Gry z najlepszą relacją cena do zawartości

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4113
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2655 times
Been thanked: 2564 times

Re: Gry z najlepszą relacją cena do zawartości

Post autor: Gizmoo »

Usunięta odpowiedź na trolling – GrzeL
kamilstany pisze: 23 cze 2020, 13:28 Gdy kupuję jakiś dodatek za 200 zł w dużym pudle gdzie jest jakaś dodatkowa plansza i kilka kart urozmaicających moją ulubioną grę a nowa gra za jakąś stówkę ( czyli o połowę mniej) Gdzie jest mnóstwo komponentów to po prostu zastanawiam się co jest nie tak i tyle...
Kupiłem ostatnio dodatek do Lorenzo za około 160 zł, w którym nie ma nawet planszy. Nie żałuję. Jeżeli lubisz (uwielbiasz) jakiś tytuł, to w niego inwestujesz. Co z tego, że możesz kupić "inną" grę w dużo niższej cenie.
kamilstany pisze: 23 cze 2020, 13:28 Czy naprawdę nigdy nie byliście rozczarowani po otwarciu pudełka i nie powiedzieliście do siebie "to za to tyle zapłaciłem?!?!?!?"
Nigdy. NEVER. Na około 300 pozycji, które w swoim życiu zakupiłem dla siebie i bliskich - nigdy nie byłem rozczarowany zawartością. Czasami byłem rozczarowany grą, ale ilością komponentów - NIGDY. Kilka razy miałem wątpliwości co do jakości kart i użytych materiałów, ale to kompletnie inna sprawa i temat na inne rozważania.
kamilstany pisze: 23 cze 2020, 13:28 I czy jakby było droższe to i tak byście kupili bo warto?
Mam kilka takich pozycji w kolekcji, które warte są moim zdaniem każdych pieniędzy i jeżeli ich wydawcy ustalili by większą SCD i tak bym zapłacił.
kamilstany pisze: 23 cze 2020, 13:28 I w drugą stronę, czy nigdy nie powiedzieliście WOW! po otwarciu pudełka i nie zastanawialiście się czy w ogóle opłaca im się za tyle to sprzedawać?
Miałem tak na samym początku hobby, jak kupiłem Super Dungeon Explore: Forgotten King i Zombicide. Było WOW. Później trochę pograłem i stwierdziłem, że dla graczy, to nie ma tam za wiele "mięska". Ładne to wszystko, atrakcyjne wizualnie, ale zadałem sobie pytania: Czy chce się w to więcej bawić? Czy będę miał motywację, żeby ściągnąć to z półki? Czy nigdy nie odmówię partyjki? Odpowiedź na każde z tych pytań brzmiała w moim wypadku - nie. Ale... Nie jestem targetem takich tytułów. Są tacy gracze, którzy będą bawili się przy tym świetnie. Natomiast wygląd figurek nie jest dla mnie głównym kryterium DOBREJ ZABAWY. SDE i Zombicide nie ma już w mojej kolekcji. Kupiłem oczami. Trudno, ale nauczyło mnie to, żeby przed zakupem lepiej poznać temat i zrobić o danym tytule porządny research. Przede wszystkim - żeby przeczytać przed zakupem instrukcję i obejrzeć jakiś gameplay.
kamilstany pisze: 23 cze 2020, 13:28 ps. czasami się zastanawiam po co wypowiadać się na jakiś temat skoro on nas nie interesuje, nie dotyczy bądź najzwyczajniej w świecie się go nie rozumie ;p
Dam na to bardzo prostą i szczerą odpowiedź:

Jeżeli zakłada się jakiś temat na forum - to czytelnicy zakładają z góry, że OP ma coś w tym temacie do powiedzenia. Że przeczyta coś wartościowego, co zmieni jego postrzeganie w danej dziedzinie. Że odkryje jakieś nowe spojrzenie. Ważne jest tutaj, wręcz powiedziałbym KLUCZOWE, by zakładający temat nie mylił pojęć i WŁAŚCIWIE starał się zatytułować wątek.

To nie jest tak, że się czepiam. Po prostu mam wrażenie, że nie jestem w tym odosobniony. Nie tylko ja czytam to forum. Nie tylko ja klikam. Wychodzę z założenia, że jeżeli ktoś zakłada jakiś wątek, to albo ma coś ciekawego do powiedzenia, albo dokładnie sprecyzuje problem.

