51. Stan: Nowa Era

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
demu
Posty: 1
Rejestracja: 23 gru 2014, 16:55

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: demu »

Takie dość banalne pytania, ale naprawdę szukam tego i nie mogę znaleźć. Czy moglibyście mi pomóc?

1. Podliczanie punktów: Czy nie odrzucamy punktów zwycięstwa z bazy w fazie w której wszystko czyścimy?
2. Podliczanie punktów: Jak dobrze rozumiem- liczę punkty za każde przyłączone lokacje na koniec każdej tury od nowa. Czy punkty, które leżą na lokacjach też liczę zawsze od nowa? Podwyższają za każdym razem wartość karty podczas przeliczania dopóki ktoś mi jej nie zniszczy?
3. Umowy/współpraca z kartami przeciwnika- Czy mogę kłaść swój żeton na niebieskim polu karty przeciwnika, którą trzyma pod bazą?
4. Mogę mieć 3 żetony frakcji na kartach różnych przeciwników czy jednego przeciwnika też?
5. Czy mogę wysłać robotników do trzech lokacji przeciwnika + podpisać 3 umowy z tymi samymi kartami lub innymi kartami?
metyu
Posty: 381
Rejestracja: 12 gru 2012, 11:08
Been thanked: 1 time

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: metyu »

1. Nie odrzucamy, ani z bazy ani z lokacji.
2. Sumujesz punkty na bazie, punkty na lokacjach i punkty za lokację, za każdym razem od zera.
3. Nie.
4. Dowolnie, możesz podpisać umowy z lokacjami jednego przeciwnika lub kilku.
5. Nie, z jedną lokacją możesz podpisać tylko jedną umowę. Tak samo z robotnikami, chociaż w dodatku są lokacje do których możesz wysłać dowolną ilość robotników(nie kładziesz na nich swojego żetonu).
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Veridiana »

Myślę, że koledze chodziło w pytaniu 5) o to czy można zarówno posłać robotnika do lokacji przeciwnika, jak i podpisać z nią umowę. Odpowiedz brzmi - można. Można w sumie wykorzystac wszystkie 3 znaczniki służące do oznaczania wysłanych robotników oraz wszystkie 3 znaczniki podpisanych umów. Nie można jednak dwa razy posłać robotnika do tej samej lokacji ani podpisać z nią dwóch umów.
mate00
Posty: 196
Rejestracja: 19 sty 2014, 20:10
Lokalizacja: Łódź

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: mate00 »

Veridiana pisze:Nie można jednak dwa razy posłać robotnika do tej samej lokacji ani podpisać z nią dwóch umów.
W Ruinach pojawiły się lokacje z produkcją otwartą, do których możesz wysyłać tylu robotników, ilu chcesz.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Veridiana »

No wiem. Ale ja mówię o zasadach ogólnych.
ciupakabrans
Posty: 57
Rejestracja: 25 lut 2014, 16:47

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: ciupakabrans »

Mam kilka pytań odnośnie NE, wczoraj zagrałem z dziewczyna pierwszą partie. Mam kilka wątpliwości.
1. Punkty zwycięstwa - czy zbieramy znaczki z punktami co turę od początku, czy z każdą turą one zostają na kartach, czy jak Wy to robicie?
2. Myślałem że NE będzie bardziej podobna do Osadników:NI, ale troszkę się rozczarowałem, po pierwsze jest bardzo mało kart produkcji i trochę rozgrywka jest dziwna, ponieważ ja nabudowałem dużo kart cech i akcji, moja dziewczyna miała b. dużo akcji - no ale kiszka jest z tym że do wykonania akcji trzeba wysłać pracownika;/ Czyli ogólnie na turę można wykonać ok 3 akcji, w Osadnikach nie było takich problemów. Dlatego też mnie to dziwi że jest o wiele wiele więcej kart akcji niż produkcji, a ciężko je użyć bo jesteśmy bardzo ograniczeni. No chyba że jakoś źle gramy.
3. jeśli podpisuję umowę z przeciwnikiem, to czy ta umowa trwa do końca gry, czy tury? Jeśli do końca gry to czy przeciwnik ma jakieś niedogodności w tym wypadku czy może tej karty używać normalnie jakby była jego?
Grishnak
Posty: 32
Rejestracja: 21 maja 2014, 12:46
Has thanked: 1 time

