Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 146 times
Been thanked: 25 times

Re: Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: uyco »

'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
Backero
Posty: 389
Rejestracja: 31 maja 2015, 21:34
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 143 times
Been thanked: 82 times

Re: Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: Backero »

Odpowiedź przedstawiciela Galakty na ich forum na pytanie o wydanie dodatku:
Cywilizacja: Nowy Początek – Ta gra nie zrobiła u nas wielkiej kariery. Znacznie gorzej się przyjęła niż wcześniejsza wersja. Nie podjęliśmy jeszcze ostatecznej decyzji.
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: Jools »

Bo gra co najwyżej jest średniakiem.
A mówiąc wprost, to jest to nieporozumienie wśród legendy jaką jest seria gier pod nazwą Civilization.
Awatar użytkownika
Neysmeey
Posty: 195
Rejestracja: 03 wrz 2019, 15:46
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 115 times
Been thanked: 73 times

Re: Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: Neysmeey »

Jools pisze: 04 sie 2020, 09:41 Bo gra co najwyżej jest średniakiem.
A mówiąc wprost, to jest to nieporozumienie wśród legendy jaką jest seria gier pod nazwą Civilization.
Legenda gier ale komputerowych... pierwsza wersja Civilizacji Sid'a to była kobyła, do której można było usiąść albo wyłącznie w stałym składzie albo raz na rok. Do tego musiała być poprawiana przez dodatek. Na tle planszowych gier cywilizacyjnych Nowy Początek oferuje bardzo dobrze działającą grę z ciekawą mechaniką i poczuciem rozwoju przy bardzo przyzwoitym progu wejścia i czasie rozgrywki. Temat budowy cywilizacji jest dla mnie bardziej odczuwalny niż np. w takim "klasyku" gier planszowych jak Cywilizacja: Poprzez Wieki. Może nie jest to gra genialna, bo takich ze świecą szukać, ale dodatek grę tę wyniósłby o oczko wyżej i szkoda gdyby go zabrakło w rodzimym języku. Widać jednak, że popularność gry nie jest wysoka, a niezrozumiały dla mnie szum wokół np. Tapestry wypycha ją jeszcze dalej poza margines zainteresowania nowych graczy.
Profil na: Boardgamegeek
Awatar użytkownika
Backero
Posty: 389
Rejestracja: 31 maja 2015, 21:34
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 143 times
Been thanked: 82 times

Re: Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: Backero »

Zgadzam sie z przedmowca. Dla mnie osobiscie A New Dawn jest najlepsza niekosmiczna gra cywilizacyjna na polskim rynku i bardzo duzo zapozycza (zwlaszcza w zapowiedzianym wlasnie dodatku) elementow ze swojego komputerowego odpowiednika, ktory w koncu zyskal bardzo duza popularnosc i sam jest czolowym tytulem gatunku 4X. Sama plaszowka jednak faktycznie nie byla zbyt hajpowana, a jej bolaczki wydaja sie byc w duzej mierze wlasnie naprawione dzieki dodatkowi.

Jesli dodatek nie wyjdzie po polsku, to pewnie kupie go zza granicy, a podstawke wymienie na anglojezyczna, choc wciaz trzymam kciuki, bym nie musil tego robic.
Tilgor
Posty: 85
Rejestracja: 12 paź 2018, 23:57
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times

Re: Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: Tilgor »

Cywilizacja: Nowy Początek – Ta gra nie zrobiła u nas wielkiej kariery. Znacznie gorzej się przyjęła niż wcześniejsza wersja. Nie podjęliśmy jeszcze ostatecznej decyzji.
Niestety forum galakty uniemożliwia rejestrację nowych użytkowników, więc nie mogę wypowiedzieć się tam.
Ja gry nie kupiłem ze względu na to że w prawie każdej opinii o grze słyszałem że praktycznie jedyną drogą ku wygranej jest walka. Dlatego też śledziłem ten wątek żeby wiedzieć czy będzie to poprawione. Podobno dodatek ma to naprawić i wraz z nim chętnie kupiłbym grę, bo komputerową wersję bardzo lubię.
mnw
Posty: 319
Rejestracja: 15 sty 2010, 17:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 84 times