Jeżeli wchodzę w wątek o kotach, a okazuje się, że temat został założony przez ichtiologa i dotyczy immunologicznych chorób u ryb, to mam prawo poczuć się rozczarowany. Bardziej niż pustą przestrzenią w pudle od gry, którą zakupiłem za ciężką krwawicę.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1026
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 186 times
Been thanked: 433 times

Re: Gry z najlepszą relacją cena do zawartości

Post autor: karmazynowy »

RUNner pisze: 23 cze 2020, 13:37
kamilstany pisze: 23 cze 2020, 13:28 Czy naprawdę nigdy nie byliście rozczarowani po otwarciu pudełka i nie powiedzieliście do siebie "to za to tyle zapłaciłem?!?!?!?"
Może warto najpierw zagrać i ocenić grę całościowo? Gier nie kupuje się na kilogramy czy metry, choć jak czytam niektóre wpisy tutaj to zaczynam się zastanawiać ;)
Ale to nie jest kolejny temat na najlepszą grę, jakich setki na forum tylko temat odnośnie zawartości i uczucia po otwarciu: "no, jest na bogato". To jest bardziej ocenianie wydania i stosunku ceny do jakości/ilości komponentów gry a nie samej gry jako takiej. Tak ja rozumiem ten temat i jak najbardziej ma on sens.

Ktoś przytoczył wyżej przykład Paladynów Zachodniego Królestwa - gra u mnie nie zagrzała za długo ale odczucie jakie pozostawiła w kwestiach, które porusza ten temat było bardzo pozytywne - małe, ciężkie pudełeczko, wypchane dobrem po brzegi w cenie ~100zł. Gdyby każde gry tak wydawali (w tym te co lubię) to byłbym szczęśliwy.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
612
Posty: 435
Rejestracja: 16 mar 2015, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 69 times
Been thanked: 564 times

Re: Gry z najlepszą relacją cena do zawartości

Post autor: 612 »

Nie licząc wspomnianego Gloomhaven, muszę przyznać, że bardzo miło mi się zrobiło po otwarciu drugiej edycji Barbarians: Invasion z ostatniego kickstartera Tabula Games. 49 euro za wersję bez figurek, w pudełku 170 kart, 3 solidne, grube plansze, kupa drewnianych, bardzo przyzwoicie wykonanych elementów, dwuwarstwowe plansze graczy z rowkami po których można sobie tymi drewnianymi elementami "jeździć", plastikowe dyski, insert na wszystkie elementy i plastikowy, obrotowy, 4-poziomowy wulkan. Do tego elementy z dodatku do gry i alternatywnych wariantów rozgrywki. Wygląda to świetnie a i sama gra daje radę.
Cyel
Posty: 2581
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1227 times
Been thanked: 1437 times

Re: Gry z najlepszą relacją cena do zawartości

Post autor: Cyel »

Usunięta odpowiedź na trolling – GrzeL

Co do pudeł, które radują serce gdy się je rozpakowuje u mnie chyba takie wspomnienie wiąże się ze starterem do 7 edycji WFB - Battle of Skull Pass. Wprawdzie kolejne startery do gier GW przebijają tamten jakością (trudno się nie ślinić oglądając prezentację zawartości do nowego startera wh40k - LINK) ale to po prostu ostatni starter, który kupiłem do gry GW :) I pamiętam ten zachwyt, tyle fajnych -jak na tamte czasy -figurek!!! I jeszcze akcesoria, mini-tereny !
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
autopaga
Posty: 1433
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 95 times
Been thanked: 320 times

Re: Gry z najlepszą relacją cena do zawartości

Post autor: autopaga »

Dla mnie taką grą jest santa maria, którą kupiłem za 42zł nówkę w sklepie, nie była to jakaś mega wyprzedaż. nawet w regularnej cenie gra była bardzo tania. Gra bardzo fajna, w moim rankingu przebija zamki burgundii.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2098
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 434 times

Re: Gry z najlepszą relacją cena do zawartości

Post autor: tomp »

Polecam wszystkim oceniającym gry po ilości komponentów w pudełku, wszelkie serie unboxing na youtubie.
Dzięki temu oszczędzicie sobie zawodów dotyczącego chybionego zakupu.

