 razy to czemu mam nie zabrać głosu? Choćby w obronie Autora. Zdarza się tak, że recenzent przez to, że pograł za mało nie zdrapał górnej warstwy i nie dokopał się do czegoś co Twórca przewidział i rozwiązał w mniej oczywisty sposób. Samo nie oglądanie w przyszłości nie jest rozwiązaniem.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 663
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 243 times
Been thanked: 359 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Otorek »

Opinia o Sleeping Gods moze wynikać z tego, że recenzje są zbyt płytkie i nie omawiają głównej części gry w nalezyty sposób. Nie zrobił tego nikt prócz Gradania. Jak można w grze, która oparta jest na fabule i jej opisach skwitować to tylko w rodzaju, fajnie, fajna przygoda, będziecie się dobrze bawić. To kompletnie nie mówi nic, szczególnie, że recenzenci utkwili we własnej bańce i oceniają ją przez pryzmat innych gier planszowytch, które w 99% mają fabułe poniżej przeciętności. Teraz nowy kupujący w śwwiecie planzówek, który ma wymagania choćby maszynowo pisanych czytadeł ze świata D&D lub Warcrafta to i on się zawiedzie na jakości tego tekstu w grze planszowej. Stąd wrażenie szczerości u Gradania bo potrafili pochylić się nad najważniejszym elementem tej gry i dobrze go opisać. Jeśli innemu recenzentowi to się bardzo podoba to niech też wspomni, że teksty są lakoniczne, ale wystarczą do zabawy w konwencji Talismanowej "przygody". Ja zdazyłem zawieść się już na kilku tytułach opisywanych jako fantastycznie fabularne mistrzostwo - a fabuła była albo ekstremalnie generyczna albo pretekstowa.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1623
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 742 times
Been thanked: 1109 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: ave.crux »

Gambit pisze: 16 lis 2021, 10:06 Zastanawia mnie zawsze ten argument. Graliśmy w to nieco ponad rok. Jaki jest "odpowiedni" czas do rozegrania Gloomhaven?
Wieczność.
Dziękuję za uwagę.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 435
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 79 times
Been thanked: 519 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: crazygandalf »

Kiedyś Piotr z GTTV zrobił ciekawy eksperyment, gdzie wrzucił ten sam film z różną ikonką promującą. Jedna była normalna, a druga bardziej pod męskie grono. Uruchomione w tym samym czasie. I różnica w oglądalności była kolosalna. Nie mogę teraz tego filmu znaleźć, może Piotr sam się tu pojawi i podlinkuje. Daje to mocno do myślenia. Trochę też rozumiem dlaczego tak się dzieje i o czym już wspomnieli koledzy. Większość graczy to mężczyźni. I nie oszukujmy się, piękne kobiety przyciągają. Może nam się to podobać czy nie, ale taką mamy naturę. :D

Yosz, również dobrze prawi. Recenzje i opinie zawsze będą subiektywne. Lepiej przeczytać/obejrzeć/posłuchać zasady i ma się jakiś obraz jak działa gra i ocenić na tej podstawie czy nam podejdzie. Zwłaszcza jak jesteśmy już, a większość szacownego grona na tym forum jest, doświadczonymi graczami. Recenzje, czy opinie mogą być przydatne, jeśli ktoś ma podobny gust do naszego, a i to nie zawsze musi się zgadzać. Co ciekawe, my na początku skupialiśmy się na prezentowaniu głównie zasad, krótko tylko wrzucając nasze opinie o danym tytule, ale oglądający nas chcieli abyśmy segment naszych wrażeń wydłużyli. Dla mnie to było dość zaskakujące. Ale się dostosowaliśmy. I nawet nam się spodobało dłuższe gadanie o grze. :D

Tak przy okazji, wiele razy podnoszone było, że szukacie recenzji wynalazków czy gier spoza mainstreamu. Dla recenzenta to jest dość słaby temat, bo grę musi kupić sam i nie dostanie jej od wydawnictwa. I mało który gracz będzie szukał recenzji nieznanych gier. Bo o nich nawet nie słyszał. Wydawnictwa czy profile informacyjne (PN, BN) promują nowe gry. Bo tego chcemy. Potrzebujemy nowości, które szybko dostaniemy i będziemy mogli pochwalić się jak najszybciej. Dzięki temu, w przypadku recenzentów, zwiększa się oglądalność, jeśli będą tymi pierwszymi. My trochę przyjęliśmy inną strategię. Mainstremu jest dużo, więc pokazujemy mniej znane gry, głównie z zagranicy. I głównie euro. Jeśli ktoś szuka takich treści, to może zerknąć na nasz kanał. Link w podpisie.

