Dized - mobilna apka z interaktywnymi instrukcjami do gier

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Żucho
Posty: 156
Rejestracja: 24 sty 2012, 12:33
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Dized - mobilna apka z interaktywnymi instrukcjami do gier

Post autor: Żucho »

Kilka razy wspominałem o tym projekcie na facebookowej grupie "Gry planszowe", ale skoro wreszcie wypuściliśmy dziś pierwszą oficjalną informację prasową (http://news.gamesfanatic.pl/2017/07/28/ ... #more-4475), to wypada założyć też wątek na forum :)

Dized to dziecko fińskiego wydawnictwa Playmore Games, znanego z gry Race to the North Pole (wydanej po polsku przez FoxGames jako Wyścig na Biegun). Będzie to aplikacja na urządzenia mobilne zawierająca multimedialne interaktywne instrukcje do planszówek. Otwierasz pudełko, siadasz i grasz, bez czytania papierowej instrukcji, a program prowadzi cię krok po kroku przez całą pierwszą partię. Wśród dodatkowych funkcji znajdą się m.in. wyszukiwarka konkretnych zasad i instrukcje do setupu gry w zależności od liczby graczy. Póki co podpisane są umowy na siedem pilotowych tutoriali, a potwierdzone i ogłoszone tytuły to: Blood Rage, Bang, Carcassonne i 7 cudów świata. W ciągu najbliższego roku chcemy poszerzyć bibliotekę do około 100 tytułów. Ciekawostka - jednym z bliskich współpracowników przy całym przedsięwzięciu jest Eric Lang :) kampania crowdfundingowa na IndieGoGo rusza dokładnie za miesiąc, 28 sierpnia.

Jako że odpowiadam za powstanie polskiej wersji językowej Dized, chętnie poznam Wasze opinie o tym pomyśle, sugestie i ewentualne wątpliwości.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Dized - mobilna apka z interaktywnymi instrukcjami do gi

Post autor: Rocy7 »

1) Czy aplikacja będzie też prowadzić przez etap rostawienia gry? 2) Jak się ma pierwsza rozgrywka do ogólnej instrukcji? W wielu grach zasady 1 gry są okrojone (bez części opcji z nechaniki), przez co Wasza aplikacja może być nieskuteczna dla kogoś ktoś chce sobie zasady rozgrywki przypomnieć.

Inicjatywa świetna.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4629
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1939 times

Re: Dized - mobilna apka z interaktywnymi instrukcjami do gi

Post autor: warlock »

Będziecie niejako "współtworzyć" tę aplikację ze środowiskiem graczy? Chodzi mi tu o reagowanie na sugestie poprawek/zmiany funkcjonalności itd. ;). Fajnie, gdyby ustanowiony był taki otwarty kanał komunikacji między Dized a odbiorcami. ;)
Żucho
Posty: 156
Rejestracja: 24 sty 2012, 12:33
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Dized - mobilna apka z interaktywnymi instrukcjami do gi

Post autor: Żucho »

Rocy7 pisze:1) Czy aplikacja będzie też prowadzić przez etap rostawienia gry?
Zdecydowanie tak. To szczególnie przydatne w grach, gdzie w zależności od liczy graczy setup jest inny. W praktyce będzie to działać tak, że aplikacja pyta w ile osób gracie, a po kliknięciu w cyferkę dokładnie mówi które komponenty trzeba odłożyć, które dołożyć, gdzie się rozstawić na planszy itp.
Rocy7 pisze:2) Jak się ma pierwsza rozgrywka do ogólnej instrukcji? W wielu grach zasady 1 gry są okrojone (bez części opcji z nechaniki), przez co Wasza aplikacja może być nieskuteczna dla kogoś ktoś chce sobie zasady rozgrywki przypomnieć.
Tutorial będzie absolutnie całościowy, opracowywany na podstawie pełnej instrukcji i zawsze przed publikacją akceptowany przez wydawcę gry, ale poszczególne zasady będą prezentowane stopniowo - wtedy, gdy będą potrzebne. Np. grasz w Neuroshimę Hex, dociągasz pierwsze żetony na rękę. Wyświetla się opis podstawowych ikon na żetonach i zasada mówiąca o tym, że możesz zagrać dwa z trzech. Ale np. zasady bitwy zostaną opisane dopiero wtedy, gdy ktoś faktycznie dociągnie żeton bitwy.

