Regrywalna gra do rozbudowania skromnej kolekcji

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
voltex
Posty: 11
Rejestracja: 19 cze 2017, 18:16

Regrywalna gra do rozbudowania skromnej kolekcji

Post autor: voltex »

Panowie i Panie nie będę oryginalny. Dosyć niedawno wszedłem w świat planszówek, ale bardzo się wkręciłem. Otóż chciałbym sobie zrobić małą mini-kolekcję do grania z dziewczyną lub bratem i czasami znajomymi. No ale do rzeczy:

Moje aktualnie doświadczenie z grami:

Grałem na razie w 5 gier planszowych (nie licząc chińczyka, szachów, itd).

7 cudów świata: Pojedynek - w tej grze jestem zakochany. Jest prosta do grania, ale daje dużo możliwości kombinowania. Ten typ nazywa się chyba deckbuilder? Bardzo podoba mi się mechanika. Mam ją od około 2 tygodni a zagraliśmy z bratem chyba z 50 razy. Właśnie takiej regrywalności szukam w grze, którą chcę nabyć.

Wsiąść do pociągu: Europa - ta gra wciągnęła mnie w świat planszówek, bardzo przyjemna na spotkania ze znajomymi, ładna. Ogólnie bardzo ją lubię, ale to jest taka gra typowo rodzinna, gdzie nie ma możliwości zastosować wyszukanych strategii. Posiadam ją w kolekcji i czasami gości u nas na stole.

Robinson Crusoe - no i tutaj jest zgrzyt. To pierwsza gra, którą kupiłem zaintrygowany wysokim miejscem w rankingu na BGG. Ale totalnie nam nie siadła. Sama mechanika kooperacji to nie jest coś dla nas. Brakowało rywalizacji i negatywnej interakcji. Gra miała dużo zasad, o których trzeba pamiętać. Dłużyła nam się rozgrywka. W jednej rundzie dużo było akcji, które trzeba było rozważyć. Totalnie się nie spodobała nam.

Patchwork - tej gry nie mam w swojej kolekcji ale grałem u znajomych. Gra wydawała się przyjemna na parę razy, ale nie wiem czy by często była u nas wyjmowana z szafy. Ogólnie bardzo fajna i pewnie bym nie żałował pieniędzy na nią, ale jednak ta liczba możliwych ruchów nie była duża w czasie rozgrywki.

Ucieczka: Świątynia zagłady - gra mi nie podeszła. Zbyt chaotyczna, 0 strategii i wszystko oparte na szczęściu. Fajna na raz, ale drugiej partyjki w nią bym nie rozegrał.

Ile osób mam do gry?

Najczęściej będzie to wariant 2 osobowy (2 chłopaków po polibudzie +25 lat), czasami w gronie znajomych 4 osoby (wszyscy +25 lat). Więc idealnie by była gra która świetnie sprawdza się na 2 osoby z ewentualną możliwością gry na 4 (ale to nie jest wymóg).

Czas gry?

No myślę, że nie więcej jak 2-2,5h (dla osób już znających zasady). Przy dłuższej rozgrywce myślę, że już będziemy się męczyć.

Cena

No tutaj nie ma granicy. Wolę wydać więcej na dobrą grę, niż żałować wydanych pieniędzy.

Co jest dla mnie najważniejsze w grze?

Przede wszystkim regrywalność. Musi być jak największa, ponieważ nie planujemy mieć 100 planszówek. Niestety budżet nam na to nie pozwala. Chcielibyśmy mieć docelowo kilkanaście gier, w które naprzemiennie moglibyśmy pograć w wolnych chwilach i oderwać się od komputerów w codziennym życiu. Nie przeszkadza nam negatywna interakcja, a wręcz jest wskazana. Lubimy rywalizację, a nie strzelanie do jednej bramki. ;) Oczywiście fajnie by było jakby gra nie wywoływała agresji ale właśnie ten syndrom "jeszcze jednej partyjki" ;)

Mechaniki i tryby gry, które na pewno odpadają

Nie jesteśmy raczej zainteresowani grami typu kooperacja. Tym bardziej grami "na jeden raz", typu Time Stories. Gry imprezowe typu Tajniacy też nie są dla nas. Gry typu LCG też niestety odpadają, chociaż tutaj jest mój mocny kandydat Android Netrunner, ale chyba za bardzo trzeba by było "wejść" w tę grę.

