Aeon's End - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
plisowanka29
Posty: 10
Rejestracja: 23 lut 2020, 10:51
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Aeons end

Post autor: plisowanka29 »

Pytanie o tury gracza, zagrałam z dwoma magami, wzięłam dwie karty 1, dwie 2 i 2 nemezis, to była moja karta tur, czy to jest prawidłowe?
Drugie pyt: żeby zniszczyć kartę mocy trzeba odrzucić klejnot z ręki 5 razy, tzn ze przez pięć tur nemezis muszę odrzucać po 1 klejnocie?
Freshus
Posty: 294
Rejestracja: 15 sty 2019, 13:00
Has thanked: 50 times
Been thanked: 109 times

Re: Aeons end

Post autor: Freshus »

Talia tur dobrze złożona.

Co do kart mocy to nie do końca rozumiem pytanie. Karta mocy podaną ilość tur poprzez napis MOC 1 (2 itp) -> tyle znaczników kładziemy na karcie. W każdej kolejnej turze ściągamy znacznik z tej karty i jak na niej nie będzie żadnej to efekt po napisie MOC się aktywuje. Zazwyczaj na tych kartach jest również podany warunek, jaki możemy spełnić aby kartę odrzucić. Jeżeli warunkiem jest odrzucenie aetheru (kryształów) to trzeba to zrobić w jednej turze. Jeżeli musimy zapłacić 7, to trzeba zrobić to na raz.

Jeżeli natomiast chodzi Ci o kartę, która brzmi MOC 1: zadaj dmg gravehold lub odrzuć kryształ, powtórz 5 razy -> to odpala się w jednej turze... więc albo odrzucasz kryształy albo miasto dostaje obrażenia (można mieszać, czyli odrzucić np. 2 kryształy, a 4x przyjąć obrażenia na gravehold).
_leigam_
Posty: 948
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 197 times

Re: Aeon's End

Post autor: _leigam_ »

Czy mogę zadać obrażenia z zaklęcia w mniejszym zakresie niż jest na karcie?

Miałem specyficzną sytuacje grając postacią Quilius z wiecznej wojny, która zbiera trofea za zabicie popleczników. Miałem 2 przygotowane zaklęcia na bramach, poplecznik miał życia 5 i mój jeden czar miał taką właśnie moc, natomiast drugi to czar który daje przy zabiciu nim trofeum (moc 1).
Czy można w takim wypadku moc pierwszego zaklęcia wykorzystać nie w pełni i zadać 4 obrażenia żeby dobić poplecznika 2 czarem i zyskać trofeum?
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Dice Settlers +promka Wyspa dinozaurów Calico+promka Twisted Fables ALL-IN + mata i inne
Awatar użytkownika
brutusss
Posty: 233
Rejestracja: 06 lis 2019, 12:19
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 221 times
Been thanked: 56 times

Re: Aeon's End

Post autor: brutusss »

_leigam_ pisze: 12 kwie 2020, 00:37 Czy mogę zadać obrażenia z zaklęcia w mniejszym zakresie niż jest na karcie?

Miałem specyficzną sytuacje grając postacią Quilius z wiecznej wojny, która zbiera trofea za zabicie popleczników. Miałem 2 przygotowane zaklęcia na bramach, poplecznik miał życia 5 i mój jeden czar miał taką właśnie moc, natomiast drugi to czar który daje przy zabiciu nim trofeum (moc 1).
Czy można w takim wypadku moc pierwszego zaklęcia wykorzystać nie w pełni i zadać 4 obrażenia żeby dobić poplecznika 2 czarem i zyskać trofeum?
Nie, nie można.

Jeśli nic nie modyfikuje zasad działania zaklęcia to zadaje pełne obrażenia tylko jednemu celowi.
seszena2
Posty: 103
Rejestracja: 01 lip 2015, 21:46
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Aeon's End

Post autor: seszena2 »

Karta podstawowa nemesis, P12. Zdziesiątkowanie.
Opis karty:
Dwukrotne wyzwolenie. Dowolny gracz OTRZYMUJE DWA ŁADUNKI.