Ale np. jeśli znasz już grę dobrze, ale zapomniałeś o jakiejś jednej konkretnej rzeczy, zamiast tutorialu odpalasz wyszukiwarkę zasad, wpisujesz pytanie (albo mówisz - pracujemy m.in. nad tym, jak sensownie zaimplementować technologię rozpoznawania głosu) i od razu dostajesz odpowiedź dot. tej zasady, której akurat nie pamiętasz :)
Rocy7 pisze:Inicjatywa świetna.
Dzięki!
warlock pisze:Będziecie niejako "współtworzyć" tę aplikację ze środowiskiem graczy? Chodzi mi tu o reagowanie na sugestie poprawek/zmiany funkcjonalności itd. ;). Fajnie, gdyby ustanowiony był taki otwarty kanał komunikacji między Dized a odbiorcami. ;)
Na pewno. W pierwszej kolejności każdy nowy tutorial będzie musiał zostać zatwierdzony przez wydawcę gry, ale "community feedback" też będzie brany pod uwagę (możliwość zgłaszania poprawek, aktualizacji itp.). Aha, no i jednym z głównych założeń kampanii na IGG jest to, że wspierający będą mieli prawo głosu co do kolejności gier, jakie będą się pojawiać na platformie, nowych funkcjonalności itp.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Dized - mobilna apka z interaktywnymi instrukcjami do gi

Post autor: mikeyoski »

Świetna sprawa. Ale mnie trochę zdenerwowała przy Wyścigu na biegun, bo papierowa instrukcja przewidywała odmienne tryby gry w aplikacji. Niestety w Dized tego nie było, pomimo tego, że w recenzji For2players widziałem te rozwiązania :-(
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 964
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 666 times

Re: Dized - mobilna apka z interaktywnymi instrukcjami do gi

Post autor: Bart Henry »

Identyczny pomysł siedzi w mojej głowie od długiego czasu. Z jednej strony - szkoda, że ktoś mnie ubiegł, a z drugiej - dobrze, że takie coś powstało. Będę śledził wasze poczynania z uwagą. Ze wstępnych informacji mogę wywnioskować, że o ile pomysł jest podobny, to ja mam zamiar zrealizować go nieco inaczej. Czy zrealizuję? Do niedawna byłem tego pewny, teraz... Zobaczymy. ;)
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2359
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Dized - mobilna apka z interaktywnymi instrukcjami do gi

Post autor: karawanken »

Czy instrukcje do gry będzie można odpalić nie posiadając gry? Chodzi o to aby zobaczyć czy gra się podoba i ewentualnie podjąć decyzje o zakupie.
Żucho
Posty: 156
Rejestracja: 24 sty 2012, 12:33
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Dized - mobilna apka z interaktywnymi instrukcjami do gi

Post autor: Żucho »

mikeyoski pisze:Świetna sprawa. Ale mnie trochę zdenerwowała przy Wyścigu na biegun, bo papierowa instrukcja przewidywała odmienne tryby gry w aplikacji. Niestety w Dized tego nie było, pomimo tego, że w recenzji For2players widziałem te rozwiązania :-(
Problemem wersji, o której piszesz, było to, że to była beta :) w pełni działająca, ale jednak nie idealna. Dlatego już jakiś czas temu zdjęliśmy ją z AppStore i Google Play, po prostu żeby nie wprowadzać ludzi w błąd, bo nowa wersja będzie dużo bardziej dopracowana i oczywiście Wyścig na Biegun wraz ze zaktualizowanymi zasadami też się na platformie znajdzie.
Bart Henry pisze:Identyczny pomysł siedzi w mojej głowie od długiego czasu. Z jednej strony - szkoda, że ktoś mnie ubiegł, a z drugiej - dobrze, że takie coś powstało. Będę śledził wasze poczynania z uwagą. Ze wstępnych informacji mogę wywnioskować, że o ile pomysł jest podobny, to ja mam zamiar zrealizować go nieco inaczej.
No cóż... przepraszamy :) aplikacja jest rozwijana już od zeszłego roku, ale jako że do tej pory obsługiwała tylko jedną grę, nie było o niej przesadnie głośno. Natomiast na dalsze prace potrzebne są niemałe fundusze, dlatego zespół zdecydował się odpalić kampanię crowdfundingową. Jeśli chciałbyś podzielić się jakimiś pomysłami i sugestiami, to zapraszam. Na FB powstała niedawno grupa The Dized Fellowship, gdzie zbieramy opinie i uwagi, a także publikujemy pewne rzeczy przedpremierowo.
karawanken pisze:Czy instrukcje do gry będzie można odpalić nie posiadając gry? Chodzi o to aby zobaczyć czy gra się podoba i ewentualnie podjąć decyzje o zakupie.
Jak najbardziej. Dostęp do instrukcji będzie darmowy i zupełnie niezależny od tego, czy posiadasz daną grę czy nie. Będzie więc można ich używać np. w sklepach, na konwentach, w wypożyczalniach, planszówkowych knajpach itp.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Dized - mobilna apka z interaktywnymi instrukcjami do gi

Post autor: mikeyoski »