Gry, których kupno rozważam

Poczytałem trochę i pooglądałem na yt różne recenzje i jestem bardzo zainteresowany takimi grami:

Clank! Nie obudź smoka - na podstawie recenzji jestem bardzo zaintrygowany. Pewnie jak wyjdzie polska wersja i nie będzie kosztować majątku to ją zakupię. Po tylu rozgrywkach w 7 cudów świata pojedynek ten motyw deckbuildingu bardzo mi się spodobał.

Android Netrunner - jak pisałem wyżej. To ciekawa opcja, ale jednak to jest LCG. Tematyka i klimat jest bardzo w moim stylu, ponieważ jestem fanem serialu Mr Robot. Czy podstawka starcza na dużo partii? Widziałem, że dodatki kosztują parę złotych.

Terraformacja Marsa - bardzo dużo pochlebnych recenzji. Ale nie wiem jak się sprawuje na dwie osoby. Myślę, że może to być dobry wybór. Jak uważacie, gra jest regrywalna?

Blood Rage - tutaj mnie troszkę cena odstrasza. Nie wiem czy gra jest warta tyle, zwłaszcza, że w prywatnych rankingach była poniżej top10, ewentualnie ledwo się łapała. Ktoś ma jakieś doświadczenia z tą grą? Jak się prezentuje po większej ilości gier, dalej wciąga?

No i to by było na tyle. Z góry dziękuję bardzo za wszystkie polecenia i jednocześnie przepraszam za ścianę tekstu. Chciałem dokładnie nakreślić czego szukam. Oczywiście gry podane wyżej to tylko moje pomysły co może mi się spodobać. Jestem jak najbardziej otwarty na wszystkie propozycje.
Ostatnio zmieniony 19 cze 2017, 21:24 przez voltex, łącznie zmieniany 1 raz.
c08mk
Posty: 2462
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Regrywalna gra do rozbudowania skromnej kolekcji

Post autor: c08mk »

voltex pisze:Android Netrunner - jak pisałem wyżej. To ciekawa opcja, ale jednak to jest LCG. Tematyka i klimat jest bardzo w moim stylu, ponieważ jestem fanem serialu Mr Robot. Czy podstawka starcza na dużo partii? Widziałem, że dodatki kosztują parę złotych.
Dodatki w Android są tanie ponieważ Galakta porzuciła tytuł. Stąd w wersji PL jest podstawka i jeden lub dwa cykle. Wersja ENG ma znacznie więcej dodatków. Dodatkowo do LCGów trzeba tworzyć deck przed grą i każdy z graczy w zasadzie musi zrobić to sam. Dając komuś gotowy deck do gry będzie wrażenie, że gracz wykonuje to co się samemu zaplanowało i w dodatku wiadomo jak skontrować jego zagrania.

Mage Knight jest dobrą grą ale czas gry jest dużo dłuższy. Na pewno warto się jednak przyjrzeć zwłaszcza, że bardziej wolicie gry optymalizacyjne niż oparte na losowości.
voltex
Posty: 11
Rejestracja: 19 cze 2017, 18:16

Re: Regrywalna gra do rozbudowania skromnej kolekcji

Post autor: voltex »

c08mk pisze:
voltex pisze:Android Netrunner - jak pisałem wyżej. To ciekawa opcja, ale jednak to jest LCG. Tematyka i klimat jest bardzo w moim stylu, ponieważ jestem fanem serialu Mr Robot. Czy podstawka starcza na dużo partii? Widziałem, że dodatki kosztują parę złotych.
Dodatki w Android są tanie ponieważ Galakta porzuciła tytuł. Stąd w wersji PL jest podstawka i jeden lub dwa cykle. Wersja ENG ma znacznie więcej dodatków. Dodatkowo do LCGów trzeba tworzyć deck przed grą i każdy z graczy w zasadzie musi zrobić to sam. Dając komuś gotowy deck do gry będzie wrażenie, że gracz wykonuje to co się samemu zaplanowało i w dodatku wiadomo jak skontrować jego zagrania.