Nie powinno być: TRACI
aeiou871
Posty: 982
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 314 times
Been thanked: 435 times

Re: Aeon's End

Post autor: aeiou871 »

seszena2 pisze: 15 kwie 2020, 08:29 Karta podstawowa nemesis, P12. Zdziesiątkowanie.
Opis karty:
Dwukrotne wyzwolenie. Dowolny gracz OTRZYMUJE DWA ŁADUNKI.

Nie powinno być: TRACI
jest dobrze, nie wszystkie karty Nemesis mają wyłącznie złe efekty - i to jest taki przykład: albo Gravehold otrzymuje 4 obrażenia albo możesz dostać 2 ładunki, jeśli pozwolisz na 2 Wyzwolenia.
speti
Posty: 21
Rejestracja: 10 lut 2020, 11:29
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Aeon's End

Post autor: speti »

Witam. Mam pytanie odnośnie Maski Kłamstw - przy wyzwoleniu dowolny gracz dobiera kartę zepsucia i wtasowuje odrzucone karty do talii. Jeśli któryś z graczy nie ma w chwili wyzwolenia stosu kart odrzuconych, należy wybrać gracza, który takowy posiada, czy nie ma to znaczenia?
Damon22
Posty: 205
Rejestracja: 13 gru 2018, 20:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 95 times
Been thanked: 42 times

Re: Aeon's End

Post autor: Damon22 »

Instrukcja, str. 18

Podczas rozpatrywania efektów kart:
• Jeżeli dany efekt nie może zostać w pełni rozpatrzony, rozpatrzcie tyle ile się da. Jeżeli macie możliwość wyboru pomiędzy dwoma efektami, musicie wybrać opcję, którą możecie rozpatrzyć w pełni.
speti
Posty: 21
Rejestracja: 10 lut 2020, 11:29
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Aeon's End

Post autor: speti »

Czytałem instrukcję, dlatego mam wątpliwości, ponieważ autor gry napisał, że nie posiadając stosu kart odrzuconych i tak dobiera się kartę zepsucia i tasuje talię. Pytanie tylko jak mam poprawnie to wyzwolenie rozpatrzyć.
aeiou871
Posty: 982
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 314 times
Been thanked: 435 times

Re: Aeon's End

Post autor: aeiou871 »

Według mnie można wybrać dowolnego gracza. Na bgg jest dyskusja, w której pada odpowiedź, że jeśli nie masz kart na stosie kart odrzuconych, to nadal możesz dostać kartę zepsucia i musisz wtasować ją w swoją talię. Można powiedzieć, że w tym przypadku wtasowuje stos kart odrzuconych, który po prostu w tym momencie składa się z 0 kart.
speti
Posty: 21
Rejestracja: 10 lut 2020, 11:29
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Aeon's End

Post autor: speti »

Jeszcze jedno pytanie - przygotowanie Księcia Pożeraczy to utworzenie w podstawowym wariancie talii pożarcia z trzech klejnotów, czy wszystkich kart? Na karcie jest napisane, że należy wziąć po karcie z każdego ze stosów zasobów, a na forach zagranicznych piszą tylko o stosach klejnotów. Jak to w końcu jest? :)
Damon22
Posty: 205
Rejestracja: 13 gru 2018, 20:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 95 times
Been thanked: 42 times

Re: Aeon's End

Post autor: Damon22 »

aeiou871 pisze: 25 kwie 2020, 10:07 Według mnie można wybrać dowolnego gracza. Na bgg jest dyskusja, w której pada odpowiedź, że jeśli nie masz kart na stosie kart odrzuconych, to nadal możesz dostać kartę zepsucia i musisz wtasować ją w swoją talię. Można powiedzieć, że w tym przypadku wtasowuje stos kart odrzuconych, który po prostu w tym momencie składa się z 0 kart.
Przecież ten zapis jest tak klarowny, że nie ma nad czym dyskutować. Jeśli wszyscy gracze mają 0 kart w odrzuconych, to można wybrać. Jeśli ktoś ma talię odrzuconych to ją łączy z talią gracza i tasuje, to jest główny zamysł tego nemesis - mieszać w talii, którą w tej grze sobie układamy.
Powyższa interpretacja powoduje luźne podejście do innych przypadków...jak mam 0 życia to też mogę oberwać, czyt. 2 obrażenia dla Gravehold...
Awatar użytkownika
woytas
Posty: 756
Rejestracja: 03 lis 2013, 16:11
Has thanked: 178 times
Been thanked: 139 times

