Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
rutra1992
Posty: 432
Rejestracja: 18 lis 2018, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 113 times

Re: Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Post autor: rutra1992 »

Ja osobiście odradzałbym Time Stories. Wystarczy że jedna karta zaginie i gra jest właściwie niegrywalna.
j_g
Posty: 2005
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 511 times
Been thanked: 252 times

Re: Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Post autor: j_g »

Moim zdaniem, zdecydowanie wszystkie jednorazówki i legacy odpadają (Detektywy, TimeStoriesy, Konsultujący Szerlok...). 10-ciu geeków wypożyczy po razie i gra pójdzie w odstawkę. Potencjalne biblioteczne pułkowniki. Nie tędy droga.

Komisja komisją, na początkowym etapie istotne, ale to i tak ludzie będą głosować. Komisji trzeba sprzedać walory edukacyjne, społeczne i IQ młodym podnoszące planszówek, ale to pewnie wnioskujący dobrze już wie. Być może jakiś kawałek etatu by się przydało dodać do projektu, przynajmniej początkowo, bo jak bibliopracownikowi dojdzie nagle nowy temat w postaci 100 pudeł do ogarniania to może być mu nie w smak. No i przestrzeń - ciekawe, jak biblioteka zareagowałaby na taką wrzutkę. Też jakieś dwa lata miałem taki pomysł, ale zastanawiałem się, jak to będzie - ja sobie wymyślę, a biblioteka będzie musiała odwalać czarną robotę... choć, z drugiej strony, w sumie od tego są.
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Post autor: scarletmara »

100 gier nie zajmuje wcale jakoś nie wiadomo ile miejsca. U mnie to są 2 regały szerokie na 60cm każdy. W skali biblioteki to jest 1 mały kącik gdzies w rogu :) Obsługa gier to też bez przesady: przecież to nie tak, że non stop ktoś tam bedzie grę wypożyczał i oddawał na zmianę i bibliotekarz będzie tylko non stop karty i znaczniki przeliczał. No raczej nie jest to praca na kilka godzin dziennie chyba :?:
Moim zdaniem, zdecydowanie wszystkie jednorazówki i legacy odpadają (Detektywy, TimeStoriesy, Konsultujący Szerlok...). 10-ciu geeków wypożyczy po razie i gra pójdzie w odstawkę. Potencjalne biblioteczne pułkowniki. Nie tędy droga.
A mnie zastanawia właśnie czy jednorazówki generalnie to dobry czy zły pomysł. Przecież ksiązki w większosci też wypożycza się raz, albo przynajmniej raz na dłuuuugi czas. Z jednorazowymi grami jest tak samo, a przecież dodatkowe scenariusze jeszcze dochodzą, więc to bardziej do jakiejś serii ksiazkowej można porównać. W sumie zamiast wydawać kasę na takie Time Stories czy innego Detektywa fajnie byłoby sobie móc je wypożyczyć, bo po co to trzymac na półce jak to jednorazówki są ? Ale co do Time Stories to fakt, ze wystarczy zgubić 1 kartę i gra niegrywalna, nie wiem jak z Detektywem, Dochodzeniem czy Kronikami Zbrodni ale z tymi małymi Escape Roomami od Foxgames tez tak jest, brak 1 karty dyskfalifikuje grę :(
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Post autor: Kin@a »

scarletmara pisze: 12 mar 2021, 12:11 A mnie zastanawia właśnie czy jednorazówki generalnie to dobry czy zły pomysł. Przecież ksiązki w większosci też wypożycza się raz, albo przynajmniej raz na dłuuuugi czas. Z jednorazowymi grami jest tak samo, a przecież dodatkowe scenariusze jeszcze dochodzą, więc to bardziej do jakiejś serii ksiazkowej można porównać. W sumie zamiast wydawać kasę na takie Time Stories czy innego Detektywa fajnie byłoby sobie móc je wypożyczyć, bo po co to trzymac na półce jak to jednorazówki są ? Ale co do Time Stories to fakt, ze wystarczy zgubić 1 kartę i gra niegrywalna, nie wiem jak z Detektywem, Dochodzeniem czy Kronikami Zbrodni ale z tymi małymi Escape Roomami od Foxgames tez tak jest, brak 1 karty dyskfalifikuje grę :(
Co do zgubionych elementów to myślę, że wydawnictwa chętnie wspomogą biblioteki i jeśli będą miały zbędne karty to dośla a jak nie to udostępnią plik zgubionej karty do samodzielnego wydruku. W końcu gra w bibliotece pełni również funkcję reklamową :wink:
Na pewno gry wymagające aplikacji są kiepskim pomysłem.
Co do tzw jednorazówek to na początek polecam serię od Fox Games Escape room:
bardzo porządnie wydana, solidne pudełko i duże karty, chyba mają już z siedem tytułów.