Re: Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: mnw »

Tilgor pisze: 04 sie 2020, 12:25
Cywilizacja: Nowy Początek – Ta gra nie zrobiła u nas wielkiej kariery. Znacznie gorzej się przyjęła niż wcześniejsza wersja. Nie podjęliśmy jeszcze ostatecznej decyzji.
Niestety forum galakty uniemożliwia rejestrację nowych użytkowników, więc nie mogę wypowiedzieć się tam.
Ja gry nie kupiłem ze względu na to że w prawie każdej opinii o grze słyszałem że praktycznie jedyną drogą ku wygranej jest walka. Dlatego też śledziłem ten wątek żeby wiedzieć czy będzie to poprawione. Podobno dodatek ma to naprawić i wraz z nim chętnie kupiłbym grę, bo komputerową wersję bardzo lubię.
Napisałem :)
litk
Posty: 848
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: litk »

Kurde mam nadzieję, że wydadzą ten dodatek, bo bardzo bym chciał kupić podstawkę, ale jak nie będzie dodatku to bez sensu.
Awatar użytkownika
nimsarn
Posty: 309
Rejestracja: 04 lis 2005, 16:54
Lokalizacja: Z buszu! W centrum Zielonej Góry
Has thanked: 509 times
Been thanked: 175 times

Re: Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: nimsarn »

Bruno555 pisze: 10 lip 2020, 13:36 Pozostaje pytanie czy będzie Polska wersja. Bo jeśli by nie było, to już wolałbym mieć całość po angielsku niż łączyć polską podstawkę z angielskim dodatkiem.
Oby była, bo właśnie zauważyłem coś na co nie zwracałem wcześniej uwagi, a mianowicie:
https://boardgamegeek.com/image/5579217 ... -incognita
Widzicie Jagusię na pierwszym planie zaraz za Amanitore (Nubia) - wygląda na że będzie dostępna Polska, jako nacja do gry :D
Poland rewards you for leaning heavily on diplomacy
Ze strony FFG :D :D
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 146 times
Been thanked: 25 times

Re: Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: uyco »

Jeśli nie zostanie to wydane w PL, to przy kolejnych zakupach mówię pas. zakup polskich wersji gier traktuję jako wsparcie rodzimych wydawców, często trzeba długo czekać na lokalną wersję i to jestem w stanie przeboleć, cena jest w zasadzie porównywalna, ale brak wydania dodatku to już dla mnie powód do zmiany podejścia. bardzo nie uśmiecha mi się językowa wersja łączona.
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Tilgor
Posty: 85
Rejestracja: 12 paź 2018, 23:57
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times

Re: Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: Tilgor »

uyco pisze: 04 wrz 2020, 16:53 Jeśli nie zostanie to wydane w PL, to przy kolejnych zakupach mówię pas. zakup polskich wersji gier traktuję jako wsparcie rodzimych wydawców, często trzeba długo czekać na lokalną wersję i to jestem w stanie przeboleć, cena jest w zasadzie porównywalna, ale brak wydania dodatku to już dla mnie powód do zmiany podejścia. bardzo nie uśmiecha mi się językowa wersja łączona.
Ja już naciąłem się u galakty z takim podejściem przy Imperium atakuje (nie wydany ostatni dodatek i minidodatki) i nauczony doświadczeniem wstrzymałem się z kupnem Nowego początku, przynajmniej do czasu wyjścia dodatku poprawiającego balans. Wychodzi teraz że to była dobra decyzja.
mnw
Posty: 319
Rejestracja: 15 sty 2010, 17:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 84 times

Re: Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: mnw »

Niestety.
Cywilizacja: Nowy Początek - Tak jak pisałem wcześniej. Tytuł na tyle słabo się sprzedaje, że druk dodatku nie ma trochę racji bytu. Bardzo rzadko dotąd rezygnowaliśmy zwłaszcza z pierwszego dodatku ale w tym przypadku, przy takich minimach produkcyjnych musimy to zrobić.
Awatar użytkownika
Backero
Posty: 389
Rejestracja: 31 maja 2015, 21:34
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 143 times
Been thanked: 82 times