Osobiście lubię odwiedzać wszelakie puby z dostępnymi planszówkami, chyba kupiłem 5 gier tylko na podstawie 2-3 partii grając w towarzystwie.
Póki co jestem zadowolony z zakupów.

I dodając coś wprost do tytułu tematu.
Altiplano + Podróżnik(dodatek) => pudełko wypchane po brzegi (dopisuje dodatek, bo uważam, że gra jest pełna tylko w tej postaci)
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
kmd7
Posty: 1019
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 42 times
Been thanked: 30 times

Re: Gry z najlepszą relacją cena do zawartości

Post autor: kmd7 »

Na pewno miłe uczucie po otwarciu pudła dopadło mnie przy Gloomhaven. Co ważne, uczucie to trwa cały cza cały czas, nawet po kilkudziesięciu rozgrywkach. Gra warta każdej wydanej złotówki.
Podejrzewam, że niewiele mniej (a chyba nawet więcej - licząc wszystkie scenariusze, w tym fanowskie) kosztowało mnie TIME Stories. I chociaż nie ma tam plastiku, to wrażenia z gry również sprawiają, że nie żałuję zakupu. Pomimo różnych wpadek i wpadeczek w scenariuszach ;).
A na pudło załapie się jeszcze Projekt Gaja. Co prawda graficznie odstaje od dwóch poprzednich tytułów, ale satysfakcja z rozgrywek (i z zawartości) jest równie wielka.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11032
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3379 times
Been thanked: 3270 times

Re: Gry z najlepszą relacją cena do zawartości

Post autor: japanczyk »

tomp pisze: 23 cze 2020, 15:33 Altiplano + Podróżnik(dodatek) => pudełko wypchane po brzegi (dopisuje dodatek, bo uważam, że gra jest pełna tylko w tej postaci)
Podpisuje się wszytskimi czterema łapkami!

Jak dla mnie świetnym stosunkiem cney do jakości są wszytskie gry CMON zakupione na Kickstarterze.
Taki Zombicide Invader w cenie tych 500 zł daje kilka abominacji, selekcje jakiś 40 postaci z toną popkulturowych nawiązań i kupe rewelacyjnej zabawy do piwa, to samo z The Others - za 500 zł (cczy po ile tam dolar wtedy stał) - 7 różnorodnych grzechów, 2 ddoatkowe druzyny, miazga!
Awatar użytkownika
612
Posty: 435
Rejestracja: 16 mar 2015, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 69 times
Been thanked: 564 times

Re: Gry z najlepszą relacją cena do zawartości

Post autor: 612 »

Jak dla mnie świetnym stosunkiem cney do jakości są wszytskie gry CMON zakupione na Kickstarterze.
Taki Zombicide Invader w cenie tych 500 zł daje kilka abominacji, selekcje jakiś 40 postaci z toną popkulturowych nawiązań i kupe rewelacyjnej zabawy do piwa, to samo z The Others - za 500 zł (cczy po ile tam dolar wtedy stał) - 7 różnorodnych grzechów, 2 ddoatkowe druzyny, miazga!
Sprzedam: The Others KS, Zombicide Invader KS
XD
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1601
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 637 times
Been thanked: 550 times

Re: Gry z najlepszą relacją cena do zawartości

Post autor: eveni »

Architekci i Paladyni zachodniego królestwa. Dwie bardzo fajne gry, w cenie poniżej 100 zł/sztuka. Nie wiem jak się to Portalowi udało, że za tą cenę mamy tam tyle wszystkiego i bardzo ładne drewniane znaczniki, pionki, surowce ;-)
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11032
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3379 times
Been thanked: 3270 times

Re: Gry z najlepszą relacją cena do zawartości

Post autor: japanczyk »