Edukacyjny walor dla młodszych na seria gier: Było sobie życie.
Smart games też są super.
Dla starszych edukacyjne będą Fauna i Terra.
Uncle_Grga
Posty: 561
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Post autor: Uncle_Grga »

Też myślałem o jednorazowkach. I o ile klasyczne legacy: targamy, nalepiamy- to niekoniecznie, to już taki Detektyw Sezon 1, Kroniki Zbrodni to jak najbardziej. To jest właśnie nowatorskie rozwinięcie miodnego tematu czytelniczego - kryminałów. I to jest wręcz uzasadnienie dla włączenia do oferty: dobro komplementarne uzupełniające oczekiwanie fana kryminałów. Nie gra w planszówki, no bo skąd.. Ale kocha kryminały.. "no to może pani/pan spróbuje takiego wirtualnego kryminału? "

Po pewnym zastanowieniu: regularnego Detekywa i SH również rozwazalbym.. zwłaszcza SH.. reguły są naprawdę przystepne a jak ktoś kocha Christie lub Conan Doyle'a.. a jeszcze na dodatek lubi rozwiązywać krzyżówki.. powinien się odnaleźć.

Bardzo mi to pasuje do zawartosci projektu.. na tej zasadzie wlaczalbym również time stories, exity, escape talesy.. Panie Janku, pan już wszystkie thrillery wymlocil.. escape roomy pan lubi? Swietnie.. proszę tu, coś nowego.. "

A zagubienie elementów gry jest zawsze ryzykiem. Praktycznie do większości gier. Chcąc tego uniknąć trzeba by się z tego wycofać. A chyba nie tego chcemy..

Też jestem ciekawy dalszych losów i chętnie uslyszalbym jak się to wszytko potoczy. Ale przypadek ciekawy i taki.. z otwarciem na nowe grupy odbiorców. Fajnie, gratuluję pomysłu i życzę powodzenia..
Arsen
Posty: 66
Rejestracja: 21 mar 2019, 19:38
Has thanked: 19 times
Been thanked: 20 times

Re: Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Post autor: Arsen »

Co do braków to kolega wypożyczył Wirusa (też można dodać do listy i jak w duchu czasów ;]), w którym instrukcja była mocno podniszczona. Napisał z zapytaniem do wydawcy (Trefl), czy może coś z tym zrobić i sami zaproponowali, że doślą nową.

Spojrzałem teraz na TIME Stories i u mnie w bibliotece miejskiej (czyli w różnych filiach) jest łącznie aż pięć egzemplarzy. Na ten moment wypożyczony tylko jeden, ale kiedy ja chciałem grę przetestować to czekałem na nią około dwa tygodnie. Więc to chyba nie jest taki do końca półkownik, a jakby faktycznie pójść w tematykę kryminalną to gra powinna cieszyć się jeszcze większym powodzeniem. Analogie do "jednorazowości" książek i kryminałów jak najbardziej słuszne. Osobiście postawiłbym testowo na parę takich tytułów, ale nie przesadzał. Dwa-trzy to będzie liczba jak najbardziej na miejscu tym bardziej, że nie znamy zakładanego budżetu ;).

Patrząc dalej: Alchemicy - 2 sztuki. Na ten moment zapisy. Ciężka gra z aplikacją i nie da się jej wypożyczyć od ręki. Sam się temu trochę dziwię, bo gra przez geeków ostatnio trochę zapomniana, a na okrągło ma branie.

Z gier dla dzieci to ciężko dopchać się po tytuły Egmontu: Nogi Stonogi, Mali detektywi, Wyprawa do babci, Kotek Psotek oraz Pędzące żółwie. Choć nie grałem w Dolinę Królików (Zielona Sowa) to ta gra też posiada walor czysto edukacyjny w postaci nauki genetyki. No i są zwierzaczki, a dzieci generalnie kochają wszystko co futrzaste ;). Agricola też powinna być często wypożyczana i idealnie pasuje do kategorii "Klasyki". Ostatnio wyszła wersja rodzinna w odświeżonej oprawie graficznej - może warto pójść tym tropem?

Rekordzistą pod względem egzemplarzy jest chyba Kolejka - aż 10 w różnych filiach. Dwie sztuki wypożyczone, ale w gry można też grać na miejscu, nie trzeba wypożyczać (choć nie wiem, jak w pandemii to teraz wygląda) stąd pewnie taka liczba. Ogólnie bibliotekarze powinni kojarzyć ten tytuł, a jak wiadomo zawsze z większym zaufaniem podchodzimy do tego co nam znane ;).

Życzę powodzenia i liczę na raport, bo sam chętnie skorzystałbym z Twoich doświadczeń za rok :)
speedy911
Posty: 22
Rejestracja: 26 maja 2020, 17:53
Has thanked: 29 times

Re: Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Post autor: speedy911 »

Z tym raportem to trzeba jeszcze poczekać, dopiero zaczynam swoją przygodę z tegorocznym BO, a droga do celu jest jeszcze daleka i kręta ;)

PS: pogadałem z kilkoma bibliotekarzami z innych miast, w przyszłym tygodniu podeślą mi listę najczęściej wypożyczanych gier. Ciekawe co będzie w topce?
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1927
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 154 times
Been thanked: 175 times

