Potrzebuję taniej i krótkiej gry

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
pogromca_kasztanow
Posty: 9
Rejestracja: 03 lut 2020, 20:04
Has thanked: 4 times

Potrzebuję taniej i krótkiej gry

Post autor: pogromca_kasztanow »

Witam, jakie polecilibyście gry tak do ok.100zł i których czas gry to nie więcej niż godzina? Dodam, że mam już Neuroshime i Res Arcane. Z góry dzięki 😄
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 813
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 128 times
Been thanked: 384 times

Re: Potrzebuję taniej i krótkiej gry

Post autor: kurdzio »

Za mało szczegółów, w sumie można tu napisać n różnych propozycji :?
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Daro_ufo
Posty: 54
Rejestracja: 18 cze 2019, 17:35
Has thanked: 45 times
Been thanked: 2 times

Re: Potrzebuję taniej i krótkiej gry

Post autor: Daro_ufo »

A na ile osób? Jakie gry lubicie? Co Cię interesuje?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Potrzebuję taniej i krótkiej gry

Post autor: rastula »

Nie że musisz kupić pod tymi linkami ;)...(sprawdzałęm ceny na i-szop.pl i takie wyszły najtańsze)


Santa Maria

https://muve.pl/sklep/gry-planszowe/rod ... ign=search


Splendor

https://muve.pl/sklep/gry-planszowe/pla ... ign=search

Star Realms / Hero Realms (

https://aleplanszowki.pl/strategiczne/2 ... podstawowy

https://i-szop.pl/go/Planszostrefa/Hero ... WtcMDl6F38,
Awatar użytkownika
Mortinista
Posty: 362
Rejestracja: 17 wrz 2019, 23:57
Has thanked: 243 times
Been thanked: 158 times

Re: Potrzebuję taniej i krótkiej gry

Post autor: Mortinista »

Cześć,

Wszystko zależy od tego, czego szukasz (w propozycjach uwzględniam cenę w granicach 100 zł i czas trwania do 1 h). Obok gier umieszczam indywidualną ocenę w skali 1-6 :

1. Jak szukasz gry nastawionej na walkę z drugim graczem, w której będzie on miał za zadanie przyjmować/parować/odpierać Twoje ataki jak w Neuroshimie czy Res Arcana lub przebić go punktowo/przelicytować to sprawdź :

a) Monolith Arena - taka neuroshima, tylko zamiast świata post-apo masz świat fantasy. Dodano też mechanikę monolitów co urozmaica grę i powoduje ciekawe zwroty akcji. 4/6
b) Hero Realms / Star Realms - karcianki oparte od deckbuilding, gdzie masz za zadanie pozbawić drugiego gracza życia. Dodatki dodają kooperację i nowe karty. 6/6
c) Dominion - klasyka budowania talii, gdzie masz za zadanie zbudować królestwo i zdobyć jak najwięcej punktów (kupić posiadłości) zanim skończą Wam się karty. 4/6
d) Summoner Wars - pojedynki magów przy użyciu kart na planszy (przypomina mi szachy). Przyjemna i szybka. Składasz talię i walczycie. 5/6
e) Schotten Totten - prosta karcianka polegająca na przeciąganiu kamieni granicznych. Świetna dwu-osobówka. 4/6

2. Jak szukasz gier przyjemnych gier abstrakcyjnych, przy których miło spędzicie czas :

a) Azul - chyba najpopularniejsza gra opierająca się na układaniu kafelków. Pierwszą część dostaniesz już w granicach 100 zł, nowsze trochę drożej. 6/6
b) Patchwork - szycie kocyka na 2-óch graczy. Szybkie i przyjemne. Idealna gra jak nie chcesz grać długo, a nacieszyć się rozgrywką. 4/6
c) Minerały - przyjemna gra w zbieranie minerałów, ciekawe mechaniki zaczerpnięte z gry "hej,to moja ryba". Niedoceniona trochę. 5/6
d) Zamek smoków - ciekawa wersja gry mahjong, ślicznie wykonana i przyjemna. 5/6
e) Fotosynteza - gra z drzewami na planszy, gdzie pomagamy im się rozwinąć starając się by drzewa przeciwnika pozostały w cieniu. 4/6

Poleciłbym Ci tu jeszcze Sagradę/Santorini/Reef/Tash-kalar/Torres - jednak w oczekiwaniu na dodruk ceny podskoczyły powyżej 150 zł (czasem nawet do 200)

