Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 409 times
Been thanked: 205 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: Arachion »

Dr. Nikczemniuk pisze: 22 sie 2020, 08:48 [może ktoś z kolegów na forum by się pokusił? :D
W sumie już myślałem o tym bo gram w ten wyścig co pół roku i przydało by się ale kolega ma rację, że nie trzeba i chyba jest też to w instrukcji na końcu.
Spoiler:
Sucharzysta
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Arachion pisze: 22 sie 2020, 20:06
Dr. Nikczemniuk pisze: 22 sie 2020, 08:48 [może ktoś z kolegów na forum by się pokusił? :D
W sumie już myślałem o tym bo gram w ten wyścig co pół roku i przydało by się ale kolega ma rację, że nie trzeba i chyba jest też to w instrukcji na końcu.
Spoiler:
Podsumowanie tak, ale pomoce gracza są do poprzedniej edycji więc by trzeba uaktualnić.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1021
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 428 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: karmazynowy »

tapczanik420 pisze: 22 sie 2020, 08:00
Vasquez pisze: 21 sie 2020, 11:32 A ja mam pytanie.
Czy posiadacz pierwszej wersji powinien się zapoatrzyć w wersję odświeżoną? czy raczej nie warto?
Nową edycję omijać szerokim łukiem, najgorsza gra pod względem jakości jaką odpakowałem.
No już chyba trochę dramatyzujesz. Elementy i wydanie są w porządku jak na grę za 120 zł. Oczywiście poza wygięta plansza, która wynika z błędu drukarni i która Rebel ma zamiar wymieniać jak dostaną poprawiona.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: rattkin »

Skąd wiesz, może odpakowywał tylko dwie gry do tej pory... przekleństwo wypaczonego kontekstu jest tu dość powszechne.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1021
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 428 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: karmazynowy »

rattkin pisze: 23 sie 2020, 11:28 Skąd wiesz, może odpakowywał tylko dwie gry do tej pory... przekleństwo wypaczonego kontekstu jest tu dość powszechne.
Na BGG ma owned/pre-owned 66 tytułów więc domyślam się, że odpakowywał jednak więcej niż dwa tytuły.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
tapczanik420
Posty: 328
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: tapczanik420 »

karmazynowy pisze: 23 sie 2020, 08:58
Spoiler:
No już chyba trochę dramatyzujesz. Elementy i wydanie są w porządku jak na grę za 120 zł. Oczywiście poza wygięta plansza, która wynika z błędu drukarni i która Rebel ma zamiar wymieniać jak dostaną poprawiona.
rattkin pisze: 23 sie 2020, 11:28 Skąd wiesz, może odpakowywał tylko dwie gry do tej pory... przekleństwo wypaczonego kontekstu jest tu dość powszechne.
Właśnie pisałem, że nie odpakowałem 1000 ale nie odpakowałem też 2.

Gra nie kosztuje 120 zł tylko 130 zł, a w niektóych sklepach już 150 zł. W tej cenie dostajemy bananową planszę z odklejającą się naklejką, w środku słaba, budżetowa, byle jaka kartonowa wypraska, mierne leciutkie meeple, abstrakcyjne surowce i to bez naklejek co nie ułatwia ich rozróżniania, przeciętne karty oraz brakj jakiejkolwiek pomocy dla graczy co przy nieoczywistych przelicznikach kosztu akcji (minor) oraz dłuuugiej listy kart z nieoczywistą ikonografią (major) sprawia, że pierwsze rozgrywki to ciągle odowłania do jednej kopii instrukcji i pytania co robi dana karta. Cud, że starczyło kasy dla grafika na dodanie numeracji kart i nie trzeba było szukać alfabetycznie.


Oczywiście jest to moje zdanie, natomiast nadmienie tylko, że w przybliżonej cenie mamy mamy:
- Root (jakościowe karty, meeple, normalna plansza)
- Robinsona (dedykowane surowce, nieśmiertelne karty, normalna plansza)
- Brzdęka (wypraska, meeple, normalna plansza)

Te trzy gry i nowe wydanie L&C różni jedna rzecz - nie są to reedycje uznanego tytułu który ludzie zamówią w preorderze w ciemno, więc wydawca nie może zrobić moneygrabu puszczając taki crap. Poza tym mamy 2020 rok i chęć obcowania z dobrą, jakościowo wydaną grą to nie jest już wyuzdana zachcianka tylko standard.
Na sprzedaż, a poza tym to szukam kafla promo do Dice Settlers ze Sierra West. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1021
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 428 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: karmazynowy »

Jak dla mnie...