612 pisze: 23 cze 2020, 15:49
Jak dla mnie świetnym stosunkiem cney do jakości są wszytskie gry CMON zakupione na Kickstarterze.
Taki Zombicide Invader w cenie tych 500 zł daje kilka abominacji, selekcje jakiś 40 postaci z toną popkulturowych nawiązań i kupe rewelacyjnej zabawy do piwa, to samo z The Others - za 500 zł (cczy po ile tam dolar wtedy stał) - 7 różnorodnych grzechów, 2 ddoatkowe druzyny, miazga!
Sprzedam: The Others KS, Zombicide Invader KS
XD
Ale co? Nie mogę uwazac, ze cos ma dobry stosunek cena/jakośc i tego sprzedac, bo mam inne tytuły, w które wole grac, albo juz ogralem?
LukaszLozz
Posty: 195
Rejestracja: 24 kwie 2020, 00:07
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 82 times
Been thanked: 78 times

Re: Gry z najlepszą relacją cena do zawartości

Post autor: LukaszLozz »

japanczyk pisze: 23 cze 2020, 17:10
612 pisze: 23 cze 2020, 15:49
Jak dla mnie świetnym stosunkiem cney do jakości są wszytskie gry CMON zakupione na Kickstarterze.
Taki Zombicide Invader w cenie tych 500 zł daje kilka abominacji, selekcje jakiś 40 postaci z toną popkulturowych nawiązań i kupe rewelacyjnej zabawy do piwa, to samo z The Others - za 500 zł (cczy po ile tam dolar wtedy stał) - 7 różnorodnych grzechów, 2 ddoatkowe druzyny, miazga!
Sprzedam: The Others KS, Zombicide Invader KS
XD
Ale co? Nie mogę uwazac, ze cos ma dobry stosunek cena/jakośc i tego sprzedac, bo mam inne tytuły, w które wole grac, albo juz ogralem?
Nie. Po prostu kontekst powoduje uśmiech. U mnie tez. :)
Atk
Posty: 1401
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 498 times
Been thanked: 286 times

Re: Gry z najlepszą relacją cena do zawartości

Post autor: Atk »

Gry po których miałem efekt wow patrząc na to ile za nie zapłaciłem to
Stara Agricola Kupiłem ja w styczniu ale odebrałem dopiero teraz Wielkie zaskoczenie ile jest wszystkiego w takim małym pudełku
StarCraft udało się upolować poniżej 500zl więc ponad 3kg gry 180 figurek zrobiło mega wrażenie
Teotihuacan może dużo nie ma ale kafle piramidy i reszta ładnie wyglądającej tektury też zrobiła pozytywne wrażenie
Everdell tego chyba nie trzeba tłumaczyć i nie mówię tu o samym drzewie a o surowcach
TM oczywiście dużo dużo wszystkiego
Podwodne miasta też mi się podobaly po otwarciu mimo tych słabych planszetek gracza (chociaż zamówiłem ponad 200 elementów żeby ją ulepszyć)
Endeavor może zwykle drewniane kapsle ale insert czy po prostu same wykonanie gry bardzo mi się podobało mimo nie małej ceny
W sumie podobnie było przy otwarciu Catan w kosmosie mało nie kosztuje a wrażenie pozytywne

Większych rozczarowań chyba nie miałem
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: Gry z najlepszą relacją cena do zawartości

Post autor: rdbeni0 »

Nie znam się, to tym chętniej się (jeszcze raz) wypowiem.

Tylko tym razem zamiast najlepszego, napiszę jakie znam NAJGORSZE.

Absolutny numer jeden to dla mnie Splendor- dodatek Miasta. Za 100 zł mamy, dosłownie, kilka prostych elementów i kilkadziesiąt (nawet chyba mniej niż 50) kart. Generalnie dla mnie to całkowity skok na kasę. Numer dwa to dla mnie 7 cudów świata pojedynek Panteon - za około 55 zł mamy... dosłownie kilkadziesiąt kart (mniej niż 30) i kilkanaście żetonów. W dodatku z tych kart rzadko się korzysta, więc dodatek czuć mało.

