Egizia / Dolina Królów (ed. 2009) (F. Brasini, V. Gigli, S. Luperto, A. Tinto)

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
TTR_1983
Posty: 3936
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Egizia

Post autor: TTR_1983 »

Jeszcze szybkie 2 pytania: Po fazie żywienia karty upraw się odrzuca? W instrukcji nie ma ani słowa o tym.
Dlaczego na najniższym stopniu rynku zbożowego płaci się karę 1 punktu zwycięstwa skoro narysowane jest 2 skarabeusze?
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2793
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 632 times

Re: Egizia

Post autor: bogas »

mulek18 pisze: Jeszcze szybkie 2 pytania: Po fazie żywienia karty upraw się odrzuca? W instrukcji nie ma ani słowa o tym.
Dlaczego na najniższym stopniu rynku zbożowego płaci się karę 1 punktu zwycięstwa skoro narysowane jest 2 skarabeusze?
Kart upraw się nie odrzuca (myślę, że doszlibyscie do tego sami po pierwszej takiej próbie ;) ).
2 skarabeusze oznaczają, że jak już jesteś na tym ostatnim polu i znów miałbyś przesuwać się w dół to dostajesz za każde takie przesunięcie 2PZ-ty.
TTR_1983
Posty: 3936
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Egizia

Post autor: TTR_1983 »

bogas pisze:
mulek18 pisze: Jeszcze szybkie 2 pytania: Po fazie żywienia karty upraw się odrzuca? W instrukcji nie ma ani słowa o tym.
Dlaczego na najniższym stopniu rynku zbożowego płaci się karę 1 punktu zwycięstwa skoro narysowane jest 2 skarabeusze?
Kart upraw się nie odrzuca (myślę, że doszlibyscie do tego sami po pierwszej takiej próbie ;) ).
2 skarabeusze oznaczają, że jak już jesteś na tym ostatnim polu i znów miałbyś przesuwać się w dół to dostajesz za każde takie przesunięcie 2PZ-ty.
rozumiem, że niezależnie ile mam kart upraw trzymam je odkryte przed sobą do końca gry? Dzięki za odpowiedzi.
metyu
Posty: 381
Rejestracja: 12 gru 2012, 11:08
Been thanked: 1 time

Re: Egizia

Post autor: metyu »

tak
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Egizia

Post autor: Czochrun »

Dwa pytanka.

1. Jak to jest z tymi ujemnymi punktami? Można spaść czy nie? My grając wczoraj i wiedząc, spokojnie przepykaliśmy pierwszą rundę nie martwiąc się o braki w żywieniu.
2. Co to znaczy gracz z największą produkcją kamienia w przypadku gdy dwóch ma taką samą produkcję? Obaj mają najwięcej czy żaden? Przyznawany jest wtedy bonus właścicielowi tej karty?
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5831
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 407 times

Re: Egizia

Post autor: KubaP »

Ad. 1 Nie można spaść poniżej zera
Ad. 2 Wydaje mi się, że remisy wygrywa gracz, który ma więcej punktów, ale nie pamiętam dokładnie.
alagor
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:25

Re: Egizia

Post autor: alagor »

ad.2. Moim zdaniem, w takiej sytuacji, właściciel tej karty nie zdobywa bonusu. Masz mieć więcej produkcji niż inni - w tym przypadku nie masz :wink:
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5831
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 407 times

Re: Egizia

Post autor: KubaP »

alagor pisze:ad.2. Moim zdaniem, w takiej sytuacji, właściciel tej karty nie zdobywa bonusu. Masz mieć więcej produkcji niż inni - w tym przypadku nie masz :wink:
No tak, tak właśnie jest!
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Egizia

Post autor: Czochrun »

KubaP pisze:Ad. 1 Nie można spaść poniżej zera
Ad. 2 Wydaje mi się, że remisy wygrywa gracz, który ma więcej punktów, ale nie pamiętam dokładnie.
Chodzi mi o kartę która daje bonus z produkcji kamienia. Wczoraj mieliśmy sytuację, że kumpel miał takiego sfinksa ale produkcję miał taką samą jak ja (+11 kamieni). Dostanie bonus czy w związku z tym, że ja miałem tyle samo nie dostanie nic?
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5831
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 407 times

Re: Egizia

Post autor: KubaP »

Nie, musi mieć NAJwięcej.
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Egizia

Post autor: Czochrun »

KubaP pisze:Nie, musi mieć NAJwięcej.
No i ma... Razem z innym graczem. Z czego wynika że jako JEDYNY musi mieć najwięcej?
alagor
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:25

Re: Egizia

Post autor: alagor »