I tak na zakończenie posta. Ludzie, to są tylko gry! Czasem jak widzę emocje bijące od monitora, to aż się dziwię. Założę się, że w realu nigdy tak ostro nie wypowiadalibyśmy się jak to widzę w niektórych postach. Po co się tak stresować? Gry mają łączyć ludzi i pozwalać na miłe spędzenie czasu ze znajomymi/rodziną. Pograjmy lepiej. Gry są fajne. Serio, serio. :D
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5215
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 275 times
Been thanked: 896 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: raj »

psia.kostka pisze: 16 lis 2021, 01:02
kurdzio pisze: 16 lis 2021, 00:46
psia.kostka pisze: 15 lis 2021, 23:51 Jak widac nie kazdy ma potrzebe wklejac swoja "pape" na afisz KAZDEGO filmu. Bo i po co??
A no właśnie po to, żeby film się lepiej oglądał. To żadna tajemnica, że jeśli chcesz mieć większą szansę na to że nowy (lub dorywczy) widz kliknie w twój film to miniaturka musi wywoływać emocje i być generalnie ładna. Te schematy są widoczne na wielu kanałach, tak działa YT.
A niech sobie tak dziala. Ale produkujemy clickbaity czy quality content?
Spoiler:
Tutaj to już naprawdę lekko cię ponosi. Tańczy makarene w kusej kiecce?
Sprawdz jak nie wierzysz, nie bede tu wklejal, bo powiedza ze sie znecam...
Do tego spłycasz widownię do napalonych 30 latków?
musi wywoływać emocje i być generalnie ładna. Te schematy są widoczne na wielu kanałach, tak działa YT.
No to w jakie emocje celuje miniaturka, na ktorej jest kobieta zamiast omawianej gry?
Sory, dawno nie przeczytałem większych kocopołów.
Zasubskrybuj mnie, wcisnij lajk i dzwoneczek, a przeczytasz ich o wiele wiecej ;) A czasem moze i cos z sensem. Mam kolorowe miniaturki!
Po pierwsze, wstrzymaj się z pogardliwym tonem swoich wypowiedzi.
Po drugie, pokazywanie swojej osoby na miniaturce jest typowym zabiegiem marketingowym mającym na celu budowę swojej marki - co doskonale widać także na GameTrollu. Owszem pokazywanie całej sylwetki z gołymi kolanami (OMG! powinna być w burce!) jest chwytem pod adresem mężczyzn, jednak z onlyfans nie ma to nic wspólnego. Ma wzbudzić zainteresowanie i zachęcić do obejrzenia filmiku. Kolejny typowy chwyt marketingowy. Tylko ty masz skojarzenie z onlyfans.
Po trzecie, skoro sam przyznałeś, że nie widziałeś jej recenzji, to wszystkie twoje wypowiedzi są analogiczne do krytykowania gry na podstawie obrazka na pudełku. Czyli są kuriozalne i pozbawione merytorycznej wartości.
Chcesz krytykować? Proszę bardzo. Krytykuj jednak merytorycznie czyli to co poznałeś a nie to co sobie wymyślasz. Nie udawaj, że masz pojęcie o tym jak wyglądają te recenzje.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
a22a
Posty: 105
Rejestracja: 31 lip 2019, 08:40
Has thanked: 15 times
Been thanked: 23 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: a22a »

crazygandalf pisze: 16 lis 2021, 10:30 Kiedyś Piotr z GTTV zrobił ciekawy eksperyment, gdzie wrzucił ten sam film z różną ikonką promującą. Jedna była normalna, a druga bardziej pod męskie grono. Uruchomione w tym samym czasie. I różnica w oglądalności była kolosalna.
Tutaj ciekawy materiał o clickbaicie: miniaturkach i tytułach na kanale Veritasium.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5215
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 275 times
Been thanked: 896 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: raj »

Gambit pisze: 16 lis 2021, 10:06
yosz pisze: 16 lis 2021, 09:54 uważam, że ocena Gambita dla Gloomhaven jest tak niska, że zagrał dużo za dużo partii w bardzo krótkim czasie.
Zastanawia mnie zawsze ten argument. Graliśmy w to nieco ponad rok. Jaki jest "odpowiedni" czas do rozegrania Gloomhaven?
Problemem była raczej częstotliwość. Granie przez rok co tydzień w tę samą grę może znużyć i zniechęcić, zwłaszcza gdy masz ochotę pograć w coś innego. W jak wiele innych gier grałeś tak często tak długo?
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3588
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 454 times
Been thanked: 1061 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: psia.kostka »

czikenpredator pisze: 16 lis 2021, 09:44
EDIT:
psia.kostka pisze: 16 lis 2021, 09:18
Widzę, że główny adresat mojego komentarza okazał się człowiekiem większym od tej dyskusji i zdolnym do autorefleksji, więc za to czapka z głowy.
Dzieki, nie zasluzylem ale dzieki.
Prawda jest taka, że jestem mały i słaby... but I'm trying, Ringo. I'm trying real hard to be the shepherd <żart>
https://www.youtube.com/watch?v=2R37HUtlI_c

zaorane by psia.kostka
Ostatnio zmieniony 16 lis 2021, 15:16 przez psia.kostka, łącznie zmieniany 1 raz.
Szukam/Kupie: Chronicle X, Tide of Iron, HoN, Laboratorium (1ed PSz), Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub] ʕ•ᴥ•ʔ
ODPOWIEDZ