Re: Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Post autor: tomuch »

speedy911 pisze: 12 mar 2021, 09:20
j_g pisze: 11 mar 2021, 22:08 PS. A to musisz już na tym etapie listę gier typować? Nie wystarczy przedstawienie założeń, idei, zgrubnego kosztorysu? Ta lista to na tyle istotny etap, że jednak jakiś konkretny resircz z innych bibliotek by się przydał, bo jak mówię, możemy się zaskoczyć co jest wypożyczane.
Podpytywałem w Urzędzie Miasta, dla nich to całkiem nowy temat, nie spotkali się jeszcze z taką inicjatywą i dla świętego spokoju mam podać we wniosku pełną listę gier. Też uważam, że to sporo za wcześnie, ale jak ma być to będzie ;)
Lista jest bardzo potrzebna. Gdybym miał zagłosować na taki projekt, a zauważyłbym na liście Catan albo Fasolki, to mój głos powędrowałby gdzie indziej ;)
Spoiler:
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Post autor: Kin@a »

speedy911 pisze: 12 mar 2021, 18:14 pogadałem z kilkoma bibliotekarzami z innych miast, w przyszłym tygodniu podeślą mi listę najczęściej wypożyczanych gier. Ciekawe co będzie w topce?
Niech ci podeślą dwie listy: najczęściej wypożyczanych i drugą z tym co mają w ofercie, aby było widać z czego ludzie co wybierają :wink:

Nigdy nie korzystałam z gier w bibliotece, zazwyczaj wszystko co mnie ciekawi staram się kupić i z czasem różnie bywa.
Ale jak najbardziej gry w bibliotece to dobry pomysł.
speedy911
Posty: 22
Rejestracja: 26 maja 2020, 17:53
Has thanked: 29 times

Re: Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Post autor: speedy911 »

tomuch pisze: 12 mar 2021, 20:34
Lista jest bardzo potrzebna. Gdybym miał zagłosować na taki projekt, a zauważyłbym na liście Catan albo Fasolki, to mój głos powędrowałby gdzie indziej ;)

Nie no, żarcik. I tak bym zagłosował :mrgreen:
Mam złe wieści, w rozmowach telefonicznych często pojawia się Catan, a czasami nawet i dodatki do niego... no i te Fasolki też są ;)
Arsen
Posty: 66
Rejestracja: 21 mar 2019, 19:38
Has thanked: 19 times
Been thanked: 20 times

Re: Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Post autor: Arsen »

speedy911 pisze: 12 mar 2021, 18:14 Z tym raportem to trzeba jeszcze poczekać, dopiero zaczynam swoją przygodę z tegorocznym BO, a droga do celu jest jeszcze daleka i kręta ;)
Wiem, wiem - próbowałem się przebić z projektem BO na szczeblu wojewódzkim i wiem ile z tym zachodu, a i tak na końcu wszystko weryfikuje głosowanie. W każdym razie powodzenia życzę :)
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Post autor: Kin@a »

speedy911 pisze: 12 mar 2021, 22:15 Mam złe wieści, w rozmowach telefonicznych często pojawia się Catan, a czasami nawet i dodatki do niego... no i te Fasolki też są ;)
Jak przewijają się też dodatki to nie są to złe wieści. Catan z kilkoma dodatkami jest całkiem dobrą grą, zwłaszcza na wprowadzanie nowych ludzi.
j_g
Posty: 2005
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 511 times
Been thanked: 252 times

Re: Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Post autor: j_g »

Kin@a pisze: 12 mar 2021, 21:42 Niech ci podeślą dwie listy: najczęściej wypożyczanych i drugą z tym co mają w ofercie, aby było widać z czego ludzie co wybierają :wink:
No a całości dopełni początkowa data dostępności danego tytułu (bo co z tego, że mało wypożyczeń na liczniku, jak gra w bibliotece dostępna od miesiąca) - możliwe do zastąpienia datą pierwszego wypożyczenia. No i wiadomo, przeliczenie: liczba wypożyczeń na jednostkę czasu. Pozdrowionka dla sióstr i braci, miłośników statystyki.
tomuch pisze: 12 mar 2021, 20:34 Gdybym miał zagłosować na taki projekt, a zauważyłbym na liście Catan albo Fasolki, to mój głos powędrowałby gdzie indziej
Heheszki heheszkami, ale, tak jak pisałem, cała sztuka, aby dopasować tytuły nie pod siebie i podobnych sobie, ale pod najliczniejszą grupę potencjalnych klientów (mamusie pięciolatków? pytanie do bibliotekarzy). No i zadać sobie pytanie, czy dążymy do maksymalizacji liczby wypożyczeń tytułu (moja opcja - dlatego wyeliminowałem jednorazówki; tak wiem, wszystkie książki, poza paragrafówkami, też mają tę wadę jednorazowości, ale po co ją powielać, jak nie ma takiej konieczności).
speedy911
Posty: 22
Rejestracja: 26 maja 2020, 17:53
Has thanked: 29 times

Re: Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Post autor: speedy911 »

Wrzucam tutaj w ramach ciekawostki :)