Czochrun pisze:
KubaP pisze:Nie, musi mieć NAJwięcej.
No i ma... Razem z innym graczem. Z czego wynika że jako JEDYNY musi mieć najwięcej?
W grze dla 3 osób miałby więcej niż jeden gracz, w grze dla 2 osób już nie - miałby tyle samo co przecinik :wink: W instrukcji, przy kartach Sfinksa dotyczących ostatniego miejsca na torach rynku zbożowego i wydobywania kamieni, jest wyraźnie napisane, iż nie ma znaczenia ilu graczy jest na tym miejscu. Przy karcie, o którą pytasz nie ma takiej adnotacji więc gram, że trzeba mieć więcej niż każdy inny gracz.
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Egizia

Post autor: Cin »

KubaP pisze:Ad. 1 Nie można spaść poniżej zera
To nie jest prawda.
Idiotyczna pomyłka w polskiej instrukcji. W każdej instrukcji w innym języku jest wyraźnie napisane:
"His score may go below zero"
"Dabei darf er auch unter Null kommen"

Jakim cudem, ktoś to przetłumaczył "Punkty zwycięstwa gracza nigdy nie mogą spaść poniżej zera"? Cóż, Bard...
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5831
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 407 times

Re: Egizia

Post autor: KubaP »

Cin pisze:
KubaP pisze:Ad. 1 Nie można spaść poniżej zera
To nie jest prawda.
Idiotyczna pomyłka w polskiej instrukcji. W każdej instrukcji w innym języku jest wyraźnie napisane:
"His score may go below zero"
"Dabei darf er auch unter Null kommen"

Jakim cudem, ktoś to przetłumaczył "Punkty zwycięstwa gracza nigdy nie mogą spaść poniżej zera"? Cóż, Bard...
Damn, serio? Co za dramat.
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Egizia

Post autor: Czochrun »

alagor pisze:
Czochrun pisze:
KubaP pisze:Nie, musi mieć NAJwięcej.
No i ma... Razem z innym graczem. Z czego wynika że jako JEDYNY musi mieć najwięcej?
W grze dla 3 osób miałby więcej niż jeden gracz, w grze dla 2 osób już nie - miałby tyle samo co przecinik :wink: W instrukcji, przy kartach Sfinksa dotyczących ostatniego miejsca na torach rynku zbożowego i wydobywania kamieni, jest wyraźnie napisane, iż nie ma znaczenia ilu graczy jest na tym miejscu. Przy karcie, o którą pytasz nie ma takiej adnotacji więc gram, że trzeba mieć więcej niż każdy inny gracz.
ok, ale jakaś oficjalne "orzeczenie" w tej sprawie zapadło? Bo nie mogę się doszukać na BGG.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4065
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 165 times

Re: Egizia

Post autor: lacki2000 »

Czochrun pisze:ok, ale jakaś oficjalne "orzeczenie" w tej sprawie zapadło? Bo nie mogę się doszukać na BGG.
Na yukacie jest napisane tak: "The player receives the points shown on the card if the sum of his quarries or grain fields is greater than for all other players." Czyli musi mieć więcej od wszystkich innych graczy by otrzymać te punkty.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
repi_1
Posty: 84
Rejestracja: 25 lis 2014, 11:16

Re: Egizia

Post autor: repi_1 »

Instrukcja Str. 7.
"Następnie gracz umieszcza 1 lub więcej kamieni na obelisku i/lub jednym lub zabiera jeden lub więcej
żetonów grobowca (kamienie zostają na polach, z których gracz dobrał żetony)."

Może ktoś mi przetłumaczyć na słowiański to zdanie z instrukcji? Zakładam że miało ono brzmieć:
"Następnie gracz umieszcza 1 lub więcej kamieni na obelisku i/lub zabiera jeden lub więcej
żetonów grobowca (kamienie zostają na polach, z których gracz dobrał żetony)."

Czyli tak jakby nie było czerwonego tekstu i rozumiem, że podczas budowania mogę:
1. Zbudować jeden lub więcej poziomów obelisku lub
2. Zabrać jeden lub więcej żetonów grobowca lub
3 Zbudować jeden lub więcej poziomów obelisku i Zabrać jeden lub więcej żetonów grobowca

Poprawnie?
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Egizia

Post autor: Czochrun »

repi_1 pisze:Instrukcja Str. 7.
"Następnie gracz umieszcza 1 lub więcej kamieni na obelisku i/lub jednym lub zabiera jeden lub więcej
żetonów grobowca (kamienie zostają na polach, z których gracz dobrał żetony)."

Może ktoś mi przetłumaczyć na słowiański to zdanie z instrukcji? Zakładam że miało ono brzmieć:
"Następnie gracz umieszcza 1 lub więcej kamieni na obelisku i/lub zabiera jeden lub więcej
żetonów grobowca (kamienie zostają na polach, z których gracz dobrał żetony)."