A) Kartom nic nie można zarzucić.
B) Surowce można z łatwością odróżnić po, hmm nie wiem, może np. kolorze? :D
C) Wypraska kartonowa jak to wypraska kartonowa, dokładnie taka sama jak w większości innych gier z wypraską kartonową, ani lepsza ani gorsza. Są droższe gry, które mają beznadziejną wypraskę, np. często te z logiem FFG na pudle. Oczywiście plastikowa może być fajniejsza, no ale ile gier w tym przedziale cenowym ma fajną, plastikową wypraskę?
D) Jak sobie wyobrażasz pomoc gracza z opisem kilkudziesięciu kart? Sama podstawa mechaniki jest łatwa i nie wiem po co tu pomoc gracza.

Nie chce mi się dalej mielić tego tematu, możesz mieć swoje zdanie oczywiście, ja uważam, że jest sporo gorzej wydanych gier za 120-150 zł, np Zamki Burgundii Big Box są słabo wydane jak na taki hicior i niby "wypaśną wersję". Są dalej brzydkie, nie ma wypraski, planszetki gracza są cieńkie, żetony mało czytelne i płacimy 140 zł za samą tekturę.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Niektórym chyba płacą za to żeby na tym forum pisali że wszystko jest cacy, nawet jak jest coś ewidentnie skopane...
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
tapczanik420
Posty: 328
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: tapczanik420 »

karmazynowy pisze: 23 sie 2020, 12:15
Spoiler:
Dla mnie też jałowa dyskusja, aczkolwiek odniosę się do kilku twoich punktów:
- karty w tych czasach w grach w podobnej cenie są z tworzywa sztucznego lub jego domieszką dzięki czemu są trwalsze (Root, Robinson)
- surowce gdyby były tekturkami z kwadratem, kołem i trójkątem też by można je było łatwo odróżnić... po nadrukowanym ksztalcie? Natomiast jak ma się różowy, szary i błękitny do konia czy żywności która reprezentują w L&C? Nie wiem. Na szczęście inni wydawcy rownają w dół do poziomu takich niekumatych szympansów jak ja i w ich grach jabłuszko albo banan to żywność a brązowy szczapek to drewno
- wypraska, może zabrzmi to kuriozalnie ale nie trzyma nawet kątow prostych jak inne wypraski tego go typu, luźno siedzi w pudle
- pomoc gracza nie muszę sobie wyobrażać mogę posłużyć się znanymi przykładami z innych gier jak Smallworld albo Five Tribes gdzie pomoc gracza to duży dwustronny arkusz z informacjami

Na koniec dodam tylko że przywołanie przykładu chyba najbardziej pazernego wydawnictwa jakim jest FFG które w cenie 120 zł sprzedaje "podstawkę" AH LCG która jest de facto demkiem gry i gracz dość szybko dowiaduje się że musi dokupić druga żeby w pełni cieszyć się deckbuildingiem albo nie daje w stosunkowo drogiej podstawce Keyforge pełnej instrukcji do gry tylko skrócona wersję za to z kilkunastoma stronami reklam swoich produktów nie pomaga bronić Twoich racji :D
Na sprzedaż, a poza tym to szukam kafla promo do Dice Settlers ze Sierra West. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
jakubski
Posty: 83
Rejestracja: 20 mar 2019, 09:34
Lokalizacja: Zamość
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: jakubski »

Ja Wam powiem tak, z perspektywy większego dystansu:

Nowej edycji nie widziałem. Jak się dowiedziałem o tej grze ok. 2018 roku to od razu szukałem możliwości kupna, choć samej gry nie widziałem. Ceny wahaly się wówczas od 160 zł (okazja) nawet do 290 zł na innych forach (może to ten co chciał sprzedać Świat Dysku za 900zł... 🤣).