W odpowiedzi na pismo dotyczące udostępnienia informacji dotyczących najczęściej wypożyczanych gier planszowych przedstawiam listę 100 najczęściej wypożyczanych tytułów w Miejskiej Bibliotece Publicznej w latach 2019-2020. Lista została opracowano na podstawie statystyk i uporządkowana jest wielokrotności wypożyczeń danego tytułu powyżej 45 razy. Nr 1 - oznacza grę najczęściej wypożyczoną (ponad 460 razy).
Wykaz obejmuje wszystkie rodzaje gier: dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

LISTA GIER PLANSZOWYCH WYPOŻYCZANYCH W MBP W LATACH 2019-2020

1. Pędzące żółwie [Gra]. - Warszawa : "Egmont", [2014].
2. Mały Książę [Gra] : stwórz mi planetę - Gdańsk : Rebel, [2018].
3. Kolejka [Gra]. - Warszawa : IPN, 2013.
4. Detektyw Pozytywka na tropie [Gra]. - Warszawa : "Nasza Księgarnia”, 2017.
5. Mały Książę [Gra] : droga do gwiazd - Gdańsk : "Rebel", cop. 2015.
6. Dobble [Gra]. - Gdańsk : "Rebel.pl", 2014.
7. Park dinozaurów [Gra]. - Warszawa : "Egmont Polska", 2018.
8. 5 sekund [Gra]. - Gdynia : "Trefl", [2012].
9. Splendor [Gra]. - Gdańsk : "Rebel.pl", cop. 2014.
10. Układanka magnetyczna z tablicą [Gra]. - Gliwice : "HH Polan”, 2015.
11. Myszki w opałach [Gra]. - Bielsko-Biała : "Lucrum", 2015.
12. Dobble kids [Gra]. - Gdańsk : "Rebel.pl", 2018.
13. 5 sekund junior [Gra]. - Gdynia : "Trefl", 2014.
14. Wyspa smoków [Gra]. - Warszawa : "Granna", 2017.
15. Tajemnicze domostwo [Gra]. - Gliwice : "Portal Games", cop. 2015.
16. Dzielne myszki [Gra]. - Warszawa : Egmont, 2017.
17. Basia - łap kolory! [Gra]. - Warszawa : "Egmont", [2014].
18. Bóbr Billy [Gra]. - [B.m.] : "Ravensburger", [2014].
19. Kalambury [Gra]. - Gdynia : "Trefl", [2014].
20. Cortex [Gra] : wyzwania - Gdańsk : "Rebel", 2017.
21. Ubongo [Gra]. - Warszawa : "Egmont", 2017.
22. 7 Cudów Świata [Gra]. - [B.m.] : "Repos", [2014].
23. Wsiąść do pociągu [Gra] : dookoła świata. - Gdańsk : "Rebel", 2017.
24. Polowanie na robale [Gra]. - Warszawa : "Egmont", [2014].
25. Spadające małpki [Gra]. - Warszawa : "Mattel", 2012.
26. Wsiąść do pociągu. Europa [Gra]. - Gdańsk : "Rebel.pl", cop. 2012.
27. Milionerzy [Gra]. - Warszawa : EVO CE, [2019].
28. Ojczysty [Gra]. - Warszawa : Narodowe Centrum Kultury, [2018].
29. Kotek Psotek [Gra]. - Warszawa : "Egmont", 2016.
30. Gra na dobranoc [Gra]. - [B.m.] : "Tactic", [2014].
31. Jamniki [Gra]. - Warszawa : "Nasza Księgarnia", 2018.
32. Przebiegłe wielbłądy [Gra]. - Bielsko-Biała : "Lucrum", 2014
33. Klątwa faraona [Gra]. - Gdynia : "Trefl", [2014].
34. Sen [Gra]. – Warszawa : Nasza Księgarnia, 2017.
35. Duuuszki : bądź szybki jak błyskawica! [Gra]. - Warszawa : "Egmont”, 2014.
36. Ślimaki to mięczaki [Gra]. - Warszawa : "Nasza Księgarnia", 2018.
37. Tikal [Gra]. - Warszawa : "Egmont", cop. 2015.
38. Skubane kurczaki [Gra]. - Warszawa : "Egmont", 1998.
39. Puzzle. Cars [Gra]. - Sopot : "Trefl", [2017].
40. 13 duchów [Gra]. - Warszawa : Nasza Księgarnia, [2018].
41. Kurnik [Gra]. - Warszawa : "Nasza Księgarnia", 2018.
42. Potworne porządki [Gra]. - Warszawa : "Nasza Księgarnia", 2018.
43. T.I.M.E Stories [Gra]. - Gdańsk : "Rebel", 2016.
44. Budowa zamku [Gra]. - Warszawa : "Foksal", 2014.
45. Eurobiznes [Gra]. - Bielsko-Biała : "LaboMarket", [2014].