Natomiast BARDZO DOBRY stosunek ceny do zawartości prezentuje według mnie stary znany... eurobiznes. Grę można kupić nawet za 25 zł, a zawartość jest spora. Ponadto gra ma ciekawe modyfikacje (mody, czyli tzw. home rules). Według mnie jak ktoś szuka gry na jakiś tańszy prezent, to dobry wybór. Gra nie jest najwyższych lotów, ale za to symboliczne 25 zł kilka razy bawiliśmy się całkiem fajnie (wprowadziliśmy około 10 dodatkowych zasad, rozgrywka się skomplikowała i gra zrobiła się ciekawsza).
kamilstany
Posty: 137
Rejestracja: 10 maja 2018, 14:47
Has thanked: 39 times
Been thanked: 64 times

Re: Gry z najlepszą relacją cena do zawartości

Post autor: kamilstany »

Oczywiście że gier nie kupuje się na metry czy kilogramy albo jedynie dla wyglądu...
Bo przecież jak mi bardzo zależy na figurkach to po prostu kupię figurki żeby sobie stały w gablocie i ładnie wyglądały.

Wspomniałem tutaj przykład gry "Martwa zima: gra rozdroży"
Tam nie ma w ogóle figurek plastikowych tylko kartonowe, dzięki czemu cena jest niższa i mogła się znaleźć w tej dyskusji.

W końcu kupujemy gry głównie po to aby w nie grać i gra sprawiała nam frajdę!!!

Chodzi mi po prostu o to, że decydując się na zakup wielkiej gry jak np. wspomniany wcześniej GloomHaven to płacimy za nią nie mało więc mamy prawo spodziewać się w środku dużej ilości zawartości. Lub zawartości dobrej jakości.
Siedząc już jakiś czas w tym hobby wiem że kupując jakąś grę np. od Galakty - Talisman, Horror w Arkham to będe musiał trochę zapłacić i wiem mniej więcej jaka będzie zawartość - podsumowywując jestem na to gotowy.
Natomiast gdy kupię grę, powiedzmy Pulsar 2849 ( teraz jest w promocji do kupienia za około 80zł) - to moge być mile zaskoczony że za taką kwotę w środku jest tyle wszystkiego ;p

Nie wiem, może nie potrafię do końca sprecyzować o co mi dokładnie chodzi i temat faktycznie powinien się inaczej nazywać...
Kilka osób odpowiedziało sensownie i chwała im za to ;D
Ale wg. mnie niektórzy to po prostu się czepiają ;p
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2760
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 328 times
Been thanked: 1257 times

Re: Gry z najlepszą relacją cena do zawartości

Post autor: Yuri »

Jak dla mnie niekwestionowamym krolem jest tutaj pierwszy KS od Flying Frog Productions, czyli Shadows of Brimstone w wersji Minecart Pledge. Kupilem z drugiej reki, ale kiedy paka przyszla z jUKej to byla wieksza niz moja pralka. O jakosci kazdej z ok. 400 figsow nie wspomne, bo to wszak FFG. Podobnie tekturki wszelkie, zetony i cudownie polakierowane karty.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Gry z najlepszą relacją cena do zawartości

Post autor: kdsz »

kamilstany pisze: 24 cze 2020, 08:50 Natomiast gdy kupię grę, powiedzmy Pulsar 2849 ( teraz jest w promocji do kupienia za około 80zł) - to moge być mile zaskoczony że za taką kwotę w środku jest tyle wszystkiego ;p
W sieci jest mnóstwo miejsc, gdzie można sobie dokładnie sprawdzić co się znajduje w pudełku. Wydawcy na swoich stronach publikują listę komponentów, youtuberzy zamieszczają unboxingi, są fotki na BGG. Oczywiście mam na myśli gry, które ukazują się w normalnym trybie wydawniczym (nie kickstartery - koty w worku).
kamilstany
Posty: 137
Rejestracja: 10 maja 2018, 14:47
Has thanked: 39 times
Been thanked: 64 times

Re: Gry z najlepszą relacją cena do zawartości

Post autor: kamilstany »

no dobra, zaskoczony to złe określenie...
Bo kupując grę raczej jestem już obeznany z tytułem, wiem mniej więcej co jest w środku pudełka.