Mage Knight jest dobrą grą ale czas gry jest dużo dłuższy. Na pewno warto się jednak przyjrzeć zwłaszcza, że bardziej wolicie gry optymalizacyjne niż oparte na losowości.
Dzięki bardzo za szybką odpowiedź. ;) No to w takim razie Android Netrunner odpada. Za mało czasu mamy by myśleć nad deckami, niestety jesteśmy już ludźmi pracującymi. Ten Mage Knight wygląda intrygująco. Czas rozgrywki troszkę odstrasza, ale na pewno się przyjrzymy. ;)
Awatar użytkownika
mBird
Posty: 130
Rejestracja: 16 lut 2017, 15:33
Lokalizacja: Wadowice
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times

Re: Regrywalna gra do rozbudowania skromnej kolekcji

Post autor: mBird »

Zaproponuję Pięć Klanów. Przy założeniu, że gracie głownie we dwie osoby. Gra jest kolorowa, regrywalna i działa świętnie w takim składzie. Im więcej osób, tym gorzej. Po prostu trwa za długo. I tylko dlatego.

Druga propozycja (w sumie powinna być pierwsza) to Zamki Burgundii. Będziecie zadowoleni. Bez względu na to czy gracie we dwie czy cztery osoby. Graficznie nie powala. To mnie w niej trochę odpychało i odkładałem zakup na później. Niepotrzebnie bo jest po prostu świetna.

Zaczynałem prawie tymi samymi tytułami co Ty i odczucia mam niemalże identyczne. No może poza Robinsonem. Po pierwszej partii zastanawiałem się czy nie sprzedać tej gry, ale tam trzeba rozegrać kilka partii. Jak zapamiętasz zasady i nie zerkasz co chwilę w instrukcję to idzie to płynnie. Niestety moją żonę zniechęciło i nie chce do tego wracać. Za wysoko postawiliśmy poprzeczkę na początku.

Możecie zerknąć jeszcze na Summoner Wars. Z tym, że nie każdy polubi. Ja gdzieś tam lata temu, sporo grałem w Heroes of Might and Magic III i rozgrywka z SW przypomina mi walkę z tamtej gry. Jeżeli lubicie takie klimaty to MasterSet powinien sprawić sporo frajdy. Z tym, że to tylko dwie osoby. Niby jest tryb dla czterech, ale nie sprawdzałem i jeżeli dobrze kojarzę, trzeba dwie plansze.
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 53 times

Re: Regrywalna gra do rozbudowania skromnej kolekcji

Post autor: KrzysiekL »

Terraformacja całkiem fajnie działa na dwie osoby, jedna z ciekawszych gier z zeszłego roku.

A może byś rozważył coś taktycznego jak Descent lub Imperium Atakuje? Wariant na dwie osoby to rywalizacja jeden na jednego, a na kilka osób jest niby kooperacja, ale jeden przeciw wszystkim, więc nadal gramy przeciw komuś realnemu i podkładamy sobie świnie. :)
Można myśleć o tym trochę jak np. o Baldur's Gate czy innym cRPG na planszy.

Z innych gier np. Concordia, Carcassonne (układanie kafelków, konkurowanie o tereny itd.), Epoka kamienia (konkurowanie o akcje).

Do Carcassonne, Concordii, Descenta i Imperium Atakuje jest też sporo dodatków, które poprawiają regrywalność i sprawiają, że każda rozgrywka może być trochę inna. Imperium Atakuje ma bardzo fajny tryb bitew na dwie-cztery osoby, którego nie ma Descent (generalnie jeżeli nie masz problemu z klimatem Star Wars, to polecam raczej IA).
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Regrywalna gra do rozbudowania skromnej kolekcji

Post autor: gregos »

Zastanów się jeszcze nad takimi grami: Steam Works, Tzolk'in, Quadropolis, Orlean, Keyflower, Great Western Trail oraz Lords of Waterdeep.
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Regrywalna gra do rozbudowania skromnej kolekcji

Post autor: kmd7 »

Jeśli większość rozgrywek ma być dwuosobowa to Zamki Burgundii zdecydowanie, Tzolkin również, proponuję jeszcze wziąć pod rozwagę Rosyjskie Koleje. A jak lubicie karty, to na pewno warto przyjrzeć się Star Realms. Co prawda jest w wersji angielskiej, niedługo ma być podobno wersja polska. Ale jest w sieci dostępna polska instrukcja, a zasady i język na kartach nie są skomplikowane. Dodatkowo jest darmowa wersja elektroniczna i możesz spróbować, czy to jest to :D. A, może jeszcze zajrzyj do Doliny Kupców ;).