46. Zgadnij kto to? [Gra]. - [B.m.] : "Hasbro", 2010.
47. Łap psiaka [Gra]. - Warszawa : "Granna", 2014.
48. Taboo [Gra]. - [B.m.] : "Hasbro", 2013.
49. Wilki i owce [Gra]. - Warszawa : "Granna", [2014]
50. Pociągi : Europa [Gra]. - Warszawa : "Foksal", 2014.
51. Postaw na milion [Gra]. - Warszawa : "Rebel", 2018.
52. Bitwa morska [Gra]. - Warszawa : "MB Games", 1996.
53. Bitwa morska [Gra]. - Warszawa : "MB Games", 1996.
54. Owczy pęd [Gra]. - Warszawa : "Egmont", 2006.
55. Dixit [Gra]. - Gdańsk : "Rebel.pl", 2010.
56. Mrówki [Gra]. - Warszawa : Nasza Księgarnia, 2017.
57. Twister [Gra]. - [B.m.] : "Hasbro", 2010.
58. Klinika młodego weterynarza [Gra]. - Warszawa : "Zielona Sowa”, 2018.
59. O kocie w kłopocie [Gra]. - Kraków : "Trefl", 2018.
60. Kot Stefan [Gra]. - Warszawa : "Egmont", 2017.
61. Domek [Gra]. - Gdańsk : "Rebel.pl", [2016].
62. Super farmer [Gra]. - Warszawa : "Granna", 2010.
63. Mali detektywi [Gra]. - Warszawa : "Egmont", 2016.
64. Cardline : zwierzęta [Gra]. - Gdańsk : "Rebel.pl", 2014.
65. Familok [Gra]. - Katowice : Gryfnie, [2018].
66. Żubr Pompik [Gra]. - Warszawa : "Egmont", 2017.
67. Osadnicy z Catanu [Gra]. - [B.m.] : "Galakta", [2014].
68. Było sobie życie [Gra]. - Warszawa : "Granna", 2012.
69. Jenga [Gra]. - [B.m.] : "Hasbro", 2003.
70. Wielka ucieczka [Gra]. - Warszawa : "Nasza Księgarnia", 2017
71. 7 smoków [Gra]. - Konin : "G3", cop. 2012.
72. Skarpetki [Gra]. - Warszawa : "Granna", 2018.
73. CVlizacje [Gra]. - Warszawa : "Granna", 2016.
74. Spamiyntej ślonsko słowa [Gra]. - Katowice : Gryfnie, [2018]
75. Atak dinozaurów [Gra]. - Gdynia : "Trefl", [2014].
76. Gaja [Gra]. - Bielsko-Biała : "Lucrum", 2014.
77. Hej! To moja ryba [Gra]. - Warszawa : "Granna", cop. 2008.
78. Zagadki smoka Obiboka [Gra]. - Warszawa : "Granna", 1998.
79. Tappi i poziomkowa przygoda [Gra]. - Warszawa : "Zielona Sowa”, 2018.
80. Na ratunek zwierzętom ; Podróż do nowego domu - chińczyk w ZOO. – W-wa : „Zielona Sowa”, 2017.
81. Bolidy [Gra]. - Knurów : "Portal Games", 2018.
82. Scrabble travel [Gra]. - Warszawa : "Mattel", 2002.
83. Metropolia [Gra]. - Warszawa : "Foksal", 2014.
84. Angielskie abc [Gra]. - Gdynia : "Trefl", [2014].
85. Fabryka robotów [Gra]. - Warszawa : Nasza Księgarnia, 2017.
86. Carcassonne [Gra]: safari. - Praga : "Mindok", 2018.
87. Domek na drzewie [Gra]. - Warszawa : "Nasza Księgarnia", 2015.
88. Dopasowanka [Gra] : mali przyjaciele. - Gdańsk : "Clementoni”, [2017].
89. Takenoko [Gra]. - Gdańsk : "Rebel.pl", [2014].
90. Pędzące ślimaki [Gra]. - Warszawa : Egmont, 2016.
91. Carcassonne [Gra]. - Kraków : "MindOK", 2001.
92. Domek na drzewie [Gra]. - Warszawa : "Nasza Księgarnia", 2015.
93. Takenoko [Gra]. - Gdańsk : "Rebel.pl", [2014].
94. Pędzące ślimaki [Gra]. - Warszawa : Egmont, 2016.
95. Potwory do szafy [Gra]. - Warszawa : "Granna", [2012].
96. Scrabble [Gra]. - Warszawa : "Mattel", 2005.
97. Dzieci z Carcassonne [Gra]. - Kraków : "MindOK", 2009.
98. Słowostwory [Gra]. - Warszawa : "Egmont", 2014.
99. Tajemnice labiryntu [Gra]. - [B.m.] : "Ravensburger", 2007.
100. Kosmiczna misja [Gra]. - Warszawa : "Egmont", [2014].
j_g
Posty: 2005
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 511 times
Been thanked: 252 times