Re: Aeon's End

Post autor: woytas »

speti pisze: 25 kwie 2020, 10:22 Jeszcze jedno pytanie - przygotowanie Księcia Pożeraczy to utworzenie w podstawowym wariancie talii pożarcia z trzech klejnotów, czy wszystkich kart? Na karcie jest napisane, że należy wziąć po karcie z każdego ze stosów zasobów, a na forach zagranicznych piszą tylko o stosach klejnotów. Jak to w końcu jest? :)
Talię kart pochłoniętych składa się tylko z kart klejnotów. W podstawce jest błąd, ale Portal udostępnił erratę (poprawioną kartę Księcia Pożeraczy).
A dokładnie brzmi to tak: Z wierzchnich kart każdego ze stosów zasobów Klejnotów, zaczynając od najdroższej,
utwórz odkryty stos kart i połóż go obok tego arkusza, tworząc stos kart Pochłoniętych.
aeiou871
Posty: 982
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 314 times
Been thanked: 435 times

Re: Aeon's End

Post autor: aeiou871 »

Damon22 pisze: 25 kwie 2020, 10:44
aeiou871 pisze: 25 kwie 2020, 10:07 Według mnie można wybrać dowolnego gracza. Na bgg jest dyskusja, w której pada odpowiedź, że jeśli nie masz kart na stosie kart odrzuconych, to nadal możesz dostać kartę zepsucia i musisz wtasować ją w swoją talię. Można powiedzieć, że w tym przypadku wtasowuje stos kart odrzuconych, który po prostu w tym momencie składa się z 0 kart.
Przecież ten zapis jest tak klarowny, że nie ma nad czym dyskutować. Jeśli wszyscy gracze mają 0 kart w odrzuconych, to można wybrać. Jeśli ktoś ma talię odrzuconych to ją łączy z talią gracza i tasuje, to jest główny zamysł tego nemesis - mieszać w talii, którą w tej grze sobie układamy.
Powyższa interpretacja powoduje luźne podejście do innych przypadków...jak mam 0 życia to też mogę oberwać, czyt. 2 obrażenia dla Gravehold...
Chyba nie rozumiem do końca Twoich intencji albo Ty nie rozumiesz moich. Zawsze możesz wybrać, nawet jeśli jeden mag ma 0 kart w stosie kart odrzuconych, a inny ma tam jakieś karty. I tak - zamysł tego Nemezis jest taki, żeby mieszać magom talie - ale zauważ, że niezależnie od tego czy masz czy nie masz stosu kart odrzuconych, tasowana jest cała talia, więc dokładnie to się dzieje, nawet jeżeli ktoś ma 0 kart na stosie kart odrzuconych. Nie rozumiem zdania o innych przypadkach - zgadza się, jeśli masz 0 życia, możesz przyjąć obrażenia (tzn. dwukrotną ilość obrażeń przenieść na Gravehold) z wyjątkiem sytuacji, w których obrażenia ma dostać mag z najniższą liczbą punktów życia - wtedy wyczerpany mag nie może ich przyjąć.
speti
Posty: 21
Rejestracja: 10 lut 2020, 11:29
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Aeon's End