To może tak...
Otwierając takie pudełko z przykładowym Pulsarem zawartość wyceniłbym nawet na więcej porównując do wcześniej kupowanych tytułów. I cieszę się, że udało się to kupić właśnie w takiej cenie a nie drożej ;P
toblakai
Posty: 1275
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 226 times
Been thanked: 236 times

Re: Gry z najlepszą relacją cena do zawartości

Post autor: toblakai »

kamilstany pisze: 24 cze 2020, 08:50Chodzi mi po prostu o to, że decydując się na zakup wielkiej gry jak np. wspomniany wcześniej GloomHaven to płacimy za nią nie mało więc mamy prawo spodziewać się w środku dużej ilości zawartości. Lub zawartości dobrej jakości.
Siedząc już jakiś czas w tym hobby wiem że kupując jakąś grę np. od Galakty - Talisman, Horror w Arkham to będe musiał trochę zapłacić i wiem mniej więcej jaka będzie zawartość - podsumowywując jestem na to gotowy.
Natomiast gdy kupię grę, powiedzmy Pulsar 2849 ( teraz jest w promocji do kupienia za około 80zł) - to moge być mile zaskoczony że za taką kwotę w środku jest tyle wszystkiego ;p
Trzeba jeszcze ustalić jaką cenę należy brać pod uwagę w tej dyskusji. Pulsar za 80zł może robić wrażenie, ale tak można powiedzieć o każdej grze która będzie w odpowiedniej promocji. Dlatego aby ustalić jakieś ramy do porównań może trzeba rozważyć SCD?
kamilstany
Posty: 137
Rejestracja: 10 maja 2018, 14:47
Has thanked: 39 times
Been thanked: 64 times

Re: Gry z najlepszą relacją cena do zawartości

Post autor: kamilstany »

toblakai pisze: 24 cze 2020, 09:57 Trzeba jeszcze ustalić jaką cenę należy brać pod uwagę w tej dyskusji. Pulsar za 80zł może robić wrażenie, ale tak można powiedzieć o każdej grze która będzie w odpowiedniej promocji. Dlatego aby ustalić jakieś ramy do porównań może trzeba rozważyć SCD?
Czemu cena ma być wyznacznikiem?
Dla jednego to będzie mało dla drugiego dużo.
Przecież wspomniane tutaj tytuły były w różnych przedziałach cenowych.
Od taniości Star Realms (35 zł) przez średniaki Alchemicy, Terraformacja czy Palladyni (100zł) po droższe Gloomhaven (500zł)
I każdy z tych przykładów idealnie się nadaje niezależnie od ceny. Chodzi po prostu o stosunek tej właśnie kwoty do zawartości.

Może po prostu postaraj się wycenić jakiś tytuł i jeśli wg Ciebie - przykładowo powinien kosztować 200 zł bo zwykle gry tego gabarytu po tyle chodzą ( zawartość, jakość) a jesteś w stanie to kupić za mniej to wg mnie Cena do Zawartości jest relatywnie pozytywna ;)
toblakai
Posty: 1275
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 226 times
Been thanked: 236 times

Re: Gry z najlepszą relacją cena do zawartości

Post autor: toblakai »

kamilstany pisze: 24 cze 2020, 10:13
toblakai pisze: 24 cze 2020, 09:57 Trzeba jeszcze ustalić jaką cenę należy brać pod uwagę w tej dyskusji. Pulsar za 80zł może robić wrażenie, ale tak można powiedzieć o każdej grze która będzie w odpowiedniej promocji. Dlatego aby ustalić jakieś ramy do porównań może trzeba rozważyć SCD?
Czemu cena ma być wyznacznikiem?
Dla jednego to będzie mało dla drugiego dużo.
Przecież wspomniane tutaj tytuły były w różnych przedziałach cenowych.
Od taniości Star Realms (35 zł) przez średniaki Alchemicy, Terraformacja czy Palladyni (100zł) po droższe Gloomhaven (500zł)
I każdy z tych przykładów idealnie się nadaje niezależnie od ceny. Chodzi po prostu o stosunek tej właśnie kwoty do zawartości.