Re: Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Post autor: j_g »

speedy911 pisze: 15 mar 2021, 12:14 Wrzucam tutaj w ramach ciekawostki :)
Co prawda nie ma tu listy wszystkich dostępnych tytułów, ale... <ręce w górze w zwycięskim geście>...i kto miał rację, moje małe myszki, brassowielbiciele?</ręce w górze w zwycięskim geście>
--
Punkt usługowy "Projekty na kolanku" - doradztwo obywatelsko-projektowe, czynne: środy i czwartki, między 18.00 a 19.00 (proszę o zapisy z miesięcznym wyprzedzeniem), numer telefonu przesyłam faxem.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Post autor: Kin@a »

speedy911 pisze: 15 mar 2021, 12:14 Nr 1 - oznacza grę najczęściej wypożyczoną (ponad 460 razy).
Wykaz obejmuje wszystkie rodzaje gier: dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

LISTA GIER PLANSZOWYCH WYPOŻYCZANYCH W MBP W LATACH 2019-2020

1. Pędzące żółwie [Gra]. - Warszawa : "Egmont", [2014].
2. Mały Książę [Gra] : stwórz mi planetę - Gdańsk : Rebel, [2018].
3. Kolejka [Gra]. - Warszawa : IPN, 2013.
4. Detektyw Pozytywka na tropie [Gra]. - Warszawa : "Nasza Księgarnia”, 2017.
5. Mały Książę [Gra] : droga do gwiazd - Gdańsk : "Rebel", cop. 2015.

Czyli wzięcie mają też gry nawiązujące do książek. W sumie nie dziwne bo to biblioteka.
Zatem Harry Potter (Rebel), Kajko i kokosz (Egmont), Basia w zoo (Egmont) powinny się sprawdzić.
Co tam jeszcze wyszło nawiązującego do książek?
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Post autor: scarletmara »

W sumie chyba chodzi bardziej o rozpoznawalność niz o sam fakt nawiazania do książek akurat. Gdyby mieli tytuły nawiazujące do filmów czy komiksów: STAR WARS, Marvel, DC w tej bibliotece (a pewnie nie maja skoro absolutnie nic sie tu nie pojawiło w tej setce) to też by były wypożyczane. Z tych samych powodów są tu też: pędzące żółwie, Splendor, Dobble, Dixit, 5sekund, kalambury, screbble, Milionerzy, Jenga itp. Nic w tym dziwnego, jak bym stanęła w takiej bibliotece przed regałem z setkami gier i miała cos wybrać tobym w pierwszej kolejności zwracała uwagę na to czy mi wogóle coś dzwoni, że albo słyszałam o tej grze albo chociaż temat jest mi znany albo chociaz 1 słowo z czymś mi sie kojarzy, w drugiej kolejności popatrzyłabym na pudełko czy jest intrygujące.

P.S. j_g sądząc po tej liscie to w tej bibliotece zadnego Brassa nawet nie ma ;) co nie znaczy, ze gdyby był toby sie wogóle znalazł w tym zestawieniu. Ale tutaj żadnych gier za 180zł+ nie ma wogóle. Podejrzewam, ze takich drogich tytułów poprostu sie bibliotece nie opłaca kupować skoro za te pieniądze mogą mieć: 3, 5 albo i 10 innych tytułów. Zdecydowana wiekszosc tych tytułów cenowo mieści się w granicach 50zł, takich za 100zł+ jest dosłownie kilka. Już chyba nawety AZUL okazał sie za drogi, bo nie wierzę że gdyby go mieli toby sie do pierwszej setki nie załapał.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Post autor: Kin@a »

scarletmara pisze: 15 mar 2021, 14:23 W sumie chyba chodzi bardziej o rozpoznawalność niz o sam fakt nawiazania do książek akurat. Gdyby mieli tytuły nawiazujące do filmów czy komiksów: STAR WARS, Marvel, DC w tej bibliotece (a pewnie nie maja skoro absolutnie nic sie tu nie pojawiło w tej setce) to też by były wypożyczane.
Komiksy to też książki :wink: . Jest seria gier w uniwersum Kajko i kokosz (Egmont). W każdym razie literatura i filmy (seriale) to dobry trop.
Scrabble są dopiero na 96 pozycji, nisko.
Swego czasu powstała seria gier opartych na starych serialach ale nie mam żadnej więc nie wiem jak działają (Zmiennicy, Alternatywy 4)
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Post autor: scarletmara »

Scrabble są dwa razy na 82 i na 96, więc w sumie pewnie sporo wyżej by sie uplasowały jakby nie były rozbite na 2 różne pozycje, chociaz i tak szału nie ma, może kurnikowe literaki wypchnęły planszową wersje do lamusa, mi sie już nie chce liczyć ręcznie punktów odkąd w literaki zaczęłam grać i mimo fajnych sensorycznych odczuć z układania tych mydełek ręcznie oryginalne screbble planszowe przegrywają z literakami z powodu żmudności punktowania.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Post autor: Kin@a »