Post autor: speti »

aeiou871 pisze: 25 kwie 2020, 13:02
Damon22 pisze: 25 kwie 2020, 10:44
aeiou871 pisze: 25 kwie 2020, 10:07 Według mnie można wybrać dowolnego gracza. Na bgg jest dyskusja, w której pada odpowiedź, że jeśli nie masz kart na stosie kart odrzuconych, to nadal możesz dostać kartę zepsucia i musisz wtasować ją w swoją talię. Można powiedzieć, że w tym przypadku wtasowuje stos kart odrzuconych, który po prostu w tym momencie składa się z 0 kart.
Przecież ten zapis jest tak klarowny, że nie ma nad czym dyskutować. Jeśli wszyscy gracze mają 0 kart w odrzuconych, to można wybrać. Jeśli ktoś ma talię odrzuconych to ją łączy z talią gracza i tasuje, to jest główny zamysł tego nemesis - mieszać w talii, którą w tej grze sobie układamy.
Powyższa interpretacja powoduje luźne podejście do innych przypadków...jak mam 0 życia to też mogę oberwać, czyt. 2 obrażenia dla Gravehold...
Chyba nie rozumiem do końca Twoich intencji albo Ty nie rozumiesz moich. Zawsze możesz wybrać, nawet jeśli jeden mag ma 0 kart w stosie kart odrzuconych, a inny ma tam jakieś karty. I tak - zamysł tego Nemezis jest taki, żeby mieszać magom talie - ale zauważ, że niezależnie od tego czy masz czy nie masz stosu kart odrzuconych, tasowana jest cała talia, więc dokładnie to się dzieje, nawet jeżeli ktoś ma 0 kart na stosie kart odrzuconych. Nie rozumiem zdania o innych przypadkach - zgadza się, jeśli masz 0 życia, możesz przyjąć obrażenia (tzn. dwukrotną ilość obrażeń przenieść na Gravehold) z wyjątkiem sytuacji, w których obrażenia ma dostać mag z najniższą liczbą punktów życia - wtedy wyczerpany mag nie może ich przyjąć.
Na BGG też mi napisali, że gracze mogą sami zdecydować, kto dobierze kartę zepsucia, a to kto ile ma kart na discardzie i czy w ogóle, nie ma znaczenia. Jeśli ich nie ma, to po prostu tasuje talię dobierania wraz z dobraną kartą zepsucia.
Damon22
Posty: 205
Rejestracja: 13 gru 2018, 20:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 95 times
Been thanked: 42 times

Re: Aeon's End

Post autor: Damon22 »

Musisz wykorzystać w pełni to znaczy musisz wykorzystać w pełni, a nie wybierać sobie lepszą niepełną opcję!
Ale ok, nikt Wam nie broni korzystać z "Home Rules". :wink:
aeiou871
Posty: 982
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 314 times
Been thanked: 435 times

Re: Aeon's End

Post autor: aeiou871 »

Damon22 pisze: 25 kwie 2020, 20:44 Musisz wykorzystać w pełni to znaczy musisz wykorzystać w pełni, a nie wybierać sobie lepszą niepełną opcję!
Ale ok, nikt Wam nie broni korzystać z "Home Rules". :wink:
Twój argument nie ma tutaj zastosowania. Masz w Wyzwoleniu 2 zdania (nie mam pod ręką polskiej wersji): "Any player gains a corruption and places it on top of their deck. That player shuffles their discard pile into their deck." - Dowolny gracz - a więc nie taki, który ma niezerowy stos kart odrzuconych - dostaję kartę zepsucia, po czym ten sam gracz tasuję swoją talię razem ze stosem kart odrzuconych - jeśli stos kart odrzuconych jest pusty, trudno. Już tłumaczyłem post wcześniej, że niezależnie od tego czy są karty na discardzie czy nie, cała talia jest tasowana. To nie jest wybranie lepszej, niepełnej opcji, w obu przypadkach gracz tasuje całą swoją talię z nowozdobytymi kartami zepsucia.