Może po prostu postaraj się wycenić jakiś tytuł i jeśli wg Ciebie - przykładowo powinien kosztować 200 zł bo zwykle gry tego gabarytu po tyle chodzą ( zawartość, jakość) a jesteś w stanie to kupić za mniej to wg mnie Cena do Zawartości jest relatywnie pozytywna ;)
Zgodnie z twoimi założeniami można powiedzieć, że każda gra osiągnie 'najlepszy' stosunek ceny do zawartości przyjmując odpowiednio niską cenę. Zamykamy temat? Bo bez żadnych ram dotyczących ceny, ani tego co to jest 'zawartość' gry nie ma podstaw do dyskusji.
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Gry z najlepszą relacją cena do zawartości

Post autor: Zefireq »

toblakai pisze: 24 cze 2020, 10:20 Zgodnie z twoimi założeniami można powiedzieć, że każda gra osiągnie 'najlepszy' stosunek ceny do zawartości przyjmując odpowiednio niską cenę. Zamykamy temat? Bo bez żadnych ram dotyczących ceny, ani tego co to jest 'zawartość' gry nie ma podstaw do dyskusji.
Jeśli gra A jest bardzo podobna do gry B - wagą, mechaniką, funem, jakością komponentów, liczbą elementów etc., gdzie jedna kosztuje 120 zł, a druga 160 zł, to ta pierwsza ma lepszą relację. Nie widzę potrzeby ustalania obiektywnych ram. Wbrew pozorom wszystko jest podstawą do dyskusji, po prostu nie każda dyskusja jest dla każdego.

Wydaje mi się, że jeśli ktoś nie wydaje naprawdę dużo na planszówki i raczej szuka okazji, niż wspiera kilka KSów miesięcznie, to dobrze zna to uczucie relacji ceny do zawartości. Dla mnie faktycznie niedoścignionym wzorem w tym temacie są Alchemicy - i nie chodzi tylko o wagę pudełka, ale o całe wrażenie, jakie gra robi na stole, a do tego jeszcze dedykowana aplikacja.
Nie wiem natomiast, czy branie pod uwagę gier w mocnych promocjach wpisuje się w pomysł autora tematu, ale jeśli tak, to z moich doświadczeń:
- Ciężarówką przez galaktykę, wyprzedawane swojego czasu za coś koło 40-60 zł, a w środku masa elementów (w tym minifigureczek astronautów) i sporo funu z gry
- Mombasa, także wyprzedawana w śmiesznie niskich cenach jak na ten kaliber gry (60-80zł). Sporo drewna, wielka plansza, masa móżdżenia, a do tego znajduje miejsce w niejednym TOP10 forumowiczów ;)
Ostatnio zmieniony 24 cze 2020, 10:34 przez Zefireq, łącznie zmieniany 3 razy.
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Gry z najlepszą relacją cena do zawartości

Post autor: Halloween »

toblakai pisze: 24 cze 2020, 10:20
kamilstany pisze: 24 cze 2020, 10:13
toblakai pisze: 24 cze 2020, 09:57 Trzeba jeszcze ustalić jaką cenę należy brać pod uwagę w tej dyskusji. Pulsar za 80zł może robić wrażenie, ale tak można powiedzieć o każdej grze która będzie w odpowiedniej promocji. Dlatego aby ustalić jakieś ramy do porównań może trzeba rozważyć SCD?
Czemu cena ma być wyznacznikiem?
Dla jednego to będzie mało dla drugiego dużo.
Przecież wspomniane tutaj tytuły były w różnych przedziałach cenowych.
Od taniości Star Realms (35 zł) przez średniaki Alchemicy, Terraformacja czy Palladyni (100zł) po droższe Gloomhaven (500zł)
I każdy z tych przykładów idealnie się nadaje niezależnie od ceny. Chodzi po prostu o stosunek tej właśnie kwoty do zawartości.

Może po prostu postaraj się wycenić jakiś tytuł i jeśli wg Ciebie - przykładowo powinien kosztować 200 zł bo zwykle gry tego gabarytu po tyle chodzą ( zawartość, jakość) a jesteś w stanie to kupić za mniej to wg mnie Cena do Zawartości jest relatywnie pozytywna ;)
Zgodnie z twoimi założeniami można powiedzieć, że każda gra osiągnie 'najlepszy' stosunek ceny do zawartości przyjmując odpowiednio niską cenę. Zamykamy temat? Bo bez żadnych ram dotyczących ceny, ani tego co to jest 'zawartość' gry nie ma podstaw do dyskusji.
Przeciez jest określona: ilośc i jakośc komponentów w relacji do ceny.