EDIT: Proponuję jeszcze zerknąć na dwa tytuły: Pory Roku oraz Osadników:Narodziny Imperium. Pory Roku są świetnie wydane, mają proste zasady i dużą regrywalność oraz pięknie wykonane kości. Dzięki sporej ilości kart gra szybko się nie znudzi - co rusz można odkrywać i odpalać nowe komba. A potem można dokupić dodatki :D. Z kolei Osadnicy: NI mają już w podstawce 4 różne frakcje, każdą z nich gra się trochę inaczej i już sama nauka gry różnymi nacjami zapewni długą zabawę. Może trochę słabiej tutaj z interakcją, ale jakaś tam jest.
I na koniec - koniecznie dokupić dodatek Panteon do 7 Cudów Świata: Pojedynek ;).
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: Regrywalna gra do rozbudowania skromnej kolekcji

Post autor: josiu »

Zamki Burgundii- niedługo będzie polskie wydanie. Obczaj sobie rozgrywke na youtube. Stawiam,że Ci sie spodoba i prędzej czy później trafi do kolekcji. Oprócz tego dobrymi wyborami będą: Orlean, Zamki Szalonego Króla Ludwika, Dominion, Pięć Plemion lub Yamatai. W sierpniu rusza kampania na wspieram.to gry Roll Player- wygląda mega ciekawie,rownież zobacz sobie rozgrywkę na YT. I również polecm kupić dodatek do Pojedynku, choć nie wiem czy jest gdzieś dostępny.
voltex
Posty: 11
Rejestracja: 19 cze 2017, 18:16

Re: Regrywalna gra do rozbudowania skromnej kolekcji

Post autor: voltex »

banialuk pisze: Zaczynałem prawie tymi samymi tytułami co Ty i odczucia mam niemalże identyczne. No może poza Robinsonem. Po pierwszej partii zastanawiałem się czy nie sprzedać tej gry, ale tam trzeba rozegrać kilka partii. Jak zapamiętasz zasady i nie zerkasz co chwilę w instrukcję to idzie to płynnie. Niestety moją żonę zniechęciło i nie chce do tego wracać. Za wysoko postawiliśmy poprzeczkę na początku.
Wiesz, chyba mamy już jak Twoja żona. Zbyt się zraziliśmy ;) możliwe, że za wcześnie zakupiona.

Dziękuję wszystkim za propozyce. Wszystkie są ciekawe, ale jednak muszę się zdecydować na max 2 gry. Myślę, że zakupię Pory roku i Terraformację Marsa. Polecacie jakieś sklepy, gdzie te gry są dostępne i niedrogie? A może komuś już się znudziły te gry i chciałby odsprzedać?
Majkel89
Posty: 108
Rejestracja: 30 cze 2016, 18:59
Been thanked: 3 times

Re: Regrywalna gra do rozbudowania skromnej kolekcji

Post autor: Majkel89 »

wymienione gry są nie dostępne. Terraformacja będzie dostępna sierpień natomiast pory dodruku nie będzie.

Ja z tych wszystkich gier polecił bym Great western, za niewielką cenę masz dobrą grę i co najważniejsze regrywalną. Jeżeli lubisz taktyczne gry do spójrz w stronę samuraja, na dwie osoby działa bardzo dobrze.
Barney
Posty: 19
Rejestracja: 15 gru 2016, 13:53

Re: Regrywalna gra do rozbudowania skromnej kolekcji

Post autor: Barney »

Kupuj Neuroshimę Hex. Świetna na 2, z możliwością gry na 4, choć ten wariant wypada trochę słabiej. Niesamowicie regrywalna, a fakt, że każda frakcja posiada różne zdolności, pozwala na dużo móżdżenia i planowania. ;)
veetee
Posty: 139
Rejestracja: 28 maja 2015, 21:33

Re: Regrywalna gra do rozbudowania skromnej kolekcji

Post autor: veetee »

A może Great western trail lub Mombasa?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Regrywalna gra do rozbudowania skromnej kolekcji

Post autor: rattkin »

Z grami to jest tak, ze możesz sobie wybrać jakis tam tytuł z ligi gier dobrych albo możesz grac w Android: Netrunner :). Jesli pragniesz nieskończonej regrywalnosci, dostarczy Ci jej tylko LCG lub logiczna gra abstrakcyjna typu szachy/GO. Reszta to półśrodki.