scarletmara pisze: 15 mar 2021, 16:15 Scrabble są dwa razy na 82 i na 96, więc w sumie pewnie sporo wyżej by sie uplasowały jakby nie były rozbite na 2 różne pozycje, chociaz i tak szału nie ma, może kurnikowe literaki wypchnęły planszową wersje do lamusa, mi sie już nie chce liczyć ręcznie punktów odkąd w literaki zaczęłam grać i mimo fajnych sensorycznych odczuć z układania tych mydełek ręcznie oryginalne screbble planszowe przegrywają z literakami z powodu żmudności punktowania.
Jest jeszcze opcja, że Scrabble są tak popularne, że każdy ma własny egzemplarz, więc nie potrzebuje wypożyczać :wink:
Eurobiznes też zbytniej kariery nie robi a z pewnością jest o wiele szerzej rozpoznawalny od Detektywa Pozytywki :wink:
Ja kiedyś kupowałam gry będące na motywach książek, Małego księcia, Boże igrzysko, Robinson Crusoe, Podróż do wnętrza Ziemi, W 80dni...
scarletmara pisze: 15 mar 2021, 14:23 Ale tutaj żadnych gier za 180zł+ nie ma wogóle.
Jest za 280zł
Wsiąść do pociągu [Gra] : dookoła świata. - Gdańsk : "Rebel", 2017.
matijankowski
Posty: 5
Rejestracja: 11 lip 2020, 18:38

Re: Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Post autor: matijankowski »

Fojtu pisze: 11 mar 2021, 11:44 Ja bym polecał raczej może zapytać inne biblioteki, które już mają podobną ofertę co w ofercie mają i co ma jest popularne.
Tak naprawdę dużo zależy czy chcesz stworzyć wyporzyczalnie bardziej rodzinną z prostszymi grami, czy taką, gdzie zajrzą też osoby bardziej zaawansowane.

Pisząc kilkadziesiąt tytułów ciężko też się ustosunkować do budżetu, o który chcesz poprosić. 40 gier to może być 2-3k zł jak idziemy w miarę proste gry rodzinne a może być 5-8k jak zaczniemy na listę wciągać tytuły dla zaawansowanych graczy po 200zł.
zaawansowane gry do biblioteki? dobry plan
Magdor
Posty: 10
Rejestracja: 10 mar 2021, 07:01
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Re: Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Post autor: Magdor »

Biblioteki w Katowicach wypożyczają książki od tamtego roku i są też zawansowane tytuły. Wg Pani w biblotece bardzo popularne jest Posiadłość szaleństwa. My wypożyczyliśmy Ucztę Odyna; pierwszy i ostatni raz bo przerażenie w oczach Pani bibliotekarki było straszne.

Może warto się zwrócić do wydawnictw jak wybierzesz kilka tytułów. Bo faktycznie jakąś reklama to jest (my w taki sposób poznaliśmy i kupiliśmy Takenoko).

Co do polecanych gier to biblioteki:
- Takenoko
- patch work
- Pędzące żółwie
- wsiąść do pociągu
- 5 klanów
speedy911
Posty: 22
Rejestracja: 26 maja 2020, 17:53
Has thanked: 29 times

Re: Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Post autor: speedy911 »

Magdor pisze: 15 mar 2021, 22:07 Biblioteki w Katowicach wypożyczają książki od tamtego roku i są też zawansowane tytuły. Wg Pani w biblotece bardzo popularne jest Posiadłość szaleństwa. My wypożyczyliśmy Ucztę Odyna; pierwszy i ostatni raz bo przerażenie w oczach Pani bibliotekarki było straszne.

Może warto się zwrócić do wydawnictw jak wybierzesz kilka tytułów. Bo faktycznie jakąś reklama to jest (my w taki sposób poznaliśmy i kupiliśmy Takenoko).

Co do polecanych gier to biblioteki:
- Takenoko
- patch work
- Pędzące żółwie
- wsiąść do pociągu
- 5 klanów
Takenoko pojawia się często na listach od bibliotekarzy, niestety muszę patrzeć też na dostępność :/

PS: reszta zaproponowanych tytułów znajdzie się na mojej liście ;)
speedy911
Posty: 22
Rejestracja: 26 maja 2020, 17:53
Has thanked: 29 times

Re: Lista gier do Budżetu Obywatelskiego

Post autor: speedy911 »

Kolejna lista, za 3 ostatnie lata. Topka ponad 60 wypożyczeń, ostatnie miejsca 25.
Raczej bez niespodzianek ;)