Czyli tak jakby nie było czerwonego tekstu i rozumiem, że podczas budowania mogę:
1. Zbudować jeden lub więcej poziomów obelisku lub
2. Zabrać jeden lub więcej żetonów grobowca lub
3 Zbudować jeden lub więcej poziomów obelisku i Zabrać jeden lub więcej żetonów grobowca

Poprawnie?
Budujesz obelisk albo grobowiec. Jeśli masz tyle siły i kamienia możesz budować i tu i tu.
Zawsze jeśli budujesz grobowiec zabierasz płytkę, kładziesz tam swój kamień i odkrywasz kolejną płytkę, tak aby pierwsze 4 były widoczne.
Awatar użytkownika
Majek10
Posty: 782
Rejestracja: 15 wrz 2012, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Egizia

Post autor: Majek10 »

Czochrun pisze: Budujesz obelisk albo grobowiec. Jeśli masz tyle siły i kamienia możesz budować i tu i tu.
Zawsze jeśli budujesz grobowiec zabierasz płytkę, kładziesz tam swój kamień i odkrywasz kolejną płytkę, tak aby pierwsze 4 były widoczne.
Moim zdaniem czerwone zdanie jest nieprawdziwe. Budujesz obelisk albo grobowiec - to zdanie jest prawdziwe
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Egizia

Post autor: FortArt »

Majek10 pisze:Budujesz obelisk albo grobowiec - to zdanie jest prawdziwe
Nie.

He places 1 or more stones on the obelisk and/or takes 1 or more grave tiles (and places stone(s) on
the empty spaces left by the tiles he took).
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Egizia

Post autor: Czochrun »

Majek10 pisze:
Czochrun pisze: Budujesz obelisk albo grobowiec. Jeśli masz tyle siły i kamienia możesz budować i tu i tu.
Zawsze jeśli budujesz grobowiec zabierasz płytkę, kładziesz tam swój kamień i odkrywasz kolejną płytkę, tak aby pierwsze 4 były widoczne.
Moim zdaniem czerwone zdanie jest nieprawdziwe. Budujesz obelisk albo grobowiec - to zdanie jest prawdziwe
Jest tak jak pisze FortArt. Tak samo jest w przypadku świątynii i piramidy. Możesz budować obie budowle w jednej akcji.
Awatar użytkownika
vincentblack
Posty: 286
Rejestracja: 17 lut 2014, 17:52
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times
Kontakt:

Re: Egizia

Post autor: vincentblack »

Odgrzebuję stary wątek:

- Czy biorąc kartę ulepszającą pole zbożowe (zmieniającą je z czerwonego na żółtozielone lub z żółtozielonego na zielone) trzeba natychmiast przypisać ją do posiadanego już wcześniej pola czy też można ją odłożyć na bok i wykorzystać później? Efekt karty jest stały (a nie jednorazowy czy natychmiastowy).

Wczoraj miałem taką sytuację, że ta karta pojawiła się jako pierwsza i jedynym polem zbożowym jakie posiadałem było zielone pole startowe, więc nie miała ona sensu.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1726
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Egizia

Post autor: Tomzaq »

vincentblack pisze:Odgrzebuję stary wątek:

- Czy biorąc kartę ulepszającą pole zbożowe (zmieniającą je z czerwonego na żółtozielone lub z żółtozielonego na zielone) trzeba natychmiast przypisać ją do posiadanego już wcześniej pola czy też można ją odłożyć na bok i wykorzystać później? Efekt karty jest stały (a nie jednorazowy czy natychmiastowy).

Wczoraj miałem taką sytuację, że ta karta pojawiła się jako pierwsza i jedynym polem zbożowym jakie posiadałem było zielone pole startowe, więc nie miała ona sensu.
Nigdzie tej karty nie musisz odkładać. Ona działa do końca gry. W momencie gdy zdobędziesz np czerwona kartęz żarciem to ona automatycznie staje się kartą żółtą z żarciem, a żółta staje się zieloną. Tak to działa.
Who is John Galt?
Posiadam
Nolander
Posty: 7
Rejestracja: 07 wrz 2016, 10:24

Re: Egizia

Post autor: Nolander »

To ja dla odmiany odpowiem na temat :P
BGG pisze:Once assigned to a field, the improvement can not be moved around from field to field.
Note also that you need not assign it until you need it. The Improvement card can sit in your collection until such a time that you cannot feed your workers.
Czyli tak, odkładasz sobie, a w razie potrzeby przypisujesz na stałe do wybranego pola.
Ostatnio zmieniony 09 wrz 2016, 11:42 przez Nolander, łącznie zmieniany 1 raz.
cezaras
Posty: 1925
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: Egizia

Post autor: cezaras »

ale działa tylko na jedną kartę !!
i to pytanie jest zasadne.
My graliśmy tak, że możesz dodać ją do dowolnej karty w dowolnym momencie (tak to też jest zaimplementowane na yucacie)
ODPOWIEDZ