(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5206
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 274 times
Been thanked: 895 times
Kontakt:

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: raj »

Z tego co kojarzę z wcześniejszych relacji, gra nie wytrzymuje bliższego poznania. Ponoć jest schematyczna i premiuje ahistoryczne powergamerskie zagrania.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
hancza123
Posty: 3657
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: hancza123 »

Bardziej rzeczowo niż Maciek bym nie napisał. Wszystko się zgadza, może poza jednym:

- podciągaliśmy z okolicznych heksów za dużo posiłków na pole obrońcy

Instrukcja mówi: „move up to 5 SP from each adjacent hex” czyli raczej po 5 z każdego a nie 5 łącznie ze wszystkich. Tym by prawnik raczej powiedział ale głowy nie dam.

Za wcześnie oceniać zarzut o schematyczność i niehistoryczne power play. Raczej schematycznie nie będzie bo nieco przegięty mechanizm całkowitej swobody reorganizacji linii frontu zapewnia zmienność i zaskoczenie. Możesz w fazie Strategic Reorganization przerzucić większość sił z północy na południe i przeciwnik nie ma o tym pojęcia. Fog of war do kwadratu. To może zniesmaczyć orędowników prawdy historycznej i realizmu pola bitwy. Rozwiązanie mało realistyczne ale ogromnie grywalne i dający fun.

Jak wygląda wojna mobilna już widzimy ale ciekaw jestem jak się gra w okresie wojny okopowej. Są silne bonusy defensywne ale dochodzą gazy bojowe, czołgi i grupy szturmowe. Może uda mi się dziś dojść do tur 4-5.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5206
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 274 times
Been thanked: 895 times
Kontakt:

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: raj »

Schematyczna oznacza, że są optymalne taktyki i nie warto stosować innych. Opisywany przez Ciebie min-max może też być schematyczny. Ogólnie ludzie po pierwszym entuzjazmie byli rozczarowani. Ale może Wam podejdzie.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
hancza123
Posty: 3657
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: hancza123 »

Można podpytać o to kolegów z Forum Strategie i dowiedzieć się więcej ale nie wiem czy warto iść na skróty. Lepiej odkrywać samemu i bawić się bardzo dobrze. A potem może entuzjazm zmaleje. Leviathan w recenzji ocenia grę bardzo wysoko po wielokrotnym ograniu. Ufam mu :D

Zakładając że gra ma istotne słabości których jeszcze nie widzę to i tak nie ma za bardzo wyboru. Inna gra bloczkowa frontowa o IWW? Inna gra żetonowa o IWW? Jest oczywiście PoG ale jakoś nie wraca na stół.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2453
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 562 times
Been thanked: 272 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Markus »

Nie patrzeć na innych tylko grać.
Nie rozegracie tylu partii aby dojść do tego powergamingu w tej grze. (Zagrasz chociaż 5 razy pełną grę???)
Bawcie się po prostu.
hancza123
Posty: 3657
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: hancza123 »

Świętego Graala nie ma. Ale są za to świetne grale :mrgreen:
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Jan_1980 »

Zaraz, zaraz...ktoś zbrołkenował naszą grę zanim my to zrobiliśmy. Starzejemy się chyba tu w 3mieście.
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6470
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 601 times
Been thanked: 950 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

PoG nie wraca, bo na razie i ja rzadko przychodzę, a nie chcę tylko swoich tytułów narzucać na spotkaniach.

Natomiast ja na PoG jestem bardzo chętny, najlepiej w wersji czteroosobowej (ha, tego nie ma w FIelds of Despair! ;) ). Wtedy można spokojnie wejść w zasady, a jednocześnie może być mniejszy downtime, bo mamy tylko połowę zasobów i połowę zakresu odpowiedzialności do ogarnięcia (front wschodni/zachodni, 4 zamiast 8 kart itp.). Jako doświadczenie towarzyskie gwarantuję Wam, że będzie fajnie :)

Inna sprawa, że to też jest długa gra. Nie tyle w kwestii ogarniania zasad, bo miałem wrażenie, że te są dobrze napisane, spójne i bez udziwnień, co w kwestii wyboru kart do zagrania, strategii itp.
No, ale zobaczymy jak wyjdzie nam rozgrywka w czterech :)
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Wolf »