Gloomhaven ma totalnie porabana cene ale dostaje sie za to wystarczajaco duzo w przeliczeniu. Cena/ilosc elementow dobrej jakosci (ewentualnie ich waga i rozmiar).
Tym samym karcianka za 25zł moze miec slaba relacje ceny do zawartosci gdzie jedna karta kosztuje 70 groszy.
kamilstany
Posty: 137
Rejestracja: 10 maja 2018, 14:47
Has thanked: 39 times
Been thanked: 64 times

Re: Gry z najlepszą relacją cena do zawartości

Post autor: kamilstany »

Zefireq pisze: 24 cze 2020, 10:25 Jeśli gra A jest bardzo podobna do gry B - wagą, mechaniką, funem, jakością komponentów, liczbą elementów etc., gdzie jedna kosztuje 120 zł, a druga 160 zł, to ta pierwsza ma lepszą relację. Nie widzę potrzeby ustalania obiektywnych ram. Wbrew pozorom wszystko jest podstawą do dyskusji, po prostu nie każda dyskusja jest dla każdego.

Wydaje mi się, że jeśli ktoś nie wydaje naprawdę dużo na planszówki i raczej szuka okazji, niż wspiera kilka KSów miesięcznie, to dobrze zna to uczucie relacji ceny do zawartości. Dla mnie faktycznie niedoścignionym wzorem w tym temacie są Alchemicy - i nie chodzi tylko o wagę pudełka, ale o całe wrażenie, jakie gra robi na stole, a do tego jeszcze dedykowana aplikacja.
Nie wiem natomiast, czy branie pod uwagę gier w mocnych promocjach wpisuje się w pomysł autora tematu, ale jeśli tak, to z moich doświadczeń:
- Ciężarówką przez galaktykę, wyprzedawane swojego czasu za coś koło 40-60 zł, a w środku masa elementów (w tym minifigureczek astronautów) i sporo funu z gry
- Mombasa, także wyprzedawana w śmiesznie niskich cenach jak na ten kaliber gry (60-80zł). Sporo drewna, wielka plansza, masa móżdżenia, a do tego znajduje miejsce w niejednym TOP10 forumowiczów ;)
Otóż to !

Niektóre gry kupujesz noi co?
...ok kosztują ile kosztują , chcesz to kupisz, nie to nie...
ale czasami uda się zapłacić za podobny tytuł o wiele mniej a za inny o wiele wiecej ;D

Patrząc na ranking BGG i czołówke to można znaleźć kilka przykładów
np. Gry porównywane do siebie, poziomem skomplikowania oraz typem rozgrywki (SW Rebelia oraz WP Wojna o Pierscien) stoją mniej więcej w tym samym przedziale cenowym ok to zrozumiałe. Jeden kupi jeden tytuł i będzie zadowolony drugi- drugi... a jeszcze kto inny oba i wszyscy zadowoleni ;)

Natomiast taki Great Western Trail (ok.130 zł) porównując do Maracaibo ( 200zł) wygląda bardzo okazyjnie. To i to Euro, tu i tu masa komponentów.
Przyjmijmy że najpierw kupiłem Maracaibo, wydałem 200 zł, gra ładna i się podoba- wszystko Super ;) Po jakimś czasie kupuję GWT i co? już po samym otwarciu pudełka mówię sobie, wow za tyle kaski tyle komponentów!

Czaicie o co mi chodzi?
toblakai
Posty: 1275
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 226 times
Been thanked: 236 times

Re: Gry z najlepszą relacją cena do zawartości

Post autor: toblakai »

Halloween pisze: 24 cze 2020, 10:30Przeciez jest określona: ilośc i jakośc komponentów w relacji do ceny.
Dlatego też napisałem, że każda gra będzie miała odpowiednią relację ceny do 'zawartości' gdy cena będzie odpowiednio niska. W postach wyżej padają przykłady gier z super-promocji oraz wyprzedaży. Ja jedynie twierdzę, że przy takim frywolnym podejściu do doboru cen każda gra spełnia warunek posiadania 'zadowalającego stosunku ceny do jakości'.

Jeżeli każdy może dobrać sobie dowolną cenę oraz przypisać dowolną 'wartość' zawartości poszczególnych gier to gdzie tutaj pole do dyskusji? To jedynie kolejny wątek z wymieniankami i postami potakującymi bądź nie. Jeżeli chcemy wyciągnąć jakąś wartość to trzeba mieć jakieś założenia.
ODPOWIEDZ