3. Jak szukasz prostych gier opartych na dobieraniu kart/kafelków gdzie masz konkretne zadania do wykonania :

a) 7 Cudów Świata/7 Cudów Świata Pojedynek - budowanie cywilizacji antycznej w oparciu o dobrane karty przechodząc przez 3 ery 5/6
b) Capital - najlepsza moim zdaniem gra o budowaniu miasta jaka powstała. 6/6
c) Splendor - zbieranie szlachetnych kamieni, najpopularniejsza gra tego typu obecnie 4/6
d) Szarlatani z Pasikurowic - zabawna gra polegająca na dobieraniu z woreczka składników i wrzucaniu ich do kotła, uważając by nic nie wybuchło. 5/6
e) Wsiąść do pociągu Europa - najładniej wykonana gra o budowaniu połączeń kolejowych. Świetnie się sprawdza jako gra rodzinna. 6/6

4. Jak szukasz prostych gier kooperacyjnych (opartych na współpracy graczy w celu osiągnięcia celu) :

a) Pandemia - latacie po świecie walcząc z rozprzestrzeniającymi się wirusami. 5/6
b) Aeon's End - świetna gra fantasy, oparta na budowaniu talii, gdzie wyruszamy na wyprawę by zgładzić potwory. 6/6
c) Tajniacy - Prosta gra w skojarzenia, gdzie podpowiadamy sobie nie używając słów na kartach. Za zadanie mamy znaleźć tajnego agenta. 4/6
d) Fuse - gra o rozbrajaniu bomb przy użyciu kostek. Przyjemna turlanka dla całej rodziny. Gra na czas. 4/6
e) Harry Potter : Hogwarts Battle - pojedynki w świecie "małego czarodzieja". Walczysz z przeciwnikami znanymi z książek/filmów z podziałem na poszczególne części. 4/6

5. Jak szukasz gry imprezowej (na więcej niż 3 osoby) :

a) Sushi Go Party! - świetna gra imprezowa o składaniu zestawów sushi. 6/6
b) Szeryf z Nottingham - przemycanie towarów pod nosem strażników królestwa. 5/6
c) Dochodzenie - szukanie mordercy w oparciu o wskazówki. 5/6
d) Decrypto - rozszyfrowywanie ukrytych informacji. 4/6
e) Dixit - zgadywanie o który z abstrakcyjnych obrazków chodzi w oparciu o podpowiedzi. 4/6

6. Jak szukasz gry w oparciu o mechanikę worker placement (stawianiu robotników na planszy) :

a) Tuareg (Targi) - gra o tym jak dorobić się bogactwa na pustyni poprzez handel. 6/6
b) Kanagawa - malowanie krajobrazów Japoni przy pomocy kart. 4/6
c) Reykholt - rywalizacja między farmerami produkującymi warzywa na Islandii 4/6
d) The River - budowanie osad nad rzeką. 4/6
e) Sierra West - klimat dzikiego zachodu, gorączki złota i szans na lepszą przyszłość w Sierra Nevada. 4/6

7. Jak szukasz gry z kontrolą terenu (area control) :

a) Metallum - Programowanie ruchów i walka o kontrolę nad wydobyciem surowców w kosmosie. 6/6
b) Smallworld - walki ras o przetrwanie. 5/6
c) Sztuka wojny - walka na planszy przez wystawianie większej ilości jednostek niż przeciwnik. 5/6
d) Ethnos - walka w świecie fantasy o dominację na planszy. 4/6
e) Królestwo Królików - ładna plansza, zbieranie marchewek, przystępna dla dzieci. 5/6

Wiem, że pominąłem na pewno kilka rozsądnych tytułów (pewnie inni forumowicze je podadzą).
Nie podałeś, za dużo kryteriów (poza ceną i czasem trwania), więc trochę strzelałem.
Grałem w powyższe tytuły, większość posiadam i mogę śmiało polecić.

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Piaskoryb
Posty: 423
Rejestracja: 14 lis 2016, 18:56
Has thanked: 112 times
Been thanked: 153 times

Re: Potrzebuję taniej i krótkiej gry

Post autor: Piaskoryb »

tania gra do 100 i w miarę szybka rozgrywka?