Jak grę zobaczyłem w końcu na żywo u kolegi to doszedłem do wniosku, że komponentów jest minimum i mogły by być lepsze (większe figurki), ale jest ok - nie wiem tylko po co takie pudło. W każdym razie postanowiłem grę kupić od kogoś za nie więcej niż 140 zł (cena rynkowa + 20 zł za mniejszą dostępność), a edycje zagraniczne taniej (bo dlaczego chodzą drożej w Polsce??). W końcu ja kupiłem od jednego forumowicza w stanie bdb za ... 85 zł razem z wysyłką (jak wydawnictwo zapowiedziało zagraniczny dodruk). I z braku czasu jeszcze nawet ani razu nie zagrałem.


Jeśli mówicie, że wykonanie ma felery to moim zdaniem rzeczywiście bubel - nie ma nic gorszego jak zejście z jakości, bo dzisiaj przecież nią się konkuruje, a cena schodzi na dalszy plan wśród pasjonatów (oczywiście bez przesady). Po rozsądnym mysle można dojść do wniosku, że gra nie jest warta tyle ile kosztowała +/- jest (nie)dostępna, używana - tylko tyle ile ktoś za nią zapłaci. Na przykładzie właśnie tego tytułu nie brakowało ludzi sprzedających i kupujących (o zgrozo) go z drugiej ręki za 300 zł 🤣

Jak będzie za miesiąc?? 😋

P.S.
Okładka jest moim zdaniem paskudna
tapczanik420
Posty: 328
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: tapczanik420 »

jakubski pisze: 23 sie 2020, 17:01 Jeśli mówicie, że wykonanie ma felery to moim zdaniem rzeczywiście bubel - nie ma nic gorszego jak zejście z jakości, bo dzisiaj przecież nią się konkuruje, a cena schodzi na dalszy plan wśród pasjonatów (oczywiście bez przesady).
Dodałbym jeszcze, że teraz wychodzi tyle ciekawych i pięknie wydanych gier, że nie ma po co tracić czasu na tytuły przeciętne, które nie domagają w jedej z tych sfer. Oczywiście z jakimiś osobistymi wyjątkami potwierdzającymi regułę :wink:
Na sprzedaż, a poza tym to szukam kafla promo do Dice Settlers ze Sierra West. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Vasquez
Posty: 40
Rejestracja: 09 kwie 2020, 10:05
Has thanked: 21 times
Been thanked: 21 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: Vasquez »

Czy zmiany, w stosunku do 1 edycji, są na tyle znaczące, że warto zmienić ją na edycję 2?
aspo
Posty: 463
Rejestracja: 27 paź 2011, 14:10
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 17 times
Been thanked: 9 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: aspo »

karmazynowy pisze: 23 sie 2020, 08:58Oczywiście poza wygięta plansza, która wynika z błędu drukarni i która Rebel ma zamiar wymieniać jak dostaną poprawiona.
Czy to potwierdzona informacja?
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1021
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 428 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: karmazynowy »

aspo pisze: 24 sie 2020, 10:38
karmazynowy pisze: 23 sie 2020, 08:58Oczywiście poza wygięta plansza, która wynika z błędu drukarni i która Rebel ma zamiar wymieniać jak dostaną poprawiona.
Czy to potwierdzona informacja?
Tak, zgłosiłem reklamację swojej planszy, poprosili o adres do wysyłki i dowód zakupu gry. Adres podałem i czekam.
Dr. Nikczemniuk pisze: 23 sie 2020, 12:20 Niektórym chyba płacą za to żeby na tym forum pisali że wszystko jest cacy, nawet jak jest coś ewidentnie skopane...
Pozostawię to bez komentarza. :shock:
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
Swawolny_Pionek
Posty: 289
Rejestracja: 29 cze 2016, 10:43
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 86 times
Been thanked: 8 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: Swawolny_Pionek »

Czy promoski z autorami gier, jak ta https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... -rosenberg, są kompatybilne z pierwszą edycją?
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1921
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 153 times
Been thanked: 175 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: tomuch »

Te promoski wyszły razem z pierwszą edycją, więc: tak, są kompatybilne.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
Swawolny_Pionek
Posty: 289
Rejestracja: 29 cze 2016, 10:43
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 86 times
Been thanked: 8 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: Swawolny_Pionek »

tomuch pisze: 25 sie 2020, 20:21 Te promoski wyszły razem z pierwszą edycją, więc: tak, są kompatybilne.
Ech, pisałem z komórki i się machnąłem. Chodziło mi o drugą. Wtedy, to pytanie ma więcej sensu. :lol: :lol:
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 506 times
Been thanked: 123 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: NestorZolo »