Podałem Ci link do tematu na bgg, gdzie wypowiada się autor gry i współautor gry od części legacy. Gra ma też oficjalną wersję cyfrową (m. in. na Steam) - tutaj screen, który potwierdza, że można wybrać gracza, który ma 0 kart na discardzie. W przykładzie toczy się tura Nemezis, aktywuje się Demiurg Zguby, powodując Wyzwolenie, Brama ma 0 kart na discardzie, Jian - 4, a mimo to gracz ma wybór, która z nich ma otrzymać kartę zepsucia Jeżeli te argumenty Cię nie przekonują, polecam grę według Twoich homerulesów.
Awatar użytkownika
Piaskoryb
Posty: 423
Rejestracja: 14 lis 2016, 18:56
Has thanked: 112 times
Been thanked: 153 times

Re: Aeon's End

Post autor: Piaskoryb »

aeiou871 pisze: 25 kwie 2020, 22:11
Damon22 pisze: 25 kwie 2020, 20:44 Musisz wykorzystać w pełni to znaczy musisz wykorzystać w pełni, a nie wybierać sobie lepszą niepełną opcję!
Ale ok, nikt Wam nie broni korzystać z "Home Rules". :wink:
Twój argument nie ma tutaj zastosowania. Masz w Wyzwoleniu 2 zdania (nie mam pod ręką polskiej wersji): "Any player gains a corruption and places it on top of their deck. That player shuffles their discard pile into their deck." - Dowolny gracz - a więc nie taki, który ma niezerowy stos kart odrzuconych - dostaję kartę zepsucia, po czym ten sam gracz tasuję swoją talię razem ze stosem kart odrzuconych - jeśli stos kart odrzuconych jest pusty, trudno. Już tłumaczyłem post wcześniej, że niezależnie od tego czy są karty na discardzie czy nie, cała talia jest tasowana. To nie jest wybranie lepszej, niepełnej opcji, w obu przypadkach gracz tasuje całą swoją talię z nowozdobytymi kartami zepsucia.

Podałem Ci link do tematu na bgg, gdzie wypowiada się autor gry i współautor gry od części legacy. Gra ma też oficjalną wersję cyfrową (m. in. na Steam) - tutaj screen, który potwierdza, że można wybrać gracza, który ma 0 kart na discardzie. W przykładzie toczy się tura Nemezis, aktywuje się Demiurg Zguby, powodując Wyzwolenie, Brama ma 0 kart na discardzie, Jian - 4, a mimo to gracz ma wybór, która z nich ma otrzymać kartę zepsucia Jeżeli te argumenty Cię nie przekonują, polecam grę według Twoich homerulesów.
Nie ma się o co kłócić, masz rację. Jeśli przepisałeś dokładnie tekst to jak wół jest napisane że wybieracie kto z graczy dostanie kartę zepsucia, jest dodawana na szczyt talii (dobierania) i tasujesz tą talię razem z stosem odrzuconych. Więc bez różnicy czy masz stos odrzucony czy nie. Na rozum jeśli nie masz odrzuconych kart to znaczy że wszystkie są w tali a skoro i tak wszystkie masz ze sobą wymieszać to co za różnica? Pozdrawiam
Damon22
Posty: 205
Rejestracja: 13 gru 2018, 20:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 95 times
Been thanked: 42 times

Re: Aeon's End

Post autor: Damon22 »

No to pięknie. Wychodzi na to, że jest błąd na karcie. Powinno być bierzesz kartę i JEŚLI masz talię odrzuconych to ją w wrzucasz do talii.
Ciekawe ile jeszcze takich kwiatków jest... Gdzie te kontrole jakości przed wydaniem gry?
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3359
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1119 times
Been thanked: 1285 times

Re: Aeon's End

Post autor: seki »

Nie traktował bym tego jako błędu. Osobiście nie widziałem problemu i nie sądziłem że ktoś może mieć problem z interpretacją. Masz potasować discard że swoim deckiem a że na discardzie jest zero kart nic nie zmienia. Tasujesz tak czy siak i to jest Twoja największa kara.
Awatar użytkownika
Domeru
Posty: 107
Rejestracja: 07 kwie 2019, 00:57
Has thanked: 248 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Aeon's End

Post autor: Domeru »