1. Pędzące żółwie [Gra] : wyścig do sałaty
2. Scrabble original.- Warszawa : Mattel Poland, © 2012. 63
3. Milionerzy [Gra].- Nowa edycja.- Warszawa : EVO CE, cop. 2017. 62
4. Dixit : obraz jest wart tysiąca słów! / autor: Jean-Louis Roubira ;
5. Azul / projekt gry: Michael Kiesling ; ilustracje: Chris Quilliams ;
6. Dobble / Denis Blanchot, Jacques Cottereau i Play Factory.-
7. Splendor [Gra] : miasta / autor Marc André ; ilustracje Pascal
8. Geniusz [Gra] : gra logiczna dla całej rodziny / Reiner Knizia.-
9. Pytaki [Gra] : niezwykła gra rodzinna : czas na spotkanie /
10. Takenoko [Gra] / aut. Antoine Bauza ; il. Nicolas Fructus, Picksel &
11. Wsiąść do pociągu [Gra] : Europa / Alan R. Moon ; tł. Magdalena
12. Catan Junior [Gra] / autor Klaus Teuber ; ilustracje Annette Nora
13. 5 sekund [Gra] : junior.- Gdynia : Trefl, cop. 2016. 48
14. Tik Tak Bum Junior [Gra] : wybuchowa gra słowna! / [autor Los
15. Ubongo [Gra] / Grzegorz Rejchtman ; [il. Bernd Wagenfeld, Karl
16. Kolejka / Karol Madaj.- Warszawa : Instytut Pamięci Narodowej -
17. Nogi stonogi [Gra] / Klaus Kreowski ; ilustracje Maciej
18. Wyspa Smoków [Gra] / aut. Claude Weber ; il. Gediminas
19. Splendor [Gra] / autor Marc André ; ilustracje Pascal Quidault ;
20. Cortex [Gra] : wyzwania : dzieci / Johan Benvenuto, Nicolas
21. Kurnik / autor Reiner Knizia ; ilustracje Nikola Kucharska.-
22. Domek [Gra] : rodzinna gra planszowa / autor Klemens Kalicki ; il.
23. Ubongo 3-D [Gra] / Grzegorz Rejchtman ; [il. Bernd Wagenfeld,
24. Jamniki [gra] / autor David Short ; il. Maciej Szymanowicz.-
25. Śpiące królewny / autorzy gry: Miranda Evarts z rodziną ;
26. Koncept [Gra] / Alain Rivollet, Gaëtan Beaujannot ; [tłumaczenie
27. Small world [Gra] : w tym świecie umrzesz ze śmiechu / Philippe
28. Nogi za pas! / autor: Reiner Knizia ; ilustracje: Tomek Larek,
29. Cortex [Gra] : wyzwania / Johan Benvenuto i Nicolas Bourgoin ; il.
30. Detektyw Pozytywka na tropie [Gra] / autor Reiner Knizia ;
31. Lisek urwisek [Gra] / autorzy: Shanon Lyon, Marisa Pena ;
32. Byli sobie... podróżnicy [Gra] : edukacyjna gra planszowa na
33. Carcassonne [Gra] / Klaus-Jürgen Wrede ; il. Anne Pätzke, Chris
34. 7 cudów świata / Antoine Bauza ; ilustracje Miguel Coimbra.-
35. Dixit 4 [Gra] : początki / Jean-Louis Roubira, Clément Lefévre.-
36. Ślimaki to mięczaki [Gra] / aut. Eugeni Castano ; il. Maciej
37. Kod Faraona / autor: James Lim ; grafika: Junho Na.- Wydanie 1.-
38. Paszczaki : gra karciana z charakterem / autor Tim Roediger ;
39. 5 sekund [Gra] : gra, w której szybko myślisz i szybko mówisz! /
40. Potwory do szafy / autor gry Antoine Bauza ; ilustracje Maciej
41. SłowoStwory [Gra] / autor Filip Miłuński ; ilustracje Maciej
42. Sabotażysta [Gra] / autor Frederic Moyersoen ; grafika Andrea
43. Kocham Cię, Polsko! [Gra].- Nowa edycja.- Warszawa : EVO CE,
44. Twardy orzech do zgryzienia [Gra] / autor Néstor Romeral Andrés ;
45. Wsiąść do pociągu [Gra] : pierwsza podróż / Alan R. Moon ; il. Djib
46. Taboo Junior [Gra] : gra niewypowiedzianej piszczącej zabawy.-
47. Catan / Klaus Teuber ; ilustracje Michael Menzel.- Kraków :
48. 7 Cudów Świata [Gra] : pojedynek / Antoine Bauze & Bruno
49. Matematyka [Gra].- Kraków : Albi Polska, cop. 2017. 29
50. Kod Krakowa [Gra] : gra edukacyjna zintegrowana z platformą
51. Podaj łapę [Gra] / autor Anna Sobich-Kamińska ; il. Katarzyna
52. Escape Room [Gra] : the game / oprac. wersji polskiej Malwina
53. Wsiąść do pociągu [Gra] : Afryka / [projekt mapy] Alan R. Moon ;
54. Sagrada [Gra] / autorzy Daryl Andrews, Adrian Adamescu ; il.
55. Kacper Ryx i król żebraków [Gra] / Daniel Budacz, Piotr Krzystek,
56. The original Rummikub [Gra] : junior.- Szczecin : TM Toys,
57. Kingdomino [Gra] / [aut.] Bruno Carhala ; [il.] Cyril Bouguet ; [tł.
58. Nie mów tak, nie mów nie [Gra].- Broechem : Megableu, cop.
59. Monopoly gamer [Gra].- Delemont : Hasbro, cop. 2017. 25
60. Puerto Rico [Gra] / autor Andreas Seyfarth ; ilustracje Harald
61. Dixit Odyseja [Gra] : obraz jest wart tysiąca słów! / Jean-Louis
62. Super farmer [Gra] / autor gry Karol Borsuk ; projekt graficzny i
ODPOWIEDZ