@Żucho trzymam zatem kciuki, żeby wszystko się powiodło. Naprawdę pomysł jest genialny i wiem, że apka po prostu działa :-)
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Dized - mobilna apka z interaktywnymi instrukcjami do gier

Post autor: schizofretka »

Bardzo fajnie, ale 4 gry na początek to nie dużo; nawet te 100 pokryje jedynie fragment rynku, który w dodatku się bardzo szybko zmienia. Najlepiej byłoby mieć nowości niemal natychmiast, bo napalony klient kupujący zaraz po premierze i chcący od razu zagrać wydaje się najbardziej podatny na konwersję. Kupując grę sprzed 2 lat jak BR, jest już spora szansa, że jeśli się nie grało, to przynajmniej jest się wstępnie zaznajomionym.


Stukał Lucjan Szołajski
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
splocki
Posty: 540
Rejestracja: 06 mar 2013, 09:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Dized - mobilna apka z interaktywnymi instrukcjami do gi

Post autor: splocki »

schizofretka pisze:Bardzo fajnie, ale 4 gry na początek to nie dużo; nawet te 100 pokryje jedynie fragment rynku, który w dodatku się bardzo szybko zmienia. Najlepiej byłoby mieć nowości niemal natychmiast, bo napalony klient kupujący zaraz po premierze i chcący od razu zagrać wydaje się najbardziej podatny na konwersję. Kupując grę sprzed 2 lat jak BR, jest już spora szansa, że jeśli się nie grało, to przynajmniej jest się wstępnie zaznajomionym.


Stukał Lucjan Szołajski
O to to...
Żucho
Posty: 156
Rejestracja: 24 sty 2012, 12:33
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Dized - mobilna apka z interaktywnymi instrukcjami do gi

Post autor: Żucho »

schizofretka pisze:Bardzo fajnie, ale 4 gry na początek to nie dużo; nawet te 100 pokryje jedynie fragment rynku, który w dodatku się bardzo szybko zmienia. Najlepiej byłoby mieć nowości niemal natychmiast, bo napalony klient kupujący zaraz po premierze i chcący od razu zagrać wydaje się najbardziej podatny na konwersję.
Dokładnie, mamy tego świadomość. Dlatego mocno działamy cały czas, żeby nawiązywać współpracę z kolejnymi wydawcami i pozyskiwać nowe gry. To oczywiście masa czasu i pracy, ale jeśli kampania na IndieGoGo się powiedzie, będziemy mogli sobie na to pozwolić :D naszym ambitnym celem jest to, żeby w perspektywie kilku lat Dized stało się swego rodzaju standardem i większość nowych gier (a przynajmniej większość tych dobrych gier :D ) już w momencie premiery była dostępna na platformie. To bardzo długofalowy projekt, ale od czegoś trzeba zacząć, zdecydowaliśmy się zacząć od popularnych tytułów z dużych firm.
MsbS
Posty: 883
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 54 times
Been thanked: 73 times

Re: Dized - mobilna apka z interaktywnymi instrukcjami do gi

Post autor: MsbS »

Pewnie odpowiadacie tylko za tłumaczenie, nie za funkcjonalność rozwiązania, ale wspomnę, że dla mnie ważna byłaby możliwość własnoręcznego dodawania nie tyle całych instrukcji, co notatek. Dla wielu karcianek pamiętam dobrze zasady, poza dwiema kluczowymi kwestiami: po ile kart rozdać na początku, a także reguł dobierania (na początku czy na końcu tury, stałą liczbę czy dopełniając do konkretnego rozmiaru ręku). Dla kilku gier mam to zanotowane w Google Keep, fajnie byloby mieć w jednej apce razem z instrukcjami.

Aha, a gdyby jeszcze to pożenić z tabelą wyników jak ScorePal, to już byłby mega kombajn typu 'companion app'.
Żucho
Posty: 156
Rejestracja: 24 sty 2012, 12:33
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Dized - mobilna apka z interaktywnymi instrukcjami do gi

Post autor: Żucho »

MsbS pisze:Pewnie odpowiadacie tylko za tłumaczenie, nie za funkcjonalność rozwiązania, ale wspomnę, że dla mnie ważna byłaby możliwość własnoręcznego dodawania nie tyle całych instrukcji, co notatek. Dla wielu karcianek pamiętam dobrze zasady, poza dwiema kluczowymi kwestiami: po ile kart rozdać na początku, a także reguł dobierania (na początku czy na końcu tury, stałą liczbę czy dopełniając do konkretnego rozmiaru ręku). Dla kilku gier mam to zanotowane w Google Keep, fajnie byloby mieć w jednej apce razem z instrukcjami.
Dzięki za sugestię. Zapraszam na FB do grupy The Dized Fellowship, ujeśli tam też napiszesz, na pewno development team zwróci na to uwagę.
MsbS pisze:Aha, a gdyby jeszcze to pożenić z tabelą wyników jak ScorePal, to już byłby mega kombajn typu 'companion app'.
Dized to nie będzie zwykła "companion app", to będzie "ultimate companion app" :D a mówiąc poważnie - pracujemy nad tym, żeby zaimplementować tabelę wyników. A także np. możliwość śledzenia wyników wewnątrz grupy, z którą grywasz regularnie, i stworzenia sobie prywatnej mini-ligi. I jeszcze dużo innych bajerów.
Żucho
Posty: 156
Rejestracja: 24 sty 2012, 12:33
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Dized - mobilna apka z interaktywnymi instrukcjami do gi