Re: Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: Backero »

Ok no to trzeba sprzedać polski egzemplarz i się zaopatrzyć w nową podstawkę + dodatek zza granicy na to wychodzi. Szkoda, bo serio byłem gotowy nawet poczekać nieco dłużej na polską wersję.
Awatar użytkownika
ravenone
Posty: 239
Rejestracja: 13 lip 2016, 21:29
Has thanked: 65 times
Been thanked: 35 times

Re: Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: ravenone »

Wyszedł ciekawy dodatek pnp wprowadzający automę.
https://www.fantasyflightgames.com/en/n ... ilization/

Myślicie, że Galakta to spolszczy chociaż czy trzeba to robić na własną rękę?
Turnavine

Re: Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: Turnavine »

Byłby to miły gest, ale wygląda na to, że Galakta porzuciła tę linię wydawniczą.

Na YT jest już zapis z rozgrywki z nowym dodatkiem, cieszy, że gra zachowała spójność i rozgrywka wciąż mieści się w granicach czasowych podstawki:

https://www.youtube.com/watch?v=h8UzCo6 ... lightGames
Awatar użytkownika
Desaix1800
Posty: 284
Rejestracja: 01 mar 2011, 18:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: Desaix1800 »

mnw pisze: 07 wrz 2020, 22:20 Niestety.
Cywilizacja: Nowy Początek - Tak jak pisałem wcześniej. Tytuł na tyle słabo się sprzedaje, że druk dodatku nie ma trochę racji bytu. Bardzo rzadko dotąd rezygnowaliśmy zwłaszcza z pierwszego dodatku ale w tym przypadku, przy takich minimach produkcyjnych musimy to zrobić.

Może lepiej by się sprzedał jakby wyszedł dodatek....szczególnie że mamy tam królową Jadwigę :)..do Fallouta wyszedł dodatek ratujący...
mnw
Posty: 319
Rejestracja: 15 sty 2010, 17:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 84 times

Re: Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: mnw »

Cenzury na forum Galakty nie mają, więc ponowiłem temat. Niech poczują trochę presji :P nie liczyłbym jednak na cuda.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2448
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: Markus »

W przypadku tej gry okrutnie mści się okrojenie podstawki do granic możliwości zagrania. Wycięto wszystko co wystawało ponad to co umożliwialo zagranie w nią.
Takiego "golasa" od ffg dawno nie widziałem
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 146 times
Been thanked: 25 times

Re: Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: uyco »

mnw pisze: 25 wrz 2020, 17:58 Cenzury na forum Galakty nie mają, więc ponowiłem temat. Niech poczują trochę presji :P nie liczyłbym jednak na cuda.
z podziękowaniem, bo jeszcze czekam z decyzja o zakupie wersji eng.
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
sowacz
Posty: 772
Rejestracja: 04 lut 2008, 11:08
Lokalizacja: Rumia
Been thanked: 26 times

Re: Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: sowacz »

Ehhh, dodatek pojawił się na moment w Rebelu i już go nie ma... czy ktoś wie może, czy będzie dostępny jeszcze w jakimś innym sklepie? Albo czy planowany jest w miarę szybki dodruk?
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: Jools »

To jest teraz polityka FFG. Wydają podstawkę gry, które muszą być ratowane dodatkiem (ostatnio: Cywilizacja, Zewnętrzne Rubieże, Fallout itd).
Tylko z Podróży przez Śródziemie jestem od nich zadowolony.

Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie:
Chcę dodatku bo gra jest dobra, czy chcę dodatku by ratować grę?
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: playerator »

Jools pisze: 05 paź 2020, 18:29 (...) Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie:
Chcę dodatku bo gra jest dobra, czy chcę dodatku by ratować grę?
Co da odpowiedź na takie pytanie?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Turnavine

Re: Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: Turnavine »

Moim zdaniem nie mieli w tamtej chwili do końca pomysłu jak dalej rozwijać ten produkt, dlatego też nie dostaliśmy szybko dodatku, a obecny ma dużo rozwiązań typu "ten element zastępuje ten, ta karta ma inny tekst". Gra ma jednak spory potencjał, dodatek wydaje się zacny. Zobaczymy, mam nadzieję już w przyszłym tygodniu ograć.

Z ciekawostek to ostatnia niewymieniona cywilizacja z dodatku to Inkowie.

Intrygujące, że zniknął już z Rebela, ciekawe co jest powodem, w ofercie innych sklepów jeszcze nie ma (przynajmniej tych, które przeglądam), mimo że np. dodatek do Twilight Imperium pojawił się niemal od razu po ogłoszeniu. W ogóle jakoś tak wydają ten dodatek trochę od niechcenia. Data wydania pochodziła głównie z plotek, a oficjalnie tylko podali na filmie "soon".
Awatar użytkownika
nimsarn
Posty: 309
Rejestracja: 04 lis 2005, 16:54
Lokalizacja: Z buszu! W centrum Zielonej Góry
Has thanked: 509 times
Been thanked: 175 times

Re: Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: nimsarn »

Moje zdanie jest takie, że mimo oczywistego braku większej ilości poszczególnych elementów (nacji, cudów etc.), gra działała bardzo dobrze, jako nieco abstrakcyjne ujęcie tematu/licencji.
Tylko że owo ujęcie rozmijało się z oczekiwaniami graczy, którzy chcieli mieć bezpośrednie przeniesienie tematu gry komputerowej na planszę i tego nie otrzymali, a przynajmniej nie otrzymali w tej samej formie.
W związku z powyższym wydawca chcąc wyjść na przeciw oczekiwaniom klientów stanął przed dylematem: co z robić z byt dobrze funkcjonującą grą aby dołożyć, to co właściwie tej grze nie jest potrzebne (jednostki/armie, nowe tory rozwoju etc...).
Efekt - dodatek po kilku latach od wydania gry z opóźnionym zapłonem :P
Turnavine

Re: Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: Turnavine »

W sumie, całkiem możliwe.

Dodatek prezentuje się zacnie, nie wiem czy teraz wyglądają tak niektóre pudełko od FFG (a może to wina zmian w grafikach z powodu sytuacji na świecie), ale to jest po prostu tanią, cienką tekturą, więc za dobrze do trzymania elementów się nie nada jeśli nie mamy go czym wzmocnić. A niestety jest co trzymać, gra na gwałt potrzebuje teraz dobrego insertu.

Technologie dla każdej cywilizacji zapowiadają się interesująco - często nie są połączone z zasadą cywilizacji, więc można rozwijać się w różnych kierunkach. Zastanawiam się czy Ameryka będzie w stanie często skorzystać ze swojej bo jako jedyna jest na ostatnim poziomie rozwoju. Polska ma astronomię. ; )
Rządy zdają się dobrym pomysłem kiedy nasz pasek akcji się wydłużył, nie wszystkie dodają do danej grupy technologicznej możliwość rozegrania jej jakby była dwa pola wyżej - niektóre pozwalają tylko na jedno pole (komunizm - industrialne technologie i demokracja - naukowe).
Wymienione są dwie karty technologiczne drugiego poziomu (ekonomiczna i industrialna) oraz oczywiście wszystkie wojskowe. Z cudów wymieniony jest Pentagon i Machu Picchu. Zmiany w tekstach są kosmetyczne prócz kart wojskowych.

Postaram się niedługo zabrać do ogrania.

EDIT: Warto dodać, że zwiększa się liczba warunków zwycięstwa, nowe karty zastępują tylko jedną kartę z podstawki, obecnie wykładamy trzy karty z sześcioma warunkami (spośród dziesięciu) oraz dwie wymagające posiadania przez cały czas (czyli nie tak jak podstawowych) odpowiednio jednej lub dwóch twierdz (nowe żetony terenu).
ODPOWIEDZ