Markus pisze: 07 sie 2020, 09:49Zagrasz chociaż 5 razy pełną grę???
Czasami można odnieść wrażenie, że to forum graczy 80+ z rakiem.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Jan_1980 »

Nie marudź Wolf. Gry w które grałem najwięcej razy (nie licząc 1 osobowych) to Indian Summer i Blood Bowl. A w obronie graczy w wielu 80 + z rakiem (czyli mnie) napiszę że w gry h & c jestem w stanie grać tylko "na Rolnej", w "Cichym Donie" a w najgorszym wypadku w "Małym Arnhem". Żadne lokale gastronomiczno rozrywkowe ani granie po nocy nie wchodzą w rolę. Nie wspominają o tym że do dłuższego grania potrzebuje matę do ćwiczeń i najlepiej drążek do podciągania.
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 111 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Muad »

Planszowki plus trening siłowy - brzmi dobrze

Po nocach to można w rpgi grać. Plansze to lepiej grzeczniej bo później same zombie wychodzi xd
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Jan_1980 »

Przypominam jeszcze że po kilku h grania zaczyna boleć głowa i dlatego super jest kończyć grę zanim ten ból człowieka dopadnie.
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Wolf »

Chodzi o ogólne podejście. Rozegranie kilku partii nie powinno być z góry traktowane jako nieosiągalne wyzwanie. Przy takim podejściu szkoda czasu na naukę zasad.

Co do miejsca, to jakby nie patrzeć granie w domu, w komfortowych warunkach, to nieporównywalnie wyższy standard - stół, oświetlenie / naturalne światło, cisza, możliwość zostawienia gry do skończenia później, element towarzyski, możliwość zapicia i zakąszenia domowych przysmaków i szereg innych korzyści. Mając miejsce do grania jakie mam teraz wiadomo, że bym nie pędził z tego typu grami do lokalu. Dobre warunki skłaniają do częstszego grania.

Tak właściwie to teraz mam chęć grać tylko w domu, zresztą ograniczenia i ogólna sytuacja nie zachęca do częstego odwiedzania lokali, więc nie ma specjalnie dylematu.
Jan_1980 pisze: 07 sie 2020, 11:12w obronie graczy w wielu 80 + z rakiem (czyli mnie)
Dobrze się trzymasz. Jest szansa, że jeszcze te kilka rozgrywek pociągniesz i wertowanie instrukcji nie poszło na marne ;)
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Jan_1980 »

Tyle czasu poszło w Simonicza, że teraz ciśniemy na maxa: Rostow, Uranus x2, France 40 x2 (z Radkiem), Kaukaz x1 lub x2 , Ukraina 43 x2, Holland 44 x 2 ( z Highlanderem).
A wszystkie to bitwy na profesjonalnych biurowych fotelach, w jasnych pomieszczeniach z litrami czarnej kawy i oczywiście w doborowym towarzystwie przeciwników i ich domowników.
:)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
hancza123
Posty: 3657
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: hancza123 »

Ja dziś w pracy na biegu jałowym i wyjdę o 13.00 no bo wieczorem wielka wojna. Zarządzanie zasobami, wyciągam wnioski z porażek :wink:
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Jan_1980 »

Ja popołudniu będę starał się tratować Rzymian przy pomocy indyjskich słoni bojowych w greckiej służbie.
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Wolf »

Efekt ciemnicy vs jasne pomieszczenie to również w lokalach jest bardzo odczuwalny. Dla przykładu porównanie Polufki / Graciarni vs AleBrowar Gdynia - z tych dwóch pierwszych zawsze wracałem znacznie bardziej zmarnowany (przy podobnym spożyciu). Do tego oczywiście nakłada się szereg innych elementów. Od wentylacji ekspertem jest Markus to może wystawić porównanie. Hałas bywa czasami nie do uniknięcia zależnie od ilości osób i wydarzeń (w skrajnym przypadku w Polufce zdarzyło się, że do osoby siedzącej obok trzeba było porozumiewać się krzykiem). To się wszystko kumuluje i potrafi srogo zaorać. 