Post autor: Żucho »

W tym i przyszłym miesiącu ukaże się sporo filmów prezentujących Dized (w tym po polsku), pierwszym z nich (po angielsku) jest ten z kanału Bored Online? Board Offline!

https://www.youtube.com/watch?v=823FVUXcyCI
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Dized - mobilna apka z interaktywnymi instrukcjami do gi

Post autor: crsunik »

Ale w tym filmiku w zasadzie nic nie ma ^^'
Żucho
Posty: 156
Rejestracja: 24 sty 2012, 12:33
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Dized - mobilna apka z interaktywnymi instrukcjami do gi

Post autor: Żucho »

crsunik pisze:Ale w tym filmiku w zasadzie nic nie ma ^^'
To zajawka :D jak mówiłem, niedługo będzie więcej.
Żucho
Posty: 156
Rejestracja: 24 sty 2012, 12:33
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Dized - mobilna apka z interaktywnymi instrukcjami do gi

Post autor: Żucho »

Miało być więcej, jest więcej :D dziś wprawdzie nie film, ale artykuł, za to odsłaniający trochę więcej konkretów. Jak wszystko się zaczęło, skąd wziął się pomysł na Dized, kto stoi za całym przedsięwzięciem, komu przyda się aplikacja i czemu w ogóle robimy akcję crowdfundingową.

Podziękowania dla Tycjana i Znadplanszy.pl.

http://goscie.znadplanszy.pl/2017/08/02 ... nej-dized/
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Dized - mobilna apka z interaktywnymi instrukcjami do gi

Post autor: crsunik »

Link się źle wkleil
Żucho
Posty: 156
Rejestracja: 24 sty 2012, 12:33
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Dized - mobilna apka z interaktywnymi instrukcjami do gi

Post autor: Żucho »

crsunik pisze:Link się źle wkleil
Który link? Do wpisu na Znadplanszy? U mnie się otwiera normalnie.
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Dized - mobilna apka z interaktywnymi instrukcjami do gi

Post autor: crsunik »

Hmm może to kwestia telefonu
Żucho
Posty: 156
Rejestracja: 24 sty 2012, 12:33
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Dized - mobilna apka z interaktywnymi instrukcjami do gi

Post autor: Żucho »

Kolejna zajawka wideo, tym razem krótki filmik na Facebooku, przygotowany przez Mike'a Barnesa z podcastu Who Dares Rolls, który również odpowiada za promocję projektu Dized w UK.

Ciekawostka - jeśli zapiszecie się na mailowego newslettera, w dniu startu kampanii na IndieGoGo otrzymacie dostęp do tajnej nagrody, widocznej tylko dla osób posiadających specjalny link.
Żucho
Posty: 156
Rejestracja: 24 sty 2012, 12:33
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Dized - mobilna apka z interaktywnymi instrukcjami do gi

Post autor: Żucho »

Update dostępnych gier. W tym tygodniu ogłosiliśmy pozyskanie praw do stworzenia instrukcji do kolejnych czterech tytułów:

Scythe
Ice Cool
Kingdomino
Queendomino
Żucho
Posty: 156
Rejestracja: 24 sty 2012, 12:33
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Dized - mobilna apka z interaktywnymi instrukcjami do gi

Post autor: Żucho »

No i kampania wreszcie ruszyła. http://igg.me/at/dized

A poniżej kilka materiałów o Dzied po polsku, które ukazały się w ostatnich dniach:
Filmik na Facebooku Wookiego
Filmik Piotrka z Grania w Chmurach
Filmik Piotrka z Game Troll TV
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Dized - mobilna apka z interaktywnymi instrukcjami do gi

Post autor: Fegat »

Na rynku jest grubo ponad 10.000 gier planszowych.
Jeżeli nie stworzycie aplikacji, która krok po kroku wydawnictwom sama nie umożliwi dodawania recenzji, to mamy marne szanse na to aby mieć "wszystko w 1 miejscu".


Nie mniej jednak życzę powodzenia.
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
ODPOWIEDZ