Ale jesli półśrodki, to w takim razie: Neuroshima Hex, Summoner Wars, Tash-Kalar, Android: Mainframe, Metallum.

Wiekszosc proponowanych w tym wątku tytułów negatywnej interakcji nie posiada.
Ostatnio zmieniony 25 cze 2017, 17:17 przez rattkin, łącznie zmieniany 2 razy.
Majkel89
Posty: 108
Rejestracja: 30 cze 2016, 18:59
Been thanked: 3 times

Re: Regrywalna gra do rozbudowania skromnej kolekcji

Post autor: Majkel89 »

rattkin pisze: Ale w takim razie: Neuroshima Hex, Summoner Wars, Tash-Kalar, Android: Mainframe, Metallum. Większość proponowanych tu tytułów o negatywnej interakcji to co najwyżej w telewizji słyszała :)
Popieram mało w tych tytułach interacki negatywnej
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1802
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Regrywalna gra do rozbudowania skromnej kolekcji

Post autor: hipcio_stg »

To ja jeszcze do tych pięknych poleceń dołożę

Pięć Klanów / Five Tribes. Najlepiej z dodatkami. Tam regrywalnosć jest nieskończona (IMO). świetnie działa na 2 os, a na 4 również idzie się bawić i na pewno nie przekroczycie zakładanego limitu 2h ;)
voltex
Posty: 11
Rejestracja: 19 cze 2017, 18:16

Re: Regrywalna gra do rozbudowania skromnej kolekcji

Post autor: voltex »

Ok, to może odniosę się do wszystkich propozycji. Po przeanalizowaniu wszystkich gier zaproponowanych chciałbym się podzielić przemyśleniami na temat gier, które mnie zaintrygowały:

Pięć klanów - to bardzo ciekawa propozycja. Długo nad nią myślałem, ale wolałbym w nią najpierw zagrać zanim zdecyduję się na zakup. Bardzo ciekawa mechanika gry i dużo możliwości kombinowania zachęcają.

Zamki Burgundii - bardzo dużo osób ją poleca, ale jakoś nie podoba mi się z recenzji. Może odczucia podczas grania byłyby zupełnie inne. Może w przyszłości przetestuję w praktyce ten tytuł, ale na razie nie ciągnie mnie do niego.

Neuroshima Hex 3.0 - byłem o krok od zakupu, ale boję się, że ludzie, z którymi planuję grać nie będą chętni. Słyszałem, że to dosyć skillowa gra. Ja ofc nie mam problemu z przegrywaniem, ale moi kompani do grania nie "zahajpowali" się tak na gry planszowe jak ja i boję się, że jeśli będę zbyt często wygrywać, bo będę częściej od nich grać, to zniechęcę ich.

Great Western Trail - same pozytywne recenzje widziałem. gra musi być super, ale tematyka gry trochę mnie powstrzymuje.

Aktualnie czaję się na dodruk do Terraformacji Marsa i wydanie polskie Clank!. Jestem bardzo napalony na obie te gry i niestety żadnej aktualnie nie ma. Chętnie bym zakupił też grę Cztery Pory, ale nigdzie jej już nie ma, ale też słyszałem, że gra jest dosyć słaba, dlatego nie jest to jakiś mój priorytet. Początkowo bardzo mi się spodobała gra Splendor, ale stwierdziłem, że jest za prosta.

Ogólnie dziękuję za wszystkie propozycje, ale na razie zostaję przy swoich typach. A co sądzicie o nowej gry od Rebela Ocaleni oraz Kowale Losu? Graficznie bardzo mi się podobają.
ODPOWIEDZ