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Grishnak »

ciupakabrans pisze:Mam kilka pytań odnośnie NE, wczoraj zagrałem z dziewczyna pierwszą partie. Mam kilka wątpliwości.
1. Punkty zwycięstwa - czy zbieramy znaczki z punktami co turę od początku, czy z każdą turą one zostają na kartach, czy jak Wy to robicie?
2. Myślałem że NE będzie bardziej podobna do Osadników:NI, ale troszkę się rozczarowałem, po pierwsze jest bardzo mało kart produkcji i trochę rozgrywka jest dziwna, ponieważ ja nabudowałem dużo kart cech i akcji, moja dziewczyna miała b. dużo akcji - no ale kiszka jest z tym że do wykonania akcji trzeba wysłać pracownika;/ Czyli ogólnie na turę można wykonać ok 3 akcji, w Osadnikach nie było takich problemów. Dlatego też mnie to dziwi że jest o wiele wiele więcej kart akcji niż produkcji, a ciężko je użyć bo jesteśmy bardzo ograniczeni. No chyba że jakoś źle gramy.
3. jeśli podpisuję umowę z przeciwnikiem, to czy ta umowa trwa do końca gry, czy tury? Jeśli do końca gry to czy przeciwnik ma jakieś niedogodności w tym wypadku czy może tej karty używać normalnie jakby była jego?
1. Punkty zwycięstwa nigdy nie są zdejmowane w fazie czyszczenia pola gry. To co uzbierałeś, zostaje.
2. 3 akcje, zakładając 3 robotników z karty frakcji, owszem... przez dwie pierwsze tury;) Potem nie widzę problemu produkować 8-10 robotników co turę, pozyskując kolejnych w ramach innych akcji/umów/zdobyczy. Pierwsza partia zawsze wygląda mało "growo", w miarę ogarnięcia kart i kombinacji takowych, będzie duuużo lepiej, gwarantuję.
3. Do końca gry lub do momentu, gdy zdecydujesz się ją odrzucić, bądź przeciwnik Ci ją wywali akcją. Nie, przeciwnik nie ma z tego tytułu żadnych niedogodności, lokacja działa normalnie.
ciupakabrans
Posty: 57
Rejestracja: 25 lut 2014, 16:47

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: ciupakabrans »

No z tymi robotnikami mnie zaskoczyłeś, nie wydaje mi się żeby było tyle kart produkcji robotników żeby 2 osoby mogły mieć po 8 robotników na turę, wiem jeszcze że są akcje które np za 1 robotnika dają 2ch. Ale nie moge sobie wyobrazić żeby ich mi się namnożyło aż 8:)
Ash
Posty: 293
Rejestracja: 19 wrz 2011, 23:19
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 1 time

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Ash »

Czy mogę użyć 'Siedziba gangu' żeby najechać lokację z ręki i natychmiast zgarnąć zawartość czerwonego pola zamiast wkładać pod bazę? (to sugerowałby ikonografia). Znam instrukcję (i jej wady), ale czy autor gdzieś wypowiedział się na ten temat?
Grishnak
Posty: 32
Rejestracja: 21 maja 2014, 12:46
Has thanked: 1 time

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Grishnak »

Ash pisze:Czy mogę użyć 'Siedziba gangu' żeby najechać lokację z ręki i natychmiast zgarnąć zawartość czerwonego pola zamiast wkładać pod bazę? (to sugerowałby ikonografia). Znam instrukcję (i jej wady), ale czy autor gdzieś wypowiedział się na ten temat?
Nie, bo musi to być lokacja przeciwnika.

"Po wykonaniu udanej akcji podboju na Lokację przeciwnika możesz zabrać Zdobycze wyszczególnione w polu czerwonym oraz zdecydować o nieziszczeniu Lokacji (czyli zdecydować o niezmienianiu jej w Zgliszcza)."
Ash
Posty: 293
Rejestracja: 19 wrz 2011, 23:19
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 1 time

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Ash »

Grishnak pisze:
Ash pisze:Czy mogę użyć 'Siedziba gangu' żeby najechać lokację z ręki i natychmiast zgarnąć zawartość czerwonego pola zamiast wkładać pod bazę? (to sugerowałby ikonografia). Znam instrukcję (i jej wady), ale czy autor gdzieś wypowiedział się na ten temat?
Nie, bo musi to być lokacja przeciwnika.

"Po wykonaniu udanej akcji podboju na Lokację przeciwnika możesz zabrać Zdobycze wyszczególnione w polu czerwonym oraz zdecydować o nieziszczeniu Lokacji (czyli zdecydować o niezmienianiu jej w Zgliszcza)."
Ok,ale skąd mam wiedzieć, że to co w instrukcji nie jest bullshitem tak jak w przypadku 'Siedziby Borgo', gdzie okazało się, że to ikonografia ma rację i można najeżdżać dowolną lokację, także tą z ręki.
Grishnak
Posty: 32
Rejestracja: 21 maja 2014, 12:46
Has thanked: 1 time

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Grishnak »