Nie ma tam żadnego błędu. Gdyby brak kart na stosie kart odrzuconych traktować jako brak stosu, to nie dałoby się zagrać żadnej karty klejnotu/artefaktu, ani aktywować zaklęcia, bo przecież w instrukcji jest, że zagrane karty odkłada się na stos kart odrzuconych. No chyba że te wszystkie zapisy w instrukcji to też błędy... :D
Dominik Sobociński
https://www.facebook.com/groups/gry.pla ... i.zdjecia/ - nie tylko zdjęcia planszówek, ale między innymi. :P
https://www.boardgamegeek.com/user/Domeru - mój profil na BGG
Freshus
Posty: 294
Rejestracja: 15 sty 2019, 13:00
Has thanked: 50 times
Been thanked: 109 times

Re: Aeon's End

Post autor: Freshus »

Jaki błąd. Coś jest chyba z Tobą nie tak. Co za różnica czy masz 10 kart na stosie odrzuconych i 10 kart w talii vs 20 kart w talii i 0 kart w stosie odrzuconym skoro i tak dobierasz kartę zepsucia i tasujesz ją ze wszystkimi 20 kartami... Czyli tak czy siak tasujesz wszystko. Abstrahując od tego, że takie wtasowanie stosu kart odrzuconych czasem może być in plus, bo jeżeli leży tam powiedzmy 5 kart, w których jest 1/2 silne karty z naszej talii to szybciej się do nich ponownie dorwiemy... Więc...

Reasumując, na karcie nie ma żadnego błędu, nie jest to żaden kwiatek, aż się dziwię że ktokolwiek ma z tym problemy. Przepraszam jeżeli zbyt obcesowo się wyraziłem, ale 10 osób Ci się stara wytłumaczyć, a Ty dalej swoje...
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 87 times
Been thanked: 43 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: MrAtrion »

Właśnie skończyłem drugą rozgrywkę. Jestem oczarowany :D

Pierwszą wygrałem, bo używałem zaklęć na wszystkich bramach (w połowie doczytałem, że na zamkniętych można tylko gdy w danej turze ją wzmocniliśmy). Druga to... Byłem blisko :D Gnieworodny miał tylko 1 kartę i jednego poplecznika z 1 punktem życia. Niestety turę wcześniej wpadła karta wyrzucająca z rąk tyle kart, ile jest znaczników na Nemezisie. Pech chciał, że miał ich 12 xD

Ostatecznie - gra świetna i będę rozszerzał. W sumie to już zamówiłem dodatki :D

Ale mam 2 pytania:

Zaklęcia aktywuje się dopiero w następnej rundzie. A co z opisem kart pozwalającym aktywowanie przygotowanych zaklęć dowolnego gracza? Np Odłamek Granitu: Aktywuj przygotowane zaklęcie dowolnego gracza". Albo Ognisty Bicz "Gdy przygotowane: możesz podczas fazy głównej swojej tury wydać 2 eteru, aby aktywować przygotowane zaklęcie dowolnego gracza". Czy mogę Bicz przygotować i w tej samej turze za 2 eteru aktywować?
pyz
Posty: 71
Rejestracja: 26 paź 2014, 19:46
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: pyz »

Możesz od razu skorzystać z umiejki Bicza bezpośrednio po przygotowaniu go! Tak samo mając na ręku Odłamek Granitu. Przygotowujesz i odpalasz.
piotrlenda
Posty: 20
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:16
Has thanked: 5 times
Been thanked: 4 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: piotrlenda »

MrAtrion pisze: 07 maja 2020, 16:10 Właśnie skończyłem drugą rozgrywkę. Jestem oczarowany :D

Pierwszą wygrałem, bo używałem zaklęć na wszystkich bramach (w połowie doczytałem, że na zamkniętych można tylko gdy w danej turze ją wzmocniliśmy).
Zaraz, zaraz nie wiem czy grasz zgodnie z instrukcją. Zaklęć możesz używać na wszystkich bramach, zarówno otwartych jak i zamkniętych. Różnica polega na tym, że zaklęć na otwartych MOŻESZ użyć kiedy chcesz, a zaklęć na zamkniętych MUSISZ użyć w najbliższej turze, nie ma to nic wspólnego ze wzmacnianiem bram.
ODPOWIEDZ