Trzeba jednak oddać, że akurat Krolm w niedziele do h&c potrafi się sprawdzić całkiem nieźle. Wiadomo, że to nie to samo co w domu, ale jednak jest to grywalne. W domu oprócz większej wygody dochodzi szereg elementów dodatkowych jak np. możliwość zajęcia się czymś w przerwie czy chociażby antystrestowe wytarmoszenie psa.

Z czysto technicznych elementów ułatwiających rozgrywkę stwierdzam, że:
• pleksa to zdecydowanie bardzo przydatna sprawa i świetnie się sprawdziła
• trzeba dokupić drugą pleksę z myślą o scenariuszach na 2 mapy (Uran, NW Korea)

Pleksę w sumie przetestowałem przypadkiem i okazała się idealna. Zamawialiśmy ramki na wymiar do puzzli i wzięliśmy od razu 2 kolejne na następne puzzle. Coś mnie podkusiło i z jednej z nich wyjąłem pleksę dla testu i okazała się w sam raz na wymiar dużej mapy do heksówek.  

Swoją drogą wspominany wcześniej Silver Bayonet szybko znalazł nowego właściciela, niechaj służy nowemu nabywcy, który przyczaił się na zakup niczym schowani w dżungli żołnierze Wietnamu Północnego. Mam wrażenie, że sprzedaż planszówek to najbardziej błyskawiczne dokonywanie transakcji pod słońcem, już nie raz mi się zdarzyło, że samo wspomnienie o sprzedaży (w wątku spotkań) wystarcza do otrzymania PW z ofertą zakupu.

W tej chwili rozważam jeszcze sprzedaż kolejnego tytułu (Maria), który chyba nieprędko znajdzie się ponownie na stole (gra wymaga odpowiedniej ekipy, a osoby z którymi najwięcej grałem to dawni koledzy z pracy, teraz pracujemy w różnych firmach, w różnych miastach i ciężko to zgrać). Poza tym stabilnie. Tegoroczne nowości, na które czekam to: NW Vietnam, Pax Renaissance (2nd edition) oraz potencjalnie LHY Volume 2.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4076
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 284 times
Been thanked: 171 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: lacki2000 »

Jan_1980 pisze: 07 sie 2020, 12:00 Ja popołudniu będę starał się tratować Rzymian przy pomocy indyjskich słoni bojowych w greckiej służbie.
mój poziom deszyfrowania waszych wiadomości wojennych nie nadąża za waszym poziomem szyfrowania tychże :) Chociaż w nawiasie podawajcie nazwy gier, do stu zagonów pancernych!
A na domówkę wojenną w cichej, komfortowej atmosferze też bym się pisał. Nawet mogę tylko przyjechać i popatrzeć, jak czas, rodzina i organizator pozwoli.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Wolf »

lacki2000 pisze: 07 sie 2020, 12:36A na domówkę wojenną w cichej, komfortowej atmosferze też bym się pisał.
Możesz wpadać, jak coś to PW.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6470
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 601 times
Been thanked: 950 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

Nawet mogę tylko przyjechać i popatrzeć, jak czas, rodzina i organizator pozwoli.
Co za czasy... Kiedyś się chodziło patrzeć, jak kolega "gra w komputer".
Teraz na wojenne.

"Ej, daj przesunąć ten żeton... No weź, no daj no..."

;)
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Jan_1980 »

Lacki - ale ja naprawdę będę starał się tratować Rzymian indyjskim słoniami w służbie greckiej. System figurkowy nazwa się bodajże DBA. Jak zagram to coś napiszę:)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
hancza123
Posty: 3657
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: hancza123 »

Kupiłem właśnie Imperial Struggle na bazarze FB. Sorry ale nie mam chęci czekać trzeci miesiąc na zamówienie z Forty Gier.

Ktoś chce mój egzemplarz czy anulować to zamówienie?
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Jan_1980 »

Kiedy gramy Ty...brutolu?:)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
hancza123
Posty: 3657
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: hancza123 »

Jan_1980 pisze: 07 sie 2020, 14:10 Kiedy gramy Ty...brutolu?:)
Najpierw z Odim bo on jest prezesem, a druga partia z Tobą :D
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6470
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 601 times
Been thanked: 950 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

Tak, ja bym bardzo chciał zagrać jak najszybciej :)
ODPOWIEDZ