Gdyby można było pozyskiwać surowce za podbój z ręki, w tej same turze, wg mnie to byłby unbalance stulecia.
Poza tym opis karty mówi, że można wybrać nie wyburzanie lokacji, co nigdy się nie dzieje w przypadku podbijania kart z ręki.
Tak to sobie tłumaczę;)
Ash
Posty: 293
Rejestracja: 19 wrz 2011, 23:19
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 1 time

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Ash »

Bardzo proszę o wytłumaczenie:

Najpierw autor przyznaje, że to opis na 'cysternie' jest ok, a na stronie 18 błąd, że pozyskiwać surowiec można w dowolny sposób.
https://boardgamegeek.com/article/7764609#7764609
https://boardgamegeek.com/thread/709398 ... nd-contest

a potem w instrukcji do Winter znowu uparcie powraca 'w fazie produkcji'/
Grishnak
Posty: 32
Rejestracja: 21 maja 2014, 12:46
Has thanked: 1 time

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Grishnak »

Ash pisze:Bardzo proszę o wytłumaczenie:

Najpierw autor przyznaje, że to opis na 'cysternie' jest ok, a na stronie 18 błąd, że pozyskiwać surowiec można w dowolny sposób.
https://boardgamegeek.com/article/7764609#7764609
https://boardgamegeek.com/thread/709398 ... nd-contest

a potem w instrukcji do Winter znowu uparcie powraca 'w fazie produkcji'/
Instrukcje nigdy nie były mocną stroną Portalu;)
Punkt zwycięstwa dostajemy za pozyskanie danego surowca w dowolny sposób, w fazie produkcji bądź akcji. Wszystkie dostępne sposoby pozyskania danego surowca uruchamiają cechę karty.
Ash
Posty: 293
Rejestracja: 19 wrz 2011, 23:19
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 1 time

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Ash »

W tym wątku (dotyczącym 'Juggi's Crew') próbuje się to wyjaśnić w następujący sposób:

-z kart lokacji z cechą ('plac budowy', 'cysterna') pobieramy PZ w każdej fazie po pozyskaniu surowca
- z kart produkcyjnych ('ekipa Juggiego', 'Zakon Spluwy') pobieramy PZ tylko w fazie produkcji.

https://boardgamegeek.com/thread/870997 ... rification
Grishnak
Posty: 32
Rejestracja: 21 maja 2014, 12:46
Has thanked: 1 time

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Grishnak »

Zgadza się, karty z cechą produkcji dają punkty zwycięstwa tylko za surowce zdobyte w fazie produkcji, natomiast te z cechą, za surowce pozyskane w fazie produkcji bądź akcji.
zuberro
Posty: 54
Rejestracja: 28 lip 2015, 10:53

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: zuberro »

Hej, mam pytanie które pewnie juz padało ale nie moge odnaleźć podobnego wątku. Czy znacie jakieś gry podobne do Nowe Ery ? Znam już Rftg, Glory to Rome, Osadnicy, San Juan. Czy macie jeszcze pomysły dotyczące jakiś podobnych karcianek (strategiczne z dużą dozą myślenia)?
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Veridiana »

Dziedzictwo, Pory roku, Innowacje. I wbrew pozorom - Cywilizacja Poprzez Wieki i Nations. Każda inna od siebie i od tych, które wymieniłeś Ty.
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: evenstar »

Czy można przenosić surowce między magazynami :?:
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
Trampon
Posty: 359
Rejestracja: 26 mar 2012, 13:44
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Trampon »

Czy reguła 3 dotyczy również ilości lokacji danego typu (produkcja, cecha, akcja) przyłączonych do naszego umownego stanu?
"Od zawsze" grałem że tak - czyli w efekcie można mieć maksymalnie 9 przyłączonych lokacji (w układzie 3x3).
Dziś odpowiadałem na FB na pytanie dotyczące NE i przy okazji wrzuciłem info o tym ograniczeniu (maks 9 lokacji oznacza maks 9 PZ za te lokacje). Pytający zwrócił uwagę że takiej informacji nie ma w instrukcji, sprawdziłem - nie ma.

Albo więc wymyśliłem to ograniczenie (bazując np. na obrazkowym przykładzie dot. wystawiania lokacji w instrukcji) - albo temat został doprecyzowany w jakimś FAQ. Jeśli ktoś mógłby to wyjaśnić to poproszę, przekażę też pytającemu aby potwierdzić lub skorygować to co mu napisałem).
"W świecie kolekcjonerów nader często dochodzi do zbrodni. Kolekcjonerzy to szaleńcy albo fanatycy na granicy szaleństwa, zaślepieni żądzą posiadania zdolni są do najgorszych przestępstw".
E. Niziurski, Nowe Przygody Marka Piegusa.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 314 times
Been thanked: 344 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: tomb »

Nigdzie nie czytałem o takim ograniczeniu.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
ODPOWIEDZ