Może Samuraj? Bardzo fajna gra strategiczno/taktyczna(?) , 3,5 strony zasad, głębia strategii i możliwości zagrań. Bardzo fajna na 2,3 i 4 osoby. Polecam się zapoznać się u nas pomimo upływu czasu trzyma bardzo mocną pozycję i jest bardzo estetycznie wydana :) czas gry od 20 min do 40 a i mozna nawet 60 jesli kazdy bedzie myslal dlugo nad ruchem :)

Zakazana wyspa przygodówka do 5 osób (albo 4 nie pamietam), ładnie wydana, każda gra to zagadka/łamigłówka do rozwiązania, klimacik jest, kooperacja jest, eksploracja pustyni jest nic ciężkiego ale to nie znaczy że zawsze będziecie wygrywać :) my bardzo lubimy zagrać od czasu do czasu. 45min

Splendor na 4 graczy, kolejna bardzo fajna giereczka - jedna z najstarszych w naszej kolekcji. mamy za soba z 50 gier juz w nią. gralismy ze wszystkimi, młodymi, starymi, sprytnymi i nie sprytnymi, rodzina, znajomymi i wszystkim weszlo. Kolejna z gierek w ktorej trzeba pomyslec co sie robi i pomimo prostoty zasad nie taka łatwa :) 30-45 min

La cosa nostra od 3 do 5 graczy, mafia, morderstwa, uklady nad stolem, wbijanie nozy w plecy i wszystko to co w filmach vegi zamkniete w malym pudelku pelnym radosci albo zniszczonych przyjazni xD czas gry 60 -90min

Sushi party go! Szybka od 2 do 8 graczy (chyba) swietna imprezowka (o ile nikt nie ma problemu z sushi!)

Avalon/reneisance gra imprezowa od 5 do 10 graczy. Gra nad stołem, ukryte role i dedukcja. Bardzo fajna. Avalon szczegolnie ladnie wydany.
pogromca_kasztanow
Posty: 9
Rejestracja: 03 lut 2020, 20:04
Has thanked: 4 times

Re: Potrzebuję taniej i krótkiej gry

Post autor: pogromca_kasztanow »

Dziękuję raskula, Mortinista i Piaskoryb. Nieoceniona pomoc z Waszej strony, na pewno sprawdzę 😄. Jak ktoś słusznie zwrócił uwagę nie podałem kilku istotnych rzeczy, które napiszę teraz gdyby komuś coś przyszło jeszcze do głowy:
-gra dla 2-3 osób
-wolałbym niedużą losowość (oczywiście w granicach możliwości)
-gra w miarę nowa i ładna wizualnie
StrateGeek
Posty: 16
Rejestracja: 27 mar 2020, 20:10
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: Potrzebuję taniej i krótkiej gry

Post autor: StrateGeek »

Jeżeli lubisz świat Neuroshimy tp polecam Konwój - szybka i klimatyczna gierka dla 2 graczy.
Atk
Posty: 1401
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 498 times
Been thanked: 286 times

Re: Potrzebuję taniej i krótkiej gry

Post autor: Atk »

Colt express z 2 ręki (chociaż nówkę w promo koło 100 można kupić jak się nie mylę)
Splendor
Carcassonne
Point Salat
SmallFighter
Posty: 128
Rejestracja: 23 wrz 2019, 10:25
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Potrzebuję taniej i krótkiej gry

Post autor: SmallFighter »

Spiskowcy - szybka karcianka, z dużą dawką negatywnej interakcji
Spacer po Burano - bardzo ładnie wydana gra, która opiera się na zbieraniu kart kamienic.
Ulm - bardzo szybkie euro, oparte na mechanice szachownicy (innowacyjny mechanizm)
Każda wymieniona gra chodzi bardzo dobrze w 2-3 osoby, jest do dostania poniżej 100zł, a co do losowości - jest to względne pojęcie :)
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2098
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 434 times

Re: Potrzebuję taniej i krótkiej gry

Post autor: tomp »

Ostatnio miałem okazję pograć w "Naga Raja", dostaniesz poniżej 100 zł w tym koszty dostawy, czas gry: moja pierwsza partia jakieś 35-40 min, każda kolejna krócej, najszybsza w 15 min.
Jedna uwaga. Gra jest mocno uzależniona od losowości: wyciągane karty + rzuty kośćmi. Jedyne co kontrolujesz to kolejność i ilość kart z ręki + ustawienie kafli na planszy.
Pomimo bardzo dużej losowości bardzo przyjemna i lekka rozgrywka.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
ODPOWIEDZ