Co sądzicie o karcie "Watkuweis"? Ta karta przesuwa nas tyle pól na rzece, ile odkrytych kart posiadamy (włącznie z nią). Ostatnio zagrałem tą kartę tuż przed Fortem Clatsop i przesunąłem zwiadowcę 18 pól do przodu. Po rozbiciu obozu mogłem mieć jakieś 15 żetonów czasu i oczywiście wygrałem. Mój ojciec stwierdził, że "albo ja, albo ta karta". Dlatego intensywnie myślę, o sposobie losowania tych małych żetoników zmiany trasy. Macie jakieś pomysły? W sensie za metą muszę losować jakieś góry, żeby nie wyrzucać karty. A co do reszty to nie mam pomysłu.
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
Fojtu
Posty: 3384
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 559 times
Been thanked: 1263 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: Fojtu »

Jeżeli dobrze pamiętam, to wydaje mi się, że ona liczy tylko 1 kartę z każdej pary, którą zagrałeś, bo ta druga nie jest odkryta, więc 18 pól jest raczej niemożliwe. Jak kupujesz bardzo dużo kart, to może i jest w miarę silna, ale w L&C raczej opłaca się gracz mniejszą ilością dobrych kart jak w większości poolbuilderów.
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 506 times
Been thanked: 123 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: NestorZolo »

To była około trzecia rozgrywka i faktycznie czuje, że zbyt duża liczba kart na pewno nie jest optymalną strategią. Zagrałem ją jako szóstą parę kart, z siłą 3. 6 x 3 =18. Pomijam, że i tak nie miałbym zbyt dużo żetonów czasu, to istnieje możliwość zagrać tą kartę mając mnóstwo żetonów czasu, surowców, pozostałych kart na ręku itp. Dlatego za metą ustawię ze dwa pola gór. Ale liczę, że wspólnie tu na forum wymyślimy jakiś sensowny system losowania. W instrukcji proponują układanie, ale wiadomo, że z tym układaniem, to czasem mogą być problemy. Każdy będzie miał swoją wizję, a klarowny system losowania jest niezależny.
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
Fojtu
Posty: 3384
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 559 times
Been thanked: 1263 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: Fojtu »

Z moich osobistych doświadczeń kupno 6 kart to bardzo duża inwestycja i wydaje mi się nieoptymalna. Sam zazwyczaj gram na 6-8 kart, żeby szybko rotować to co trzeba, ale może to kwestie indywidualne. I tak wydaje mi się, że ta karta nie ma tak dużego znaczenia, bo w grze największe znaczenie ma to, jak ktoś przejdzie góry. No i ostatni, najprostszy argument - każdy może kupić tę kartę, to że jest market row oznacza, że teoretycznie jej relacja koszt/wartość balansuje się sama.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

NestorZolo pisze: 26 sie 2020, 07:35 Dlatego za metą ustawię ze dwa pola gór.
A to tak można?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 506 times
Been thanked: 123 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: NestorZolo »

Dr. Nikczemniuk pisze: 26 sie 2020, 08:58
NestorZolo pisze: 26 sie 2020, 07:35 Dlatego za metą ustawię ze dwa pola gór.
A to tak można?
Ja mogę, bo tata mi pozwolił, a nawet kazał :P
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
mko13
Posty: 93
Rejestracja: 07 lis 2014, 23:26
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: mko13 »

Ciekawi mnie dlaczego autor gry tak usilnie zabrania stawania zwiadowców na tym samym polu? W obu wersjach jest to zabronione, choć jest to trochę inaczej rozwiązane. Przecież ktoś dostaje w takiej sytuacji ekstra pole do przodu. Tego się przecież nie planuje w swojej strategii. Ktoś potrafi wyjaśnić ?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: rattkin »

Też się kiedyś nad tym zastanawiałem, ale nie doszukałem się innej odpowiedzi jak „względy estetyczne / interfejsowe” - pola są malutkie i zmieścić na nich więcej niż jeden pionek byłoby kłopotliwe. Nie brzmi to jednak jak dobra wymówka na darmowe przesunięcia.
